Hrvatska stranka prava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hspgrbdesetitthumb.jpg

Hrvatska stranka prava je chorvatská parlamentní pravicová strana. Jejím předsedou je Daniel Srb, který byl znovu zvolen ve vnitrostranických volbách dne 28. února 2016.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mezi zakladatele strany patřili dr. Ante Starčević a Eugen Kvaternik. Za počátek strany je považován tzv. rakovický sjezd (rakovički ustanak). Strana působila i v Království Jugoslávie (Království Srbů, Chorvatů a Slovinců) a mezi její představitele patřil také pozdější ustašovský vůdce dr. Ante Pavelić.

1. března 1919 byl v Zagrebu přijat Republikánský program HSP (Republikanski program” HSP-a). Po vyhlášení diktatury krále Aleksandra Karađorđeviće dne 6. ledna 1929 je zastavena činnost strany, ta přichází do ilegality a menší část jejich představitelů emigruje. Po konci 2. světové války a vyhlášení Federativní lidové republiky Jugoslávie působí strana v ilegalitě a také v exilu i po celou dobu existence SFRJ.

Roku 1990 byla strana obnovena za předsednictví Dobroslava Paragy (1990–1993), dr. Borise Kandary (1993–1996) a Anta Đapiće (1996–2009). Současným (znovuzvoleným) předsedou je Daniel Srb (od roku 2009, znovuzvolen 2016[1]).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Daniel Srb opet predsjednik HSP-a : Jutarnji.hr. Dostupné online (chorvatština)