Huť Poldi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poldi
název hutí na jednom z komínů v průmyslovém areálu
název hutí na jednom z komínů v průmyslovém areálu
Základní údaje
Právní forma železárny
Datum založení 1889 jako Poldi Hütte
Zakladatel Karl Wittgenstein
Sídlo Kladno, Rakousko-Uhersko, Československo
Adresa sídla Průmyslová 1343, Kladno, 272 01, Česko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti hutní průmysl, ocelářství
Produkty ocelové výrobky
Zaměstnanci 149[zdroj?]
Identifikátory
Oficiální web www.poldi.cz
IČO 24245984
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Huť Poldi Kladno je ochranná známka a název několika podniků v Kladně.

Kladenské železárny Poldi založil v roce 1889 podnikatel Karl Wittgenstein, otec slavného filozofa Ludwiga Wittgensteina spolu s Gottfriedem Bacherem, ředitelem Pražské železářské společnosti v Kladně. Podnik postupně rostl, zejména válečnými zakázkami v obou světových válkách. Ve druhé polovině 20. století do ní byla včleněna prakticky veškerá ocelářská výroba v Kladně. Po roce 1989 nastal úpadek a podnik se rozpadl na několik nástupnických firem. Část patří od roku 1999 německé firmě Scholz a.s.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1889 založil v sousedství Vojtěšské huti na Kladně vídeňský podnikatel a ředitel válcoven v Teplicích Karl Wittgenstein speciální ocelárnu. Na počest jeho manželky Leopoldiny, která pocházela z Prahy, dostal podnik jméno Poldina huť.

Huť byla součástí velkého uhelného, železářského a ocelářského kartelu, „Pražské železářské společnosti“ (Prager Eisenindustrie-Gesellschaft), do něhož patřily i železárny v Králově DvořeBerouna. Již 20. června 1889 v Kladně proběhla stávka horníků, kdy rozbouřený dav poničil radnici, Bacherovu vilu, po střelbě četníků zemřely tři děti a bylo odsouzeno několik lidí.[1]

V roce 1893 si nechal podnik registrovat ochrannou známku s profilem hlavy paní Leopoldiny (Poldi).

Roku 1897 dodávala huť výkovky pro první oceánské rakousko-uherské bitevní lodě třídy Habsburg. Wittgenstein byl tvrdý podnikatel a jeho racionalizační kroky – zejména v Rakousku – vyvolaly značný odpor. Roku 1898 proto své podíly ve společnosti prodal a žil jako bohatý soukromník a známý mecenáš.

Roku 1900 zaměstnávala Huť Poldi asi 1200 dělníků a vyráběla 36 tisíc tun oceli a 16 tisíc tun hotových výrobků, zejména děl, hlavní, dále ocelová péra, ocel na nástroje a ocelové dráty. Většina výrobků se vyvážela.[2] Kolem roku 1900 zde bylo vyvinuto velmi úspěšné Poldi kladívko na dílenské měření tvrdosti, varianta Brinellovy metody. V letech 1903–1911 postavil slavný vídeňský architekt Josef Hoffmann „Dům hostů Poldi“ včetně vnitřního vybavení, vilu pro ředitele a navrhl nové fasády budov. Roku 1908 vznikla v huti Poldi první elektrická pec na území Českého království a roku 1909 byla použita ocel Poldi na konstrukci vozu Blitzen Benz, který v roce 1911 ustavil v Daytoně (USA) světový rychlostní rekord 211,51 km/h. V letech 19161920 vznikla pobočka firmy v Chomutově.

V roce 1922 byla patentována žáruvzdorná ocel POLDI AKC, jejíž složení celosvětově ovlivnilo vývoj těchto materiálů.

Roku 1929 zaměstnávala Huť Poldi 4000 dělníků a vyráběla 40 tisíc tun výrobků, zejména dělových a kulometných hlavní, nástrojů a klikových hřídelí. Dvě třetiny produkce se vyvážely.[3]

Generálním ředitelem Poldiny hutě byl v období 1932–1945 Dipl. Ing. Dr. Franz Hummelberger a během nacistické okupace byla Huť Poldi součástí Herrmann-Göring Werke. Roku 1938 byly dodány konstrukční oceli pro automobil Thunderbolt, s nímž britský závodník George Eyston v letech 19381939 ustavil tři světové rychlostní rekordy, všechny nad 500 km/h. V téže době vrcholily dodávky ocelí POLDI pro československou armádu. Již dříve dodala Poldina huť pancéřování pro největší československou válečnou loď, dunajský monitor President Masaryk. Těsně před druhou světovou válkou měla Poldina huť pobočky se sklady a obchodní zastoupení ve 39 zemích světa.

V roce 1945 na základě Košického vládního programu došlo k znárodnění klíčového průmyslu a Poldina huť se stává součástí nově vytvořeného národního podniku „Spojené ocelárny“.

Žáruvzdorné oceli POLDI se uplatnily na československých cvičných proudových letounech Aero L-29 Delfín a jejich pokračovatelích Aero L-39 Albatros.

Roku 1969 byla zahájena výroba chirurgických souprav z korozivzdorných ocelí Poldi. Roku 1980 byly použity titanové slitiny POLDI na čs. akrobatické letouny Zlín Z-50, na nichž letci Ivan Tuček a Petr Jirmus získali tituly mistrů světa v letecké akrobacii. Roku 1990 obdržela POLDI zlatou medaili na výstavě Brussels Euréka za ocel POLDI ATABOR, sloužící k ukládání jaderných odpadů.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Nyní patří Poldi kyperské společnosti Rucarto Limited. Dne 18.1. 2019 byla Huť Poldi v elektronické dražbě vydražena za vyvolávací cenu 140 milionů Kč společností Opimo Trade z Velké Polomi, která se o podnik zajímala už v minulosti.[5]

Reorganizace podniku

Poldi měla povolenou reorganizaci, proti které se odvolal jeden z věřitelů. Osud Poldi je nejasný, zaměstnanci jsou doma za 80% mzdy. V podniku zatím zůstalo 149 zaměstnanců.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nasregion.cz: Gottfried Bacher – muž, jenž se nechvalně zapsal do dějin Kladna (2/2020)
  2. Ottův slovník naučný, heslo Kladno.
  3. Ottův slovník naučný nové doby, heslo Kladno.
  4. [1]
  5. Huť Poldi byla vydražena za vyvolávací cenu. TÝDEN.cz [online]. 2019-01-18 [cit. 2019-01-18]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]