Humber Limited

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Humber Limited
Logo
Logo
Humber Super Snipe Series V July 1966 2965cc next to slightly older Super Snipe.JPG
Základní údaje
Datum založení 1887
Datum zániku 1967
Osud zaniklá (1967)
Zakladatel Thomas Humber
Sídlo Coventry, Spojené království
Adresa sídla Coventry, Spojené království
Charakteristika firmy
Oblast činnosti automobilový průmysl
Produkty jízdní kolo
Mateřská společnost Rootes Group
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Humber Limited byla britská společnost vyrábějící automobily, motocykly a jízdní kola.

Roku 1867 založil mechanik Thomas Humber v Nottinghamu dílnu na výrobu velocipédů. Měl úspěch díky tomu, že jako jeden z prvních vsadil na kola typu safety bicycle, která brzy vytlačila z trhu vysoká kola. Roku 1887 založil kapitálovou společnost a vstoupil na burzu, roku 1889 se sídlo firmy přestěhovalo do Coventry. Roku 1892 odešel zakladatel firmy na odpočinek, roku 1896 firma Humber vyrobila první motorovou tříkolku a o tři roky představila automobil značky Phaeton.

V letech před první světovou válkou patřil Humber k největším britským výrobcům automobilů, krátce se pokoušel také o výrobu letadel ve spolupráci s Louisem Blériotem. V roce 1925 se sloučil s firmou Commer a v roce 1928 s Hillmanem. Velká hospodářská krize vedla k dluhům a nucenému sloučení s koncernem Rootes Group. Humber poté ukončil výrobu jízdních kol a motocyklů a soustředil se pouze na osobní automobily, roku 1939 otevřel novou velkou továrnu v Ryton-on-Dunsmore. Za druhé světové války se výroba přeorientovala na obrněné vozy. Po válce se hlavními výrobky staly čtyřválec Humber Hawk a šestiválec Humber Super Snipe, v šedesátých letech činila produkce 800 vozů denně.

Po smrti Williama Rootese získala v roce 1967 kontrolní balík akcií americká korporace Chrysler. Posledním vozem vyráběným pod značkou Humber byl do roku 1976 sedan Humber Sceptre, od té doby produkovala továrna v Rytonu již pouze Chryslery.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Břetislav Štilec a kol.: Světové automobilky, jejich historie a výrobky. Nakladatelství dopravy a spojů, Praha 1975.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]