Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Hvězdárna, původní stav
Hvězdárna, původní stav
MístoMoravská Třebová
StátČesko
Souřadnice
Nadmořská výška412 m n. m.
Webová stránkahttp://www.hvezdarna-mt.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová je lidová hvězdárna, stojící na kopci zvaném Hammerák v oblasti jihovýchodního okraje města Moravská Třebová. Nachází se v nadmořské výšce 412 m n. m.


Historie[editovat | editovat zdroj]

Pan učitel Boleslav Tecl

O vybudování hvězdárny se zasloužil především pan učitel Boleslav Tecl (31.12.1928-19.2.1981), vedoucí astronomického kroužku pro děti a mládež. Jeho úsilí, zajistit důstojné sídlo pro vzdělávání dětí a popularizaci astronomie obecně, bylo odměněno v roce 1972, kdy byla stavba hvězdárny pro potřeby Domu pionýrů a mládeže v Moravské Třebové (tehdejší ředitel pan Eduard Trtílek), konečně započata.

Stavební práce probíhaly v rámci akce Z, stolařské práce prováděl pan Rudolf Zukal. Pan učitel Tecl a členové jeho astronomických kroužků šli příkladem ostatním dobrovolníkům. V roce 1974 byla hvězdárna konečně slavnostně otevřena a zpřístupněna i široké veřejnosti.

Po roce 89 sloužila také jako zkušebna pro začínající rockovou kapelu, v té době byla budova zcela mimo provoz, nebyla tu ani elektřina- mladí rockeři to vyřešili po svém- vykopali výkop a položili kabel, který byl napojen do jedné z garáží pod skálou. Tato zkušebna byla dvakrát vykradena příznivci hnutí skinheads z blízkého VGJŽ- zdroj: tehdejší člen této kapely

Zařízení[editovat | editovat zdroj]

Původní vybavení

Pozorovatelna byla vybavena dalekohledem typu cassegrain, průměr primárního zrcadla 300 mm, ohnisková vzdálenost Fp = 1500 mm, Fs = 4500 mm.

Současné vybavení

Na hvězdárně se aktuálně pozoruje zrcadlovým dalekohledem typu cassegrain o průměru 200 mm a ohniskové vzdálenosti 1800 mm umístěném na paralaktické montaži.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Severní strana budovy, kryté schodiště na pozorovatelnu, stav ke dni 19.6.2010.

V roce 2010 byla hvězdárna ve zdevastovaném stavu. Vandalové, zloději a čas zanechali jizvy jak na budově, tak na jejím zařízení a vybavení.

Skupina dobrovolníků – amatérských astronomů pomáhá správci i zřizovateli budovy s prací na rekonstrukci a provozu už několik let a již nyní slouží hvězdárna opět svému původnímu účelu, což je zejména astronomické pozorování, vzdělávání dětí v oboru astronomie a souvisejících vědních oborech (obnovení činnosti astronomického kroužku při DDM) a v neposlední řadě i k popularizaci astronomie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]