Huseník kavkazský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Arabis caucasica 002.JPG

Huseník kavkazský (Arabis caucasica) je vytrvalá, nízká, nenáročná, bílé kvetoucí rostlina. Druh je pěstován jako okrasná rostlina používán na obruby záhonů a do skalek a suchých zídek.

Synonyma

Podle biolib.cz se pro druh huseník kavkazský (Arabis caucasica) používá více rozdílných názvů.[1]

Vědecké názvy

Podle biolib.cz je pro druh s označením Arabis caucasica používáno více rozdílných názvů, například Arabis alpina, Arabis alpina subsp. caucasica, Arabis billardieri, Arabis colchica..[1]

Rozšíření

Druh pochází ze severních a severovýchodních oblastí Evropy.[2] Snáší dobře chladné polohy, v jižněji položených částech Evropy roste v horských oblastech.

Listy s barevnými okraji.

Popis

Vytrvalá bylina s řídce chlupatou lodyhou přímou nebo vystoupavou, rostoucí do výšky 0,2 m - 1 m. Kvete brzy na jaře bílými květy, jsou oboupohlavné, opylovány včelami. Z tenkého hlavního kořene vyrůstá obvykle jen jedna květní lodyha.

List

List yjsou uspořádány v řídkou listovou růžici a společně vytvářejí dojem polštářovitého trsu. Listy v růžicích mající většinou křídlaté řapíky Listy jsou elipsovité až obráceně vejčité, jsou dlouhé 1 až 4 cm a široké 0,5 až 1,5 cm a po obvodě bývají hrubě zubaté.

Květ

Čtyřčetné oboupohlavné květy na stopkách vyrůstají na koncích lodyh v květenství hroznu. Kvete na jaře v dubnu a květnu.[3]

Plod

Plodem jsou vztyčené či odstávající holé dlouhé úzké šešule.[3]

Růžově kvetoucí kultivar.

Použití

Druh je pěstován jako okrasná rostlina používán na obruby záhonů, jako půdokryvná rostlina a do skalek a suchých zídek.

Pěstování

Málo náročný druh,odolný proti mrazu. Na stanovišti snáší většinu běžných půd, ale nejlépe vyhovují lehčí propustné půdy. Snáší i i méně bohaté zeminy a je přizpůsobivý různému pH.[2] Rovněž dobře snáší přísušky a sucho. Při pěstování vyhovují slunné i polostinné stanoviště, avšak na slunci jsou rostliny statnější, nižší a lépe kvetou.[3]

Druh je oblíben v okrasné zahradě pro kvetení brzy zjara. Jsou pěstovány také růžově kvetoucí, pestrolisté nebo plnokvěté kultivary.

Množení

Rostliny lze množit semeny, dělením po odkvětu nebo řízky v srpnu. Původní znaky kříženců zachovávají lépe rostliny množené vegetativně.

Reference

  1. a b biolib.cz
  2. a b Arabis caucasica - Willd. ex Schltdl. [online]. [cit. 2014-12-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b c Huseník kavkazský - Arabis caucasica, Arabis albida [online]. [cit. 2014-12-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy