Hry bez hranic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Hry bez hranic (francouzsky Jeux sans frontières) byla televizní soutěž, která byla v době svého vysílání (v devadesátých letech 20. století) mezi diváky velmi populární.

S myšlenkou sjednotit země Evropy zábavnou formou přišel francouzský prezident Charles de Gaulle. Tato idea se zalíbila francouzské televizi, která od roku 1965 začala tuto soutěž ve spolupráci s ostatními stanicemi vysílat.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Původně, od začátku her v roce 1965, se soutěže účastnily čtyři evropské země: Francie, Belgie, západní Německo a Itálie. Poslední ročník první série letních her se konal v roce 1982. V tomto období se konaly i tzv. Vánoční hry.

Roku 1988 se začala konat druhá série Her bez hranic. Té se však již neúčastnily Belgie a Německo. Místo nich se do soutěže zařadila například i Jugoslávie (a po jejím rozpadu pak Slovinsko), dále ČSFR či Maďarsko. Počet soupeřících zemí v jednom ročníku se vyhoupl až na osm a kolem tohoto čísla pak kolísal sezónu od sezóny. Nejsilnějším ročníkem byl rok 1994, kdy se soutěže zúčastnilo celkem devět zemí, a sice Itálie, Portugalsko, Wales, Švýcarsko (zastupované i lichtenštejnskými městy), Česko, Řecko, Maďarsko, Slovinsko a Malta. Natáčení soutěže skončilo v roce 1999. Zajímavostí je, že přihlášky zemí podávaly veřejnoprávní televize jednotlivých zemí spojené v Evropskou vysílací unii, ty pak přijímaly přihlášky jednotlivých měst/družstev a byly jejich mediálními garanty v soutěži. Ve druhé sérii Her bez hranic se do soutěžních disciplín aktivně zapojovali i sami moderátoři těchto televizí.

Československé a české vystoupení v soutěži[editovat | editovat zdroj]

Reprezentaci ČSFR (a posléze Česka) lze procentuálně považovat za jednu z nejlepší ze všech zúčastněných zemí. 5 účastí a 4 absolutní vítězství (včetně první účasti zimní Hry bez hranic 1991/1992 ![zdroj?]

Poprvé se ČSFR soutěže účastnila v ročníku 1991/1992, který byl zároveň jediným, kdy se jednotlivá klání konala v zimě. Semifinále i finále soutěže se tehdy konalo v Praze a družstvo z Nového Města na Moravě, které ČSFR zastupovalo, tuto soutěž vyhrálo.

V dalších ročnících se klání konala v letních měsících a nejvýraznějších úspěchů dosáhli:

 • v roce 1992 – celkové vítězství družstva z Třebíče (ČSFR)
 • v roce 1993 – celkové 2. místo družstva ze Šumperku (ČR)
 • v roce 1994 – celkové vítězství družstva z České Třebové (ČR)
 • v roce 1995 – celkové vítězství družstva z Brna (ČR)

Města reprezentující Československo, resp. Česko[editovat | editovat zdroj]

zimní Hry bez hranic 1991/1992[editovat | editovat zdroj]

První a zároveň poslední zimní ročník : zúčastněné země/národy (4) : Itálie, Francie, Švýcarsko (+Lichtenštejnsko), ČSFR (zastoupena jen českými a moravskoslezskými městy,z principu samostatné České televize). Kde se v základních kvalifikačních čtyřech kolech, konané v prosinci 1991, družstva střetávala v italském lyžařském středisku Santa Caterina Valfurva (z velké části se disciplíny prováděly na lyžích a sněžních skútrech). Semifinále a finále se odehrálo po Novém roce 1992 v Praze, v holešovické sportovní hale na ledové ploše (všechny disciplíny se prováděly na bruslích).

 • Rožnov pod Radhoštěm 4. místo (poslední)
 • Třebíč 3. místo , postup jako 1.nejlepší družstvo ČSFR do semifinále v Praze 1992.
 • Nové Město na Moravě 4. místo (poslední), postup jako 2.nejlepší družstvo ČSFR do semifinále a poté postup jako lepší ze dvojice družstev ČSFR do finále v Praze 1992, které celkově vyhrálo (1.místo, absolutně).
 • Prostějov 4. místo (poslední)

letní Hry bez hranic 1992[editovat | editovat zdroj]

23. ročník : zúčastněné země/národy (8) : Itálie, Francie, Portugalsko, Španělsko, Wales, Švýcarsko (+Lichtenštejnsko), ČSFR (zastoupena jen českými a moravskoslezskými městy), Tunisko.

letní Hry bez hranic 1993[editovat | editovat zdroj]

24. ročník : zúčastněné země/národy (7) : Itálie, Portugalsko, Wales, Švýcarsko (+Lichtenštejnsko), Česko, Řecko, Madarsko.

letní Hry bez hranic 1994[editovat | editovat zdroj]

25. ročník : zúčastněné země/národy (9) : Itálie, Portugalsko, Wales, Švýcarsko (+Lichtenštejnsko), Česko, Řecko, Maďarsko, Slovinsko, Malta.

letní Hry bez hranic 1995[editovat | editovat zdroj]

26 . ročník : zúčastněné země/národy (7) : Itálie, Portugalsko, Švýcarsko (+Lichtenštejnsko), Česko, Řecko, Maďarsko, Malta.

Snahy o obnovení soutěže[editovat | editovat zdroj]

V létě 2007 se měla vyrábět nová řada soutěže s velmi pozměněnými pravidly.[1] Soutěž měla mít celkem 9 dílů (8 a finále) a měla probíhat během léta na pouze jednom místě. Z natáčení však později kvůli finančním těžkostem sešlo. Natáčení bylo připravováno na rok 2011, avšak z toho také nakonec sešlo.

Dne 4. června 2007 byla spuštěna online petice žádající Evropskou vysílací unii o obnovení pořadu. K začátku roku 2010 ji podepsalo přibližně 10 000 lidí.[2]

Průběh soutěžního dílu[editovat | editovat zdroj]

Soutěž tvořilo celkem zhruba deset různých disciplín, tematicky zařazených podle země, která momentálně hry pořádala.

Země Počet vítězství
NěmeckoNěmecko Německo 6 vítězství
PortugalskoPortugalsko Portugalsko 5 vítězství
WalesWales Wales 4 vítězství
ItálieItálie Itálie 4 vítězství
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Česká republikaČeská republika Česká republika
3 vítězství
FrancieFrancie Francie 3 vítězství
MaďarskoMaďarsko Maďarsko 3 vítězství
BelgieBelgie Belgie 2 vítězství
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko 2 vítězství
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko 1 vítězství
MaltaMalta Malta bez vítězství
ŘeckoŘecko Řecko bez vítězství
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko bez vítězství
San MarinoSan Marino San Marino bez vítězství
SlovinskoSlovinsko Slovinsko bez vítězství
TuniskoTunisko Tunisko bez vítězství
JugoslávieJugoslávie Jugoslávie bez vítězství

Každé z účastnických zemí byla přidělena unikátní barva, jíž se země pro větší diváckou přehlednost v soutěži prezentovala. Československu/Česku například vždy patřila barva oranžová.

Soutěž v České televizi[editovat | editovat zdroj]

V ČR soutěž vysílala Česká televize. Odvysílala: 22. ročník 1991 (bez účasti ČSFR), 1. ročník zima 1991/1992, 23. ročník 1992, 24. ročník 1993, 25. ročník 1994 a 26. ročník 1995. Českými moderátory pořadu byli:[3]

Po proběhnutí Her bez hranic v roce 1995 se Česká televize další účasti vzdala pro vysoké finanční nároky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. iDNES.cz. Vrací se soutěž Hry bez hranic. Ale bez Čechů. iDNES.cz [online]. 2007-02-05 [cit. 2010-08-06]. Dostupné online. 
 2. (anglicky) Bring back 'Jeux Sans Frontieres'!
 3. TV SERIÁLY.COM. Postavy [online]. [cit. 2010-08-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]