Huseníček rolní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Huseníček rolní

alternativní popis obrázku chybí
Huseníček rolní
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: brukvotvaré (Brassicales)
Čeleď: brukvovité (Brassicaceae)
Rod: huseníček (Arabidopsis)
Binomické jméno
Arabidopsis thaliana
(L.) Heynh.
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma
 • Arabis thaliana
 • Sisymbrium thalianum
 • Stenophragma thalianum
 • Huseníček chudina
 • Chudina rolní[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Huseníček rolní (Arabidopsis thaliana), také chudina rolní, je drobná dvouděložná efemérní plevelná rostlinačeledi brukvovitých, která se používá jako modelový organismusmolekulární genetice rostlin.[2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh pocházející z oblastí okolo Středozemního moře je rozšířen téměř v celé Evropě (vyjma severních území Skandinávie a Ruska), na jihozápadě Sibiře, jihovýchodě Střední Asie, Kavkaze a na pobřeží Malé Asie a východní i severní Afriky. Zavlečen byl do Číny, Japonska, na jih Afriky, sever Ameriky a také do Austrálie. Je mírně teplomilná, původně stepní rostlina která v České republice roste v teplejších nižších polohách poměrně hojně, v chladnějších horských oblastech je méně častá nebo se tam vyskytuje jen přechodně.

Vyrůstá na polích, úhorech, vinicích, na skalnatých a kamenitých svazích, na náspech při okrajích cest a železničních tratích, na rumištích a místech ovlivněných lidskou činností. Vyžaduje osluněné a mírně vlhké půdy které nevysychají v jarních měsících a obsahují dostatek živin i humusu a nejsou zásadité.[4][5][6]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá nebo ozimá, krátkověká, jarní bylina obvykle jen s jednou, slabě modravě ojíněnou, na průřezu oblou lodyhou. Ta se někdy od báze odstále větví nebo řidčeji vyrůstají další lodyhy z paždí přízemních listů. Lodyhy dosahující výšky jen od 5 do 30 cm jsou téměř zcela lysé, pouze ve spodní části jsou porostlé odstávajícími chlupy. Řapíkaté listy, dlouhé 1 až 3 cm, rostou v přízemní růžici, mají obkopinatý tvar, na bázi se náhle zužují, jsou celokrajné nebo oddáleně zubaté a porůstají nejčastěji jednoduchými chlupy, v době květu již usychají. Nemnohé úzce eliptické nebo široce čárkovité, na vrcholu špičaté, celokrajné, střídavě vyrůstající lodyžní listy jsou k lodyze přisedlé zúženou bází.

Drobné, bílé, oboupohlavné a pravidelné čtyřčetné květy bez listenů vyrůstají na šikmo odstávajících stopkách dlouhých do 5 mm a jsou nahloučeny v počtu 8 až 40 v hroznovitém květenství. Zelenožluté, na vrcholu často slabě nafialovělé, úzce podlouhlé, volné, opadavé kališní lístky rostoucí ve dvou kruzích jsou 1,5 až 2 mm dlouhé a bývají lysé nebo porostlé jednoduchými chlupy. Bílé, u báze bledě žluté, tvarem lopatkovité korunní lístky jsou dlouhé 2 až 4 mm a široké 0,5 až 1,5 mm, na vrcholu jsou zaoblené. V květu huseníčku rolního se dále nachází šest čtyřmocných tyčinek rostoucích ve dvou kruzích a dvouplodolistový svrchní semeník se 40 až 70 vajíčky z něhož vyrůstá kratičká čnělka nesoucí rozšířenou dvoulaločnou bliznu.

Tento druh kvete od dubna do května, v některých případech ho lze najít rozkvetlý už v březnu. Rostlina je opylována drobným létajícím hmyzem, současně je schopna i samoopylení (autogamie). Ploidie je 2n = 10.

Prodloužené souplodí je vytvořeno čárkovitými, mírně prohnutými, tupě čtyřhrannými šešulemi, 10 až 20 mm dlouhými a okolo 1 mm širokými. Vyrůstají na šikmo až vodorovně odstávající stopkách dlouhých jako třetina až dvě třetiny délky šešule, ty mají uvnitř blanitou přepážku a jejich chlopně mají zřetelnou střední žilku. Hnědá až oranžová, lesklá, elipsoidní semena s jednou až dvěma podélnými rýhami bývají velká 0,3 až 0,5 mm a jsou v pouzdrech uložena v řadě.[4][5][6][7][8][9][10]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rostlina se rozmnožuje pouze semeny která si udržují dlouhou dobu klíčivost a klíčí nepravidelně, jedná rostlina vyprodukuje několik stovek semen. Ve velkém počtu klíčí semena na podzim kdy mladé rostlinky při dostatku vláhy dobře rostou i v chladném období. Vytvoří tehdy listové růžice jež přezimují, následný rok roste brzy z jara a vykvétá většinou již v dubnu; využívá toho, že okolní kultury jsou ještě malé a má tak i přes svůj nízký vzrůst dostatek světla. Svůj životní cyklus rychle dokončí, v červnu obvykle již zcela mizí.

Někdy za příznivých klimatických poměrů na podzim téhož roku, obvykle v říjnu, rostliny z čerstvě vyklíčených semen ještě vykvetou a vzniknou tak dvě generace za rok, tato druhá však bývá početně slabší.[7][11]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Plevel[editovat | editovat zdroj]

Listové růžice huseníčku rolního jsou sice malé, ale často vyrůstají tak hustě, že utiskují kulturní plodiny, zastiňují je a odčerpávají jim vláhu a živiny. Jako běžný, ale málo významný plevel se v tuzemských podmínkách vyskytuje hlavně v ozimech a vytrvalých pícninách.[7][11]

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Huseníček rolní je významnou modelovou rostlinou. Je nenáročná a má krátkou generační dobu (tzv. efeméra)[4], navíc má na rostlinné poměry malý jaderný genom (157 milionů párů bází[12]). Byl první rostlinou, jejíž genom byl sekvenován, a to v roce 2000.[4][13] Má přibližně 27 000 genů, tedy řádově srovnatelné s člověkem.[14]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. BioLib.cz – Arabidopsis thaliana (Huseníček rolní) [online]. BioLib.cz, [cit. 2013-10-21]. Dostupné online.  
 2. Huseníček rolní a současný výzkum rostlinného genomu, Živa
 3. http://www.biolib.cz/cz/glossarytermtaxa/id4786/
 4. a b c d HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Huseníček rolní [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 02.07.2007, [cit. 2013-10-21]. Dostupné online. (česky) 
 5. a b GOLIAŠOVÁ, Kornélia; ŠÍPOŠOVÁ, Helena. Flóra Slovenska V/4: Arabidopsis thaliana [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, [cit. 2013-10-21]. S. 383-387. Dostupné online. ISBN 80-224-0710-0. (slovensky) 
 6. a b HANZL, Martin. Natura Bohemica: Huseníček rolní [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 02.07.2007, [cit. 2013-10-21]. Dostupné online. (česky) 
 7. a b c Herba, Atlas plevelů: Huseníček rolní [online]. Česká zemědělská univerzita, FAPaPZ, Katedra agroekologie a biometeorologie, Praha, [cit. 2013-10-21]. Dostupné online. (česky) 
 8. AL-SHEHBAZ, Ihsan A.. Projects Brassicaceae: Arabidopsis thaliana [online]. Tropicos.org, Missouri Botanic Garden, St. Louis, MO, USA, rev. 26.08.2009, [cit. 2013-10-21]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Prairie Wildflowers of Illinois: Arabidopsis thaliana [online]. Illinois Wildflowers, John Hilty, USA, [cit. 2013-10-21]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Flora of North America: Arabidopsis thaliana [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2013-10-21]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. a b DEYL, Miloš. Plevele polí a zahrad. Ilustrace Otto Ušák. Praha : Československá akademie věd, 1956. 374 s. HSV 38873/55/SV3/6423. Kapitola Huseníček chudina, s. 245-246.  
 12. Bennett, M. D., Leitch, I. J., Price, H. J., & Johnston, J. S.. Comparisons with Caenorhabditis (100 Mb) and Drosophila (175 Mb) Using Flow Cytometry Show Genome Size in Arabidopsis to be 157 Mb and thus 25% Larger than the Arabidopsis Genome Initiative Estimate of 125 Mb. Annals of Botany. 2003, roč. 91, s. 547–557. DOI:10.1093/aob/mcg057. PMID 12646499.  
 13. The Arabidopsis Genome Initiative. Analysis of the genome sequence of the flowering plant Arabidopsis thaliana. Nature. 2000, roč. 408, s. 796–815. DOI:10.1038/35048692. PMID 11130711.  
 14. Integr8 - A.thaliana Genome Statistics: [online]. . Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]