Hycomat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Hycomat je poloautomatická spojka pro Trabanty.

Trabant 601 S Universal s Hycomat

V únoru 1965, něco málo přes půl roku od počátku sériové výroby typu 601, se v nabídce výrobního závodu objevila varianta 601-H. Za málo výmluvným označením se skrývalo automatizované vypínání spojky bez nutnosti sešlapovat pedál během řazení, tzv. Hycomat. Modifikace, lišící se od sériového provedení jinou řadicí pákou, jiným pedálem spojky a větším množstvím úprav pod kapotou, byla určena i na vývoz a pro invalidy.

Zařízení pracovalo pomocí hydraulického čerpadla poháněného hřídelí procházející dutou hřídeli převodovky (čerpadlo bylo umístěno až za převodovkou a aby bylo poháněno stále, procházela skrz převodovku a spojku až k motoru hřídel, která čerpadlo poháněla). Při nízkých otáčkách motoru vytváří čerpadlo pouze nízký tlak oleje a spojka je rozpojená. Zvyšováním otáček motoru roste i tlak čerpadla a spojka je postupně zapínána. Při řazení je tento hydraulický okruh přemostěn ventilem, aby během řazení byla spojka vypnuta (a šlo řadit). Ventil je ovládán upravenou řadicí pákou, která obsahuje i spínač - při tlaku na řadicí páku v jakémkoliv směru tento spínač sepne a ventil sníží tlak v hydraulickém systému, tím dojde k vypnutí spojky.

Spojkový pedál je upravené konstrukce a v režimu, kdy hycomat normálně pracuje, je pedál sešlápnut až k podlaze a zajištěn v této poloze. Při poruše je možné jej odjistit a jezdit jako s vozem bez Hycomatu. Je však potřeba vyvinout vyšší sílu na pedál, než u sériového vozu. Ve voze jsou použity atypické díly jako kliková hřídel, hnací hřídel převodovky, řadicí páka, pedál spojky a některé další.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]