Hry bez hranic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hry bez hranic (francouzsky Jeux sans frontières) byla televizní soutěž.

S nápadem, aby se země Evropy zábavnou formou propojily přišel francouzský prezident Charles de Gaulle. Tato idea se zalíbila francouzské televizi, která od roku 1965 začala tuto soutěž ve spolupráci s ostatními stanicemi vysílat. Historické datum prvního odvysílaného dílu klasických letních Her bez hranic je 26. květen 1965. Ale ještě téhož roku se konaly tzv. Hry na sněhu za účasti Francie a Švýcarska, tam je historickým datem 31.1.1965. A tam se píše počátek mezinárodního měření sil sportovní zábavnou formou.

Prakticky okamžitě na druhý ročník Her bez hranic si BBC1 ve Velké Británii také založila svou vlastní obdobu her pod názvem "It's a Knockout", která kompletně probíhala po sedmnáct ročníků 1966 - 1982, pro britská města.

Soutěž měla fenomenální popularitu, ale byla vysílána pouze v západní Evropě.

V době svého vysílání (v devadesátých letech 20. století) na ČST/ČT, se Hry bez hranic staly nejpopulárnějším zábavným pořadem. Za svoji přitažlivost soutěž vděčí novému přístupu k moderování původní české televizní hlasatelky a herečky Martiny Adamcové.

Soutěž byla zcela neobvyklou podívanou, ve které sice družstva soutěžila sportovně, ale v komických převlecích, v nádherných kulisách a s velkolepě pojatou kamerou. Pořad se snoubil v Česku do té doby s neobvyklou bezprostředností a prvky hravé zábavnosti.

Hry bez hranic se často reprízují ve veřejnoprávních televizí v zemích, které se her zúčastnily.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Původně, od začátku klasických letních Her bez hranic v roce 1965, se soutěže účastnily čtyři evropské země: Francie, Belgie, S.R.Německo a Itálie. Poslední ročník první série letních her se konal v roce 1982. V tomto období se konaly i tzv. Vánoční hry 1983.

Roku 1988 se začala konat druhá série klasických letních Her bez hranic za účasti měst z pěti zemí Itálie, Belgie, Francie, Portugalska a Španělska. Nejsilnějším ročníkem v historii her byl rok 1994, kdy se soutěže zúčastnilo celkem devět zemí, a sice Itálie, Portugalsko, Velká Británie (zastoupena jen městy z Walesu), Švýcarsko (italsky mluvící část země), Česko, Řecko, Maďarsko, Slovinsko a Malta. Natáčení soutěže skončilo v roce 1999. Zajímavostí je, že přihlášky zemí podávaly veřejnoprávní televize jednotlivých zemí spojené v Evropskou vysílací unii, ty pak přijímaly přihlášky jednotlivých měst/družstev a byly jejich mediálními garanty v soutěži. Ve druhé sérii Her bez hranic se do soutěžních disciplín aktivně zapojovali i sami moderátoři těchto televizí.

1.série byla v letech 1965-1982 (zakončeno vánočním speciálem 1983)

2.série proběhla v letech 1988-1999

Jediná Itálie se zúčastnila všech 30 ročníků klasických letních Her bez hranic (1965-1999). Naopak jednu účast má i jediná země mimo evropský kontinent Tunisko a to v ročníku 1992.

Dalšími soutěžemi byly Hry na sněhu, Vánoční speciály Her bez hranic a Zimní Hry bez hranic (uskutečnil se jen jeden ročník).

Herní systém her[editovat | editovat zdroj]

Na počátku her v ročnících 1965 a 1966 se objevovaly i soutěžní vědomostní otázky, kde se města v jednotlivých dílech střetávala ve dvojicích. Od třetího klání 1967 se v Hrách bez hranic soutěžilo tak jak je známo do posledních ročníků. Každá zúčastněná země měla zastoupení v každém kvalifikačním kole, kde ani tak nesoupeřila s družstvy jiné země tak jako fakticky na "dálku" proti družstvům z též země v dalších kolech, a to proto aby ve velkém finále byl zastoupen nejlepší umístěný tým v kvalifikačních kolech z každé země (při rovnosti nejlépe umístěných více družstev ze stejné země, rozhodoval vyšší počet dosažených bodů v kvalifikačním kole).

 • Příklad :

Česká republika je zastoupena v ročníku společně s 5 dalšími zeměmi. Ročník má třeba 10 kvalifikačních kol, to znamená že každá ze 6 zúčastněných zemí přihlásí 10 měst/družstev kde se nalosují do jednotlivých 10 kvalifikačních kol. Dejme tomu že v každém kvalifikačním kole české město bude poslední s jistým bodovým přídělem které si vybojoval. Po posledním 10. kvalifikačním kole to české družstvo které bylo na těch posledních 6. místech a získalo nejvíce bodů se kvalifikuje do velkého finále. Kde už jako zástupce své země bojuje o celkové vítězství.

Vystoupení ČSFR (ČR/ČT) a Česka v soutěži[editovat | editovat zdroj]

Reprezentaci ČSFR/ČT (a posléze Česka) lze procentuálně považovat za jednu z nejlepší ze všech zúčastněných zemí. 5 účastí = 4 absolutní vítězství, jednou 2. místo (včetně účasti zimní Hry bez hranic 1991/1992). Takovou skvělou statistiku v procentech (účast/výsledek) nemá žádná další země.

Poprvé se ČSFR (ČR/ČT) soutěže účastnila v ročníku 1991/1992, který byl zároveň jediným, který se konal pod hlavičkou Zimní Hry bez hranic. Semifinále i finále soutěže se tehdy konalo v Praze ve Sportovní hale a družstvo z Nového Města na Moravě, které ČSFR zastupovalo, tuto soutěž vyhrálo. Zajímavostí je že za čtvrt roku na stejném místě se konalo Mistrovství světa v ledním hokeji.

Těsně po sametové revoluci bylo toto vítězství vnímáno silněji, protože dokazovalo, že Čechy jsou rovnocenným partnerem západoevropským zemím. Češi dokázali také při výrobě jednotlivých dílů, že se dokáží vyrovnat svým západoevropským producentským protějškům. Když se hry konaly v ČSFR potažmo v Česku obsah her vymýšlel Aleš Ulm. Za Českou televizi se na tvorbě záznamu postarala Tvůrčí skupina Čapek - Borovan.

Pořadí odvysílaných dílů v České televizi není chronologický podle skutečné chronologie her, nýbrž dle České televize, jak uznala za vhodné do plánu vysílání a výsledku českých družstev. Jen finále ročníku logicky bylo vždy tím posledním odvysílaným dílem.
Přehled nejlepších umístění českých družstvech, ve všech ročnících kde byla přihlášena Česká televize:[editovat | editovat zdroj]
 • Letní Hry bez hranic 1992 - celkové vítězství družstva z Třebíče (ČSFR/ČR/ČT)
 • Letní Hry bez hranic 1993 - celkové 2. místo družstva ze Šumperku (ČR)
 • Letní Hry bez hranic 1994 - celkové vítězství družstva z České Třebové (ČR)
 • Letní Hry bez hranic 1995 - celkové vítězství družstva z Brna (ČR)

Města reprezentující ČSFR (ČR/Česká televize), resp. Česko[editovat | editovat zdroj]

1.ročník Zimní Hry bez hranic 1991/1992[editovat | editovat zdroj]

První a zároveň poslední zimní ročník : zúčastněné země/národy (4) : Francie, Švýcarsko (francouzsky mluvící část), Itálie, ČSFR (zastoupena družstvy z Čech, Moravy a Slezska, z principu samostatné České televize). Kde se v základních kvalifikačních čtyřech kolech, konané v prosinci 1991, družstva střetávala v italském lyžařském středisku Santa Caterina Valfurva (z velké části disciplíny na lyžích a sněžných skútrech). Semifinále a finále se odehrálo po Novém roce 1992 v Praze, v holešovické sportovní hale na ledové ploše (většina disciplín na bruslích). Moderátoři za ČT Martina Adamcová a od semifinále a finále v Praze společně s Martinem Dejdarem.

Pořadí dle odvysílání v premiéře ČT:

23.ročník Letní Hry bez hranic 1992[editovat | editovat zdroj]

Zúčastněné země/národy (8) : Itálie, Francie, Portugalsko, Španělsko, Velká Británie (zastoupena jen městy z Walesu), Švýcarsko (francouzsky mluvící část), ČSFR (ČR/Česká televize), Tunisko. Moderátoři ČT : Martina Adamcová a Pavel Zedníček.

Pořadí dle odvysílání v premiéře ČT:

24.ročník Letní Hry bez hranic 1993[editovat | editovat zdroj]

Zúčastněné země/národy (7) : Itálie, Portugalsko, Velká Británie (zastoupena jen městy z Walesu), Švýcarsko (francouzsky a italsky mluvící část), Česko, Řecko, Mad'arsko. Moderátoři ČT Marcela Augustová a Petr Vichnar.

Pořadí dle odvysílání v premiéře ČT:

25.ročník Letní Hry bez hranic 1994[editovat | editovat zdroj]

Zúčastněné země/národy (9) : Itálie, Portugalsko, Velká Británie (zastoupena jen městy z Walesu), Švýcarsko (italsky mluvící část), Česko, Řecko, Maďarsko, Slovinsko, Malta. Moderátorka ČT Marcela Augustová.

Pořadí dle odvysílání v premiéře ČT:

26.ročník Letní Hry bez hranic 1995[editovat | editovat zdroj]

Zúčastněné země/národy (7) : Itálie, Portugalsko, Švýcarsko (italsky mluvící část), Česko, Řecko, Maďarsko, Malta. Moderátoři ČT Barbora Kroužková a Petr Vichnar.

Pořadí dle odvysílání v premiéře ČT:

Poznámka:[editovat | editovat zdroj]
 • Každé z účastnických zemí byla přidělena unikátní barva, jíž se země pro větší diváckou přehlednost v soutěži prezentovala.
 • Ve všech ročnících kde se ČSFR (ČR/ČT) a Česko prezentovalo byla jejich barvou oranžová.

České pořádání Her bez hranic :[editovat | editovat zdroj]

Ročníky Her bez hranic odvysílané ČST a ČT :[editovat | editovat zdroj]

21.ročník klasických letních Her bez hranic 1990 (6 přihlášených zemí) (Jako první odvysílán ČST/ČT v 1991)[editovat | editovat zdroj]

Tyto hry byly odvysílány pro prezentaci her a přilákání k přihláškám českých měst potažmo přihlášení ČST/ČT do her. Komentářem provázela Martina Adamcová.

 • YU - Jugoslávie (Socialistické republiky: Srbsko, Chorvatsko, Černá Hora a Makedonie) Poslední vystoupení pod společným státem SFRJ.

Vítěz : Španělsko (Jaca I.)

Výsledky:[editovat | editovat zdroj]

1.kvalifikační kolo (23.5.1990)

Itálie - Bergamo

1. I Treviso 61 Postup do finále za Itálii
2. P Moura 45
3. YU Mali Lošinj (Socialistická rep. Chorvatsko) 42
4. SM Acquaviva 37
5. F Mulhouse 31
6. E Almagro I. 14
2.kvalifikační kolo (27.5.1990)

Itálie - Bergamo

1. P Azores 49 Postup do finále za Portugalsko
1. YU Trogir (Socialistická rep. Chorvatsko) 49
3. I Castiglione delle Stiviere 48
4. SM Borgo Maggiore 33
5. F Boulogne Billancourt 31
6. E Almagro II. 22
3.kvalifikační kolo (13.6.1990)

Jugoslávie - Vrnjačka Banja (Socialistická rep. Srbsko)

1. E Jaca I. 48 Postup do finále za Španělsko
2. P Agueda 44
3. YU Vrnjačka Banja I. (Socialistická rep. Srbsko) 43
4. I Rieti 39
5. SM Chiesanuova 32
6. F Cattenom 29
4.kvalifikační kolo (16.6.1990)

Jugoslávie - Vrnjačka Banja (Socialistická rep. Srbsko)

1. E Jaca II. 46
2. F Levallois Perret 45
2. P Madeira 45
4. I Potenza 40
5. YU Vrnjačka Banja II. (Socialistická rep. Srbsko) 38
6. SM Domagnano 29
5.kvalifikační kolo (4.7.1990)

Portugalsko - Guimaraes

1. YU Bor (Socialistická rep. Srbsko) 54 Postup do finále za Jugoslávii
2. E Arnedo I. 45
3. I Brebbia 40
4. SM Faetano 38 Postup do finále za San Marino
5. P Caldas da Rainha 36
6. F Granville 27
6.kvalifikační kolo (7.7.1990)

Portugalsko - Guimaraes

1. I Cicciano 53
2. P Guimaraes 45
3. YU Titovo Užice (Socialistická rep. Srbsko) 43
4. E Arnedo II. 37
5. SM Fiorentino 36
6. F Argenteuil 21
7.kvalifikační kolo (18.7.1990)

Francie - Toulouse

1. I Bergamo 52
2. F Toulouse I. 48
3. P Figueira da Foz 44
4. YU Skopje (Socialistická rep. Makedonie) 34
5. SM Montegiardino 33
6. E Archidona I. 29
8.kvalifikační kolo (21.7.1990)

Francie - Toulouse

1. F Toulouse II. 49 Postup do finále za Francii
2. P Algarve 42
3. E Archidona II. 41
3. I Noceto 41
5. YU Budva (Socialistická rep. Černá Hora) 39
6. SM Serravalle 29
Finále (4.8.1990)

Itálie - Treviso

1. E Jaca I. 50 Celkový vítěz pro rok 1990
2. YU Bor (Socialistická rep. Srbsko) 49
3. I Treviso 45
4. F Toulouse II. 44
5. P Azores 43
6. SM Faetano 26

1.ročník Zimní Hry bez hranic 1991-1992 (4 přihlášené země) (Jako druhý odvysílán ČST 1991, ČT 1992)[editovat | editovat zdroj]

V italských kvalifikačních kolech v Santa Caterina Valfurva s komentářem Martiny Adamcové.

Semifinále a finále v Praze, Martina Adamcová a Martin Dejdar.

 • CS - ČSFR (ČR/ČT) Česká republika v rámci federace ČSFR

Vítěz : ČSFR (ČR/ČT) (Nové Město na Moravě)

Výsledky :[editovat | editovat zdroj]

1.kvalifikační kolo (10.12.1991)

Itálie - Santa Caterina Valfurva

ČST odvysílala jako třetí díl
1. CH Charmey 33 Postup do semifinále za Švýcarsko
2. F Avoriaz 29 Postup do semifinále za Francii
3. I Aprica 27
4. CS Nové Město na Moravě 23 Postup do semifinále za ČSFR (ČR/ČST)
2.kvalifikační kolo (13.12.1991)

Itálie - Santa Caterina Valfurva

ČST odvysílala jako druhý díl
1. CH Verbier 30
2. F Megéve 29 Postup do semifinále za Francii
3. CS Třebíč 28 Postup do semifinále za ČSFR (ČR/ČST)
4. I Bergamo 26
3.kvalifikační kolo (17.12.1991)

Itálie - Santa Caterina Valfurva

ČST odvysílala jako první díl
1. CH Canton du Jura 35 Postup do semifinále za Švýcarsko
2. I Gressoney 33 Postup do semifinále za Itálii
3. F Serre Chevalier 25
4. CS Rožnov pod Radhoštěm 19
4.kvalifikační kolo (20.12.1991)

Itálie - Santa Caterina Valfurva

ČST odvysílala jako čtvrtý díl
1. I Santa Caterina Valfurva 37 Postup do semifinále za Itálii
2. CH Villars 36
3. F Luz Ardiden 24
4. CS Prostějov 13
Semifinále

(8.1.1992)

ČSFR (ČR/ČT) - Praha

ČT odvysílala jako předposlední díl
1. CS Nové Město na Moravě

Třebíč

25 bodů v tabulce národů Nové Město na Moravě - 6 lepších umístění v 9 disciplínách

Třebíč - 3 lepších umístění v 9 disciplínách

Postup do finále za ČSFR (ČR/ČT)

Nové Město na Moravě

2. F Avoriaz

Megéve

24 bodů v tabulce národů Avoriaz - 5 lepších umístění v 9 disciplínách

Megéve - 4 lepších umístění v 9 disciplínách

Postup do finále za Francii

Avoriaz

3. CH Canton du Jura

Charmey

22 bodů v tabulce národů Canton du Jura - 5 lepších umístění v 9 disciplínách

Charmey - 4 lepších umístění v 9 disciplínách

Postup do finále za Švýcarsko

Canton du Jura

3. I Santa Caterina Valfurva

Gressoney

22 bodů v tabulce národů Santa Caterina Valfurva - 5 lepších umístění v 9 disciplínách

Gressoney - 4 lepších umístění v 9 disciplínách

Postup do finále za Itálii

Santa Caterina Valfurva

Finále (11.1.1992)

ČSFR (ČR/ČT) - Praha

ČT odvysílala jako závěrečný díl
1. CS Nové Město na Moravě 30 Celkový vítěz Zimních Her bez hranic 1991/1992
2. I Santa Caterina Valfurva 27
3. CH Canton du Jura 26
4. F Avoriaz 22

Poznámka: Další ročník Zimních Her bez hranic se už nekonal.

23.ročník klasických letních Her bez hranic 1992 (8 přihlášených zemí) (Jako třetí odvysílán ČT)[editovat | editovat zdroj]

S komentářem Martiny Adamcové a Pavla Zedníčka.

 • CS - ČSFR (ČR/ČT) Česká republika v rámci federace ČSFR

Vítěz : ČSFR (ČR/ČT) (Třebíč)

Výsledky:[editovat | editovat zdroj]

1.kvalifikační kolo (1.6.1992)

Itálie - Casale Monferrato

ČT odvysílala jako první díl
1. CS Praha 63
2. CH La Chaux-de-Fonds 60
2. F Cahors 60
4. E Macael 55
5. GB

/GALLES

Caerfyrddin 51
6. I Ricco del Golfo 43
6. P Chaves 43
8. TU Kairouan 29
2.kvalifikační kolo (6.6.1992)

Itálie - Casale Monferrato

ČT odvysílala jako čtvrtý díl
1. P Felgueiras 65
2. F Tourcoing 59
3. CH Jura 58
3. CS Rýmařov 58
3. I Casale Monferrato 58
6. E Calatayud 51
7. GB

/GALLES

Rhuddlan 40
8. TU Tabarka 14
3.kvalifikační kolo (?)

Portugalsko - Lisabon

ČT odvysílala jako druhý díl
1. F Le Havre 66 Postup do finále za Francii
2. P Acores 63
3. I Varazze 62
4. E Lerida/Lleida 51
5. CH Estavayer-le-Lac 48
6. CS Poděbrady 46
7. TU Sidi Bou Said 37
8. GB

/GALLES

Yr Wyddgrug 30
4.kvalifikační kolo (?)

Portugalsko - Lisabon

ČT odvysílala jako šestý díl
1. P Lisboa 81 Postup do finále za Portugalsko
2. CH Carouge 53
2. GB

/GALLES

Caernarfon 53
4. F Sallanches 48
5. I Paestum 45
6. CS Tábor 44
6. E Ibiza 44
8. TU Carthage 38
5.kvalifikační kolo (?)

Francie - Alfortville

ČT odvysílala jako třetí díl
1. CH La Cote 72 Postup do finále za Švýcarsko
2. I Castelfidardo 67
3. P Santarém 57
4. GB

/GALLES

Wrecsam 54
5. CS Sokolov 43
6. F Alfortville I. 39
7. E Ciudad Rodrigo 38
8. TU Sousse 32
6.kvalifikační kolo (?)

Francie - Alfortville

ČT odvysílala jako sedmý díl
1. GB

/GALLES

Cwm Mawr 62 Postup do finále za Velkou Británii / Wales
2. CH Romont 58
2. E Torrevieja 58
4. CS Chrudim 56
4. P Maia 56
6. I Langhirano 47
7. F Alfortville II. 31
8. TU Sfax 30
7.kvalifikační kolo (?)

ČSFR (ČR/ČT) - Třebíč

ČT odvysílala jako pátý díl
1. CS Třebíč 75 Postup do finále za ČSFR (ČR/ČT)
2. I Carpenedolo 60
3. E Cangas de Onis 58
4. CH Martigny 53
5. P Moura 46
6. F Bourg-en-Bresse 45
7. GB

/GALLES

Drenewydd 38
8. TU Djerba 25
8.kvalifikační kolo (?)

ČSFR (ČR/ČT) - Rožnov pod Radhoštěm

ČT odvysílala jako devátý díl
1. P Aveiro 60
2. TU Nabeul 54 Postup do finále za Tunisko
3. CS Rožnov pod Radhoštěm 53
4. I San Pellegrino Terme 51
5. E Cordoba 50
6. GB

/GALLES

Caerdydd 49
7. CH La Neuveville - Nods 41
7. F Strasbourg 41
9.kvalifikační kolo (?)

Velká Británie / Wales - Abertawe (Swansea)

ČT odvysílala jako osmý díl
1. I Breuil - Cervinia 61 Postup do finále za Itálii
1. P Olhao 61
3. CS Šternberk 57
4. E Tenerife 54
5. GB

/GALLES

Abertawe I. 48
6. CH Coppet 45
7. TU Hammamet 42
8. F La Ciotat 30
10.kvalifikační kolo (?)

Velká Británie / Wales - Abertawe (Swansea)

ČT odvysílala jako desátý díl
1. E Palma de Mallorca 64 Postup do finále za Španělsko
2. CS Jablonec nad Nisou 53
3. P Régua/Douro 52
4. CH Charmey 49
4. I Vigevano 49
6. F Pertuis 45
6. TU Monastir 45
8. GB

/GALLES

Abertawe II. 42
Finále (?)

Portugalsko - Ponta Delgada

na ostrově Sao Miguel na Azorských ostrovech

ČT odvysílala jako závěrečný díl
1. CS Třebíč 64 Celkový vítěz pro rok 1992
2. I Breuil - Cervinia 57
2. P Lisboa 57
4. CH La Cote 49
4. F Le Havre 49
6. E Palma de Mallorca 47
7. GB

/GALLES

Cwm Mawr 40
8. TU Nabeul 34

24.ročník klasických letních Her bez Hranic 1993 (7 přihlášených zemí) (Jako čtvrtý odvysílán ČT)[editovat | editovat zdroj]

S komentářem Marcely Augustové a Petra Vichnara.

Vítěz : Madarsko (Kecskemét)

Výsledky:[editovat | editovat zdroj]

1.kvalifikační kolo (23.5.1993)

Velká Británie / Wales - Rhyl

ČT odvysílala jako první díl
1. P Santarém 59 Postup do finále za Portugalsko
2. CH Le Bouveret (f) 58 Postup do finále za Švýcarsko
3. H Paks 47
4. I Brebbia 44
5. CZ Sedlčany 32
5. GB

/GALLES

Rhyl 32
7. GR Argyroupolis 25
2.kvalifikační kolo (28.5.1993)

Velká Británie / Wales - Rhyl

ČT odvysílala jako pátý díl
1. I Cogne 54 Postup do finále za Itálii
2. CZ Krnov 49
2. H Székesfehérvár 49
4. P Portimao 46
5. GB

/GALLES

Wrecsam 36
6. CH San Bernardino (i) 32
7. GR Halandri 18
3.kvalifikační kolo (?)

Itálie - Passariano di Codroipo

ČT odvysílala jako druhý díl
1. H Pápa 49
2. CH Yverdon-les-Bains (f) 47
3. CZ Pardubice 41
4. I San Daniele del Friuli 39
4. P Santo Tirso 39
6. GB

/GALLES

Caerdydd 29
6. GR Chania 29
4.kvalifikační kolo (?)

Itálie - Passariano di Codroipo

ČT odvysílala jako šestý díl
1. I Lignano 51
2. CZ Smržovka 47
3. CH Tesserete (i) 46
4. GR Poros 45 Postup do finále za Řecko
5. H Debrecen 44
6. P Evora 36
7. GB

/GALLES

Abertawe/Swansea 25
5.kvalifikační kolo (21.6.1993)

Švýcarsko - Leukerbad

ČT odvysílala jako třetí díl
1. P Felgueiras 52
2. H Szekszárd 50
3. CZ Litovel 46
4. I Altopiano 5 miglia 43
5. CH Giornico (i) 42
6. GB

/GALLES

Rhuthun 34
7. GR Ioannina 28
6.kvalifikační kolo (?)

Švýcarsko - Leukerbad

ČT odvysílala jako osmý díl
1. P Amadora 55
2. I Rosolina Mare 53
3. CH Loéche-les-Bains (Leukerbad) (f) 44
4. CZ Karlovy Vary 42
5. H Godollo 37
6. GB

/GALLES

Bethesda 35
7. GR Kessariani 28
7.kvalifikační kolo (?)

Řecko - Atény

ČT odvysílala jako čtvrtý díl
1. I Firenze 50
2. H Sárospatak 48
3. CH Locarno (i) 47
4. P Aveiro 46
5. GB

/GALLES

Rhydaman 40
6. CZ Mariánské Hory / Ostrava 32
7. GR Amaroussion 22
8.kvalifikační kolo (?)

Portugalsko - Coimbra

ČT odvysílala jako sedmý díl Zajímavost
1. CZ Šumperk 62 Postup do finále za Česko Členem družstva pozdější olympijský vítěz ZOH 2002 Salt Lake City, akrobatický lyžař, toho roku 20letý Aleš Valenta.
2. GB

/GALLES

Llantrisant 51 Postup do finále za Velkou Británii / Wales
3. CH Geneve (f) 50
4. P Batalha 46
5. H Hajdúszoboszlo 35
6. GR Veroia 23
6. I Tursi 23
9.kvalifikační kolo (?)

Portugalsko - Coimbra

ČT odvysílala jako desátý díl
1. I Siracusa 51
2. P Coimbra 50
3. CZ Písek 48
4. H Tapolca 47
5. CH Le Noirmont (f) 37
6. GB

/GALLES

Caerfyrddin 30
7. GR Patras 27
10.kvalifikační kolo (?)

Mad'arsko - Kecskemét

ČT odvysílala jako devátý díl
1. H Kecskemét 61 Postup do finále za Mad'arsko
2. I Agordino 52
3. CZ Trojanovice 40
4. P Figueira da Foz 35
5. GB

/GLLES

Llandrindod 34
6. GR Agii Anargiri 31
7. CH Fully (f) 26
Finále (?)

Česko - Karlovy Vary

ČT odvysílala jako závěrečný díl Zajímavost
1. H Kecskemét 56 Celkový vítěz pro rok 1993
2. CZ Šumperk 50 Členem družstva pozdější olympijský vítěz ZOH 2002 Salt Lake City, akrobatický lyžař, toho roku 20letý Aleš Valenta.
3. CH Le Bouveret (f) 48
4. GR Poros 42
5. GB

/GALLES

Llantrisant 40
6. I Cogne 36
7. P Santarém 24

25.ročník klasických letních Her bez hranic 1994 (9 přihlášených zemí) (Jako pátý odvysílán ČT)[editovat | editovat zdroj]

S komentářem Marcely Augustové.

Vítěz : Česko (Hradec Králové)

Poznámka: Nejsilnější ročník v počtu přihlášených zemí v historii všech ročníků a podob her (Hry na sněhu, Hry bez hranic, Zimní Hry bez hranic, Vánoční speciál Her bez hranic).

Výsledky:[editovat | editovat zdroj]

1.kvalifikační kolo (?)

Portugalsko - Batalha

ČT odvysílala jako první díl
1. P Vila Real 83
2. H Mosonmagyarovár 81
3. CH Airolo 79
4. CZ Bruntál 76
5. SLO Rogaška Slatina 67
6. GB

/GALLES

Llandeilo 66
7. GR Ioannina 65
8. M La Valletta 54 Postup do finále za Maltu
9. I Sestriere 53
2.kvalifikační kolo (?)

Portugalsko - Batalha

ČT odvysílala jako šestý díl
1. SLO Bled 88 Postup do finále za Slovinsko
2. GB

/GALLES

Llangollen 86
3. H Gyor 71
4. CH Bellinzona 70
4. CZ Kyjov 70
4. P Batalha 70
7. GR Corfu 53
8. I Policoro 51
9. M Mdina 47
3.kvalifikační kolo (?)

Malta - Tal-Qroqq, Msida

ČT odvysílala jako druhý díl
1. H Százhalombatta 80
2. CZ Ostrov nad Ohří 78
3. CH Mendrisio 74
4. P Famalicao 73
5. GR Thessaloniki 72
6. SLO Kanal ob Soči 71
7. I Sassari 68
8. M Birkirkara 45
9. GB

/GALLES

Bangor 38
4.kvalifikační kolo (?)

Malta - Tal-Qroqq, Msida

ČT odvysílala jako osmý díl
1. GB

/GALLES

Abertawe/Swansea 85
1. P Setúbal 85 Postup do finále za Portugalsko
3. CZ Příbram 78
4. SLO Mengeš 71
5. CH Giubiasco 68
6. H Nagykanizsa 62
7. I Porto Tolle 60
8. GR Preveza 57
9. M Birgu 51
5.kvalifikační kolo (?)

Česko - Hradec Králové

ČT odvysílala jako třetí díl Zajímavost
1. H Cegléd 86
2. CZ Hradec Králové 83 v převlecích maskotů : Ota Jirák a Rudolf Papežík
3. CH Centovalli 76
4. P Loulé 73
5. SLO Ljutomer 70
6. GB

/GALLES

Bala 61
7. GR Kavala 60
8. M Zurrieq 54
9. I Noto 49
6.kvalifikační kolo (3.7.1994)

Mad'arsko - Pécs

ČT odvysílala jako čtvrtý díl
1. H Pécs 92 Postup do finále za Mad'arsko
2. CZ Česká Třebová 86 Postup do finále za Česko
3. P Mirandela 75
4. CH Valle Verzasca 67
5. SLO Krško 63
6. GB

/GALLES

Rhyl 61
7. I Rosolini 59
8. GR Rhodes 58
9. M Paola 48
7.kvalifikační kolo (12.7.1994)

Řecko - Poros

ČT odvysílala jako pátý díl
1. P Águeda 85
2. I Comacchio 82
3. CZ Lipnice nad Sázavou 78
4. GR Poros 77 Postup do finále za Řecko
5. CH Bassa Mesolcina 69
6. H Sátoraljaújhely 65
7. SLO Podčetrtek 55
8. M Sliema 54
9. GB

/GALLES

Pontypridd 53
8.kvalifikační kolo (23.7.1994)

Slovinsko - Lublan'

ČT odvysílala jako devátý díl
1. GB

/GALLES

Wrecsam 87 Postup do finále za Velkou Británii / Wales
2. SLO Ljubljana 75
3. P Moura 74
4. CZ Jihlava 71
5. H Kalocsa 69
6. CH Valle Onsernone 67
7. GR Cephalonie 66
7. I Arezzo 66
9. M Mellieha 42
9.kvalifikační kolo (?)

Itálie - Řím

ČT odvysílala jako sedmý díl
1. H Salgotarján 90
2. CH Olivone 85 Postup do finále za Švýcarsko
3. P Coimbra 81
4. SLO Ajdovščina 76
5. CZ Brno 67
6. I Grottaferrata 61
7. GR Aghios Nikolaos 60
8. M Mosta 45
9. GB

/GALLES

Caerdydd 40
10.kvalifikační kolo (?)

Itálie - Řím

ČT odvysílala jako desátý díl
1. I Valle d'Aosta 91 Postup do finále za Itálii
2. SLO Nova Gorica 87
3. P Pacos de Ferreira 80
4. CH Val Poschiavo 77
5. H Hodmezovásárhely 75
6. GB

/GALLES

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch 60
7. CZ Těrlicko 54
8. GR Mytilini 46
8. M Gozo 46
Finále (3.9.1994)

Velká Británie / Wales - Caerdydd (Cardiff)

ČT odvysílala jako závěrečný díl
1. CZ Česká Třebová 90 Celkový vítěz pro rok 1994
2. GB

/GALLES

Wrecsam 89
3. CH Olivone 74
4. I Valle d'Aosta 66
5. GR Poros 65
6. SLO Bled 61
7. H Pécs 56
8. P Setúbal 52
9. M La Valletta 51
Malé italské finále (?)

o 2.-10. místo italských měst

Itálie - Řím

pro italskou televizi RAI
2. PIE Sestriere 87
3. VEN Porto Tolle 83
4. E.R. Comacchio 72
5. BAS Policoro 71
6. SIC2 Noto 67
7. TOS Arezzo 65
8. SIC1 Rosolini 62
9. LAZ Grottaferrata 60
10. SAR Sassari 50

26.ročník klasických letních Her bez hranic 1995 (7 přihlášených zemí) (Jako šestý odvysílán ČT)[editovat | editovat zdroj]

S komentářem Barbory Kroužkové a Petrem Vichnarem.

Vítěz : Česko (Brno)

Výsledky:[editovat | editovat zdroj]

1.kvalifikační kolo (?)

Itálie - Milán

ČT odvysílala jako první díl
1. CH Vallemaggia 68 Postup do finále za Švýcarsko
2. CZ Veselí nad Moravou 61
3. H Szeged 60
4. I Milano 52
5. P Vila Franca de Xira 49
6. GR Mykonos 47
7. M Haz Zebbug 38
2.kvalifikační kolo (?)

Itálie - Milán

ČT odvysílala jako pátý díl
1. CZ Hradec Králové 66
2. CH Ascona 60
3. M Fgura 55 Postup do finále za Maltu
3. P Viana do Castelo 55
5. H Pápa 52
6. I Arona 50
7. GR Amfilohia 29
3.kvalifikační kolo (?)

Itálie - Řím

ČT odvysílala jako sedmý díl
1. GR Rhodos 62 Postup do finále za Řecko
1. H Eger 62 Postup do finále za Mad'arsko
3. CZ Děčín 59
4. CH San Gottardo 58
4. I Brunico 58
6. P Serpa 42
7. M Attard 36
4.kvalifikační kolo (?)

Česko - Brno

ČT odvysílala jako druhý díl
1. CZ Brno 76 Postup do finále za Česko
2. I Latina 62
3. P Pacos de Ferreira 55
4. CH Biasca 51
5. GR Batsi 46
5. M San Lawrenz 46
7. H Sátoraljaújhely 37
5.kvalifikační kolo (?)

Portugalsko - Vilamoura

ČT odvysílala jako třetí díl
1. P Faro 74
2. H Tiszaújváros 65
3. CZ Frýdlant v Čechách 54
4. GR Kos 51
5. M Rabat 46
6. CH Gambarogno 42
7. I Vibo Valentia 36
6.kvalifikační kolo (?)

Portugalsko - Vilamoura

ČT odvysílala jako šestý díl
1. CZ Domažlice 63
2. CH Capriasca 62
2. H Százhalombatta 62
4. P Loulé 60
5. I Sorrento 48
6. GR Thessaloniki 46
7. M Qormi 29
7.kvalifikační kolo (?)

Malta - San Giljan na ostrově Fort Manoel

ČT odvysílala jako čtvrtý díl
1. GR Patra 59
2. P Águeda 57
3. CH Balerna 54
3. H Godollo 54
5. M San Giljan 53
6. I Pietra Ligure 51
7. CZ Plzen 41
8.kvalifikační kolo (?)

Mad'arsko - Budapešt'

ČT odvysílala jako devátý díl
1. H Budapest - Belváros 62
2. I Mondragone 61
3. CZ Litvínov 56
4. P Aveiro 53
5. CH Malcantone 50
6. M Siggiewi 49
7. GR Hydra 33
9.kvalifikační kolo (?)

Řecko - Zografou, Atény

ČT odvysílala jako osmý díl
1. I Lanusei Ogliastra 70 Postup do finále za Itálii
2. P Amadora 60
3. CZ Turnov 55
3. H Hodmezovásárhely 55
5. CH Lugano 54
6. GR Athenes 44
7. M Hal Tarxien 43
10.kvalifikační kolo (?)

Řecko - Zografou, Atény

ČT odvysílala jako desátý díl
1. P Felgueiras 75 Postup do finále za Portugalsko
2. CH Alta Mesolcina 63
3. GR Athenes - Plaka 58
4. M San Gwann 47
5. H Budapest Pestszentlorinc-Pestszentimre 44
6. I Villasimius 43
7. CZ Znojmo 36
Finále (?)

Mad'arsko - Budapešt'

ČT odvysílala jako závěrečný díl
1. CZ Brno 72 Celkový vítěz pro rok 1995
2. H Eger 63
3. CH Vallemaggia 58
4. P Felgueiras 52
5. GR Rhodos 42
6. M Fgura 40
7. I Lanusei Ogliastra 39
 • Po proběhnutí Her bez hranic v roce 1995 se Česká televize další účasti vzdala pro vysoké finanční nároky a plánovaným pořadatelství her na jedné soutěžní lokaci. V roce 1999 se pod hlavičkou Her bez hranic tato soutěž konala naposledy.

Tabulka klasických letních Her bez hranic 1965-1999 v procentuální úspěšnosti (účast/vítězství) :[editovat | editovat zdroj]

Země Procentuální úspěšnost Počet účastí zemí v ročnících Počet celkových vítězství
1 ČSFR (ČR/ČT) / Česko 75,00% 4 3
2 Madarsko 42,85% 7 3
3 S.R.Německo 37,50% 16 6
4 Portugalsko 33,33% 15 5
5 Velká Británie 25,00% 16 4
- Španělsko 25,00% 4 1
7 Itálie 13,33% 30 (všechny) 4
8 Francie 12,00% 25 3
9 Belgie 10,00% 20 2
10 Švýcarsko (+ Lichtenštejnsko) 8,33% 24 2
11 Tunisko 0,00% 1 0
- Malta 0,00% 2 0
- San Marino 0,00% 3 0
- Slovinsko 0,00% 4 0
- Velká Británie / Wales 0,00% 4 0
- Jugoslávie (S.F.R.J.) 0,00% 6 0
- Řecko 0,00% 7 0
- Nizozemsko 0,00% 10 0

Tabulka Zimních Her bez hranic 1991/1992 v procentuální úspěšnosti (účast/vítězství) :[editovat | editovat zdroj]

Země Procentuální úspěšnost Počet účastí zemí v ročnících Počet celkových vítězství
1 ČSFR (ČR/ČT) 100% 1 1
2 Francie 0% 1 0
- Švýcarsko 0% 1 0
- Itálie 0% 1 0

Soutěž v České televizi[editovat | editovat zdroj]

V ČR soutěž vysílala Česká televize. Původní odvysílání v roce 1990, jinak barvitého zábavního pořadu, se nesetkalo se zájmem publika. Proto tvůrčí skupina ČT Čapek - Borovan rozhodla, že se do italské alpské destinace Santa Caterina Valfurva na natáčení 22. ročníku má vydat zúžený štáb, složený z kameramana, obou producentů, ale také, do té doby neznáme tváře, jimi vybrané komentátorky, Martiny Adamcové.

Tak vznikl první, v ČR skutečně sledovaný, ročník zábavné soutěžní hry.

Velkou zásluhu na popularitě pořadu měl hovorový bezprostřední projev Martiny Adamcové, která si komentáře k pořadu sama vypracovávala.

Její styl, včetně oslňujícího úsměvu, který ve vstupech vždy zářně odhalovala, přejali po ní další komentátoři a to nejen této soutěže, ale všeobecně moderátoři v projevu na televizní obrazovce.

Po prvním zimním ročníku následoval 23. ročník 1992. To už se pořad vyšvihl na první příčku sledovanosti, města považovala svoji účast za prestižní, a komentátorka Martina Adamcová se stala objevem roku, leč krátce poté co skončil ročník 1992 Her bez hranic se odstěhovala do Kanady. K popularitě pořadu přispěl také fakt, že Česká družstva v soutěži vítězila. Na finále na Azorské ostrovy se letěl se podívat i ředitel ČTV, Ivo Mathé.

Českými moderátory pořadu byli a soutěžili s českými městy:[editovat | editovat zdroj]

Obnovení soutěže[editovat | editovat zdroj]

V roce 2019 oznámeno, že by se mohly uskutečnit originální Hry bez hranic. Ale také jiná verze a to Eurohry (org. Eurogames), a ty se nakonec i uskutečnily. A nakonec se staly přímým následovníkem Her bez hranic, kde při úvodu vysílaného dílu zní tatáž znělka jako při původních Her bez hranic. Kde tentokrát se přihlásily i komerční televize ze zúčastněných zemí. Jako první televize ,která odvysílala tento první ročník byla italská Canale 5 patřící skupině Mediaset. A to od 19. září do 24. října 2019. Zúčastnilo se jich 6 zemí (Itálie, Řecko, Španělsko, Německo, Polsko, Rusko). Hry byly celé v Římě. Na rok 2020 hry opět přerušeny na neurčito.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 1. (anglicky) Bring back 'Jeux Sans Frontieres'!