Hunger Games (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hunger Games
Původní názevThe Hunger Games
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka142 minut
ŽánrAkční / Drama / Fantasy
PředlohaHladové hry
Námětstejnojmenná kniha od Suzanne Collinsové
ScénářGary Ross
Suzanne Collins
Billy Ray
RežieGary Ross
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJennifer Lawrence
Josh Hutcherson
Liam Hemsworth
Woody Harrelson
Elizabeth Banksová
Lenny Kravitz
Stanley Tucci
Donald Sutherland
ProdukceLions Gate Entertainment
HudbaJames Newton Howard
KameraTom Stern
KostýmyJudianna Makovsky
StřihStephen Mirrione
Juliette Welfling
Výroba a distribuce
PremiéraSpojené státy americké 12. března 2012 (Los Angeles)
Česko 22. března 2012
Produkční společnostiLions Gate Entertainment
Color Force
DistribuceLions Gate Entertainment
Rozpočet78 000 000 $
Tržby694 247 768 $
Přístupnostnevhodný do 12 let
Předchozí a následující díl
Hunger Games: Vražedná pomsta
Hunger Games na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hunger Games je americký dobrodružný film natočený v roce 2012 podle knihy Aréna smrti. K roku 2013 celosvětově utržil přes 691 milionů dolarů a stal se nejvýdělečnějším filmem studia Lionsgate. Hlavní postavu Katniss Everdenovou ztvárnila Jennifer Lawrence, dalšími obsazenými herci byli Liam Hemsworth a Josh Hutcherson.

Příběh se odehrává v post-apokalyptické budoucnosti v zemi Panem, kde určení chlapci a dívky ve věku od 12 do 18 let musí bojovat v Hladových hrách (Hunger Games), každoroční událostí, která je živě natáčena a promítána do všech krajů a ve které ti "vyvolení" musí bojovat do smrti, dokud nezbude jeden vítěz. Katniss Everdeen (Lawrence) se do hry hlásí dobrovolně, protože jinak by se jich musela zúčastnit její mladší sestra Prim. Spolu s chlapcem z jejího kraje Peetou Mellarkem (Hutcherson) cestuje do hlavního města Kapitolu, kde se budou Hladové hry konat.

Obsah

Šablona:Spoiler V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Hlavní postavy Katniss a Peeta patří do dvanáctého a Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hladových her – zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována a nabídne svou účast dobrovolně. Do her je také vylosován Peeta Mellark, pekařův syn, který kdysi zachránil Katnissinu rodinu před hladem. Jako jejich mentor je zvolen Haymitch z dvanáctého kraje, bývalý vítěz her, který však časem ztrpkl a stal se z něj alkoholik.

Katniss a Peeta se dostávají do Kapitolu, kde se potkávají se svými protivníky. Před tím, než vstoupí do arény a reality show začne, jsou její účastníci veřejně představeni publiku. V přímém přenosu se tu Peeta přizná k dlouholeté, neopětované lásce ke Katniss. Katniss je přesvědčena, že Peeta se tak snaží získat přízeň u publika, která může být pro přežití rozhodující, neboť publikum může svým favoritům posílat dary.

Katniss v aréně přežívá díky umění lovu a orientace v terénu. Počet protihráčů se stále snižuje, Katniss a Peeta ale zůstávají naživu. Díky zamilovanému obrazu Katniss a Peety se mění pravidla a uprostřed her je oznámeno, že vítězem může být i pár ze stejného kraje. Katniss se vydá Peetu hledat, společně čelí nástrahám svých protivníků i tvůrců reality show. Katniss a Peeta využijí toho, že působí jako zamilovaný pár, aby získali větší popularitu a tím také přízeň sponzorů.

Konce reality show se skutečně oba dočkají. Kapitol však chce opět měnit pravidla a snaží se Katniss a Peetu přinutit, aby ve velkém finále usilovali jeden druhému o život, neboť vítěz může být jen jeden. Oba následně pohrozí sebevraždou v naději, že Kapitol bude mít přece jen raději dva vítěze než žádného, a tato lest jim skutečně vyjde. Katniss a Peeta jsou tedy prohlášeni za vítěze 74. ročníku Hladových her.

Haymitch varuje Katniss, že si s jejím zobrazením vzdoru vytvořila mocné nepřátele. Prezident Snow se dívá na záznamy o triumfálním návratu vítězů domů a zvažuje situaci. Šablona:Endspoiler

Obsazení

Jennifer Lawrence Katniss Everdeen
Josh Hutcherson Peeta Mellark
Liam Hemsworth Gale Hawthorne
Woody Harrelson Haymitch Abernathy
Elizabeth Banksová Cetkie Trinket
Lenny Kravitz Cinna
Stanley Tucci Caesar Flickerman
Donald Sutherland prezident Coriolanus Snow
Wes Bentley Seneca Crane
Amandla Stenberg Rue
Alexander Ludwig Cato
Isabelle Fuhrman Clove
Jack Quaid Marvel
Leven Rambin Glimmer
Toby Jones Claudius Templesmith
Dayo Okeniyi Thresh
Jacqueline Emerson Foxface
Paula Malcomson matka Katniss Everdeen
Willow Shields Primrose Everdeen

Hudba

Hudba z filmu

Podrobnější informace naleznete v článku The Hunger Games: Original Motion Picture Score.

Soundtrack

Podrobnější informace naleznete v článku The Hunger Games: Songs from District 12 and Beyond.

Pokračování

Podrobnější informace naleznete v článku Hunger Games: Vražedná pomsta.

Dne 8. srpna 2011, stále během natáčení filmu, studio Lionsgate oznámilo, že filmová adaptace druhé knihy z trilogie Hunger Games, s názvem Hunger Games: Vražedná pomsta, bude v kinech od 22. listopadu 2013. V listopadu 2011 Lionsgate začala jednat se scenáristou Simonem Beaufoyem aby přizpůsobil novelu pro film, protože Ross a Collins od druhého dílu odstoupili kvůli vytížení. Výroba filmu začala v létě 2012 a Garyho Rosse na režisérské židli vystřídal Francis Lawrence. Dne 6. května 2012 bylo hlášeno, že Michael Arndt bude přepisovat scénář pro Vražednou pomstu. Arndt byl oficiálně ohlášen jako nový scenárista dne 24. května 2012.

V červenci 2012 byly ohlášeny data vydání pro dva filmy, které jsou založeny na poslední knize Mockingjay. První část s názvem The Hunger Games: Mockingjay, Part 1 bude mít premiéru 21. listopadu 2014 a The Hunger Games: Mockingjay, Part 2 dne 20. listopadu 2015. Lawrence, Hutcherson, Hemsworth a Harrelson podepsali smlouvy na všechny filmy.

Externí odkazy