Hugo Steiner-Prag

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hugo Steiner-Prag
Hugo Steiner-Prag (portrét od Alberta Weisgerbera, 1905)
Hugo Steiner-Prag (portrét od Alberta Weisgerbera, 1905)
Narození 12. prosinec 1880
Praha-Nové Město
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 10. září 1945 (ve věku 64 let)
New York
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Povolání ilustrátor, spisovatel, malíř a vysokoškolský učitel
Manžel(ka) Paula Steinerová
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hugo Steiner-Prag (12. prosince 1880, Praha-Nové Město[1]10. září 1945, New York, Spojené státy americké) narozen jako Hugo Steiner, byl pražský německý židovský grafik a ilustrátor. Patrně nejznámější jsou jeho ilustrace románu Golem od Gustava Meyrinka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nejmladší ze čtyř bratrů v rodině pražského knihkupce Hermanna Steinera a jeho ženy Berty Knina, která byla údajně potomkem rabína Jehudy ben Becalel.

Po ukončení střední školy v roce 1897 studoval soukromě na Aklademii výtvarných umění v Praze. Byl členem spolku Jung-Prag, který vznikl v roce 1898 a jehož členy byli: Paul Leppin, Victor Hadwiger, Oskar Wiener, Rainer Maria Rilke a Gustav Meyrink. Členové spolku se zabývali mystikou a okultismem. V roce 1900 odešel do Mnichova, kde studoval na Akademii (Akademie der Bildenden Künste), mimo jiné u Franze von Stuck. Zde začal používat přídomek Steiner-Prag. Po absolvování akademie zde začal působit jako pedagog. V roce 1905 konvertoval ke katolické víře a vzal si za ženu svou žačku Paulu Bergmann. Odešli do Barmen (dnes součást města Wuppertal), kde Steiner působil jako učitel na umělecko-průmyslové škole. Narodil se jim syn Detlev (*1906) a dcera Helga (*1908).

V roce 1907 získal německé státní občanství a dále mu bylo nabídnuto místo profesora na Königliche Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe (dnes Hochschule für Grafik und Buchkunst, Leipzig) v Lipsku. Zde prožil velmi plodné období. Vedle ilustrací jsou známé práce ze studijních cest do Španělska, Portugalska a na Baleáry v letech 1909 až 1925. Pracoval též jako ředitel berlínského vydavatelství Propyläen Verlag a byl činný v různých uměleckých spolcích. Podílel se též na organizaci prvního mezinárodníhoo knižního veletrhu v Lipsku v roce 1927.

V roce 1933 strávil dovolenou v Paříži se svou milenkou Eleanorou Feisenberg, která byla dcerou významného židovského advokáta. Po návratu zjistili, že na základě svého původu přišli oba o svá zaměstnání a rozhodli se emigrovat. Nejdříve odešli do Prahy, kde Steiner otevřel soukromou uměleckou školu Officina Pragensis (zde studovali například Václav Bláha, Libor Fára, Petr Kien nebo Helena Zmatlíková). V této době vytvořil asi padesát litografií z pražského ghetta a židovského hřbitova.

V roce 1938 obdržel nabídku vytvořit podobnou školu (Skolan foer Bok- och Reklamkonst) ve Stockholmu. Vzhledem k zhoršující se politické situaci v Praze tuto nabídku využil a vystěhoval se s Eleanorou Feisenberg do Švédska. Po jeho odchodu vedl Officinu Pragensis Jaroslav Šváb. Steinerova partnerka Eleanora Feisenberg nechtěla ve Švédsku zůstat a odjela do USA. Steiner musel nejprve vyřešit svůj rozvod s manželkou Paulou a teprve poté obdržel rovněž vízum do USA. Odjel 15. května 1941 a cestoval přes Finsko, Rusko, Japonsko a Havaj. V červnu 1941 dorazil do San Francisca.

Bylo mu nabídnuto místo profesora na oddělení grafických umění Newyorské university (the Division of Graphic Arts, New York University). Přednášel jednou týdně a ve zbylém čase pracoval v New Haven, Connecticut. 3. ledna 1942 se oženil s Eleanor Feisenberg a přesídlil do New Yorku. Vedle pedagogické činnosti pracoval pro vydavatelství Random House (ilustrace povídek E.T.A. Hoffmanna). V roce 1945 se jeho zdraví začalo zhoršovat a zemřel 10. září 1945.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Ilustrace[editovat | editovat zdroj]

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a obřízce
  2. Hugo Steiner-Prag Golem. Pražská plynárenská, a.s. [online]. Pražská plynárenská, a.s. [cit. 2019-02-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]