Přeskočit na obsah

Hrubé pleso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hrubé pleso
Svišťové plieska
Hrubá plesa, v pozadí Svišťový roh
Hrubá plesa, v pozadí Svišťový roh
Poloha
SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajPrešovský
OkresPoprad
Hrubé pleso (Slovensko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha0,1370 ha
Objem1012 m³
Max. hloubka1,9 m
Ostatní
Typpleso
Nadm. výška1929 m n. m.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrubé pleso nebo Svišťové plieska je ledovcové jezero ve Svišťové dolině, která tvoří jednu z bočních větví v horní části Bielovodské doliny ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Má rozlohu 0,1370 ha. Dosahuje maximální hloubky 1,9 m. Objem činí 1012 . Leží v nadmořské výšce 1929 m.[1][2][3]

Název[editovat | editovat zdroj]

Hrubé pleso není zažitý název ale objevuje se na mapách. Vzpomíná se v Průvodci autora Arna Puskáše a je motivován polohou pod Hrubou věží. Také se používá Hrubé plesa. Tento název se objevuje i na mapách. Polská geografická nomenklatura přijala název Świstowe Stawki, ve slovenském názvosloví zdomácněl název Svišťové plieska, což vyplývá z polohy ve Svišťovém údolí, kde se ve starých turistických průvodcích zmiňují kolonie svišťů.[4]

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Pleso se nachází východně od Hrubé věže. V těsném okolí největšího jezera se nacházejí tři menší, o kterých v turistických průvodcích není žádná zmínka.[4] Okolí plesa je porostlé trávou, která se střídá se skálami a sutí.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Do plesa na jižní straně přitéká Svišťový potok resp. jedna z jeho zdrojnic. Odtéká na severní straně do Bielovodské doliny, kde ústí do Biele vody. Ve vzdálenosti 15 m severně se na odtékajícím potůčku nachází malé pleso, což je také důvod pro pojmenování obou ples v množném čísle.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Pleso není pro veřejnost přístupné.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hrubé pleso na slovenské Wikipedii.

  1. RADWAŃSKA-PARYSKY, Zofia; PARYSKI, Witold Henryk. Wielka encyklopedia tatrzańska. [s.l.]: [s.n.], 2004. ISBN 83-7104-009-1. (polsky) 
  2. Vysoké Tatry 1:25 000, podrobná turistická mapa. Harmanec: VKÚ, 2004. ISBN 80-8042-392-X.
  3. Tatry příroda
  4. a b BOHUŠ, Ivan. Od A po Z o názvoch Vysokých Tatier. 1. vyd. Tatranská Lomnica: ŠL TANAPu, 1996. ISBN 80-967522-7-8. S. 457. (slovenský) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]