Hrotnosemenka bílá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHrotnosemenka bílá
alternativní popis obrázku chybí
Hrotnosemenka bílá (Rhynchospora alba)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďšáchorovité (Cyperaceae)
Rodhrotnosemenka (Rhynchospora)
Binomické jméno
Rhynchospora alba
(L.) Vahl, 1805
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Květenství hrotnosemenky bílé

Hrotnosemenka bílá (Rhynchospora alba) je nenápadná, vlhkomilná rostlina, jeden ze dvou druhů rodu hrotnosemenka, které v české přírodě vyrůstají. Je to původní bylina české flory a nyní je ohrožena vyhynutím.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rostlina se vyskytuje hlavně v Evropě, nejvíce na severozápadě a jen ojediněle, nebo zcela chybí, v okolí Středozemního moře a v nejsevernějších oblastech Skandinávie a Ruska. Roste dále v centrálním Rusku a v okolí Kavkazu, v Asii (Kazachstán, sever Číny, Korea, Japonsko, Tchaj-wan) a v Severní Americe včetně Karibiku.

České republice se hrotnosemenka bílá vyskytuje nesouvisle a to v okolí Třeboně, Chebu, Plzně, Doks a v Krušných horách. Lokality bývají umístěny v nižších nadmořských výškách, výše vystupují jen ojediněle.[2][3][4]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Hrotnosemenka bílá vyrůstá v trvale vlhkých humózních, oligotrofních půdách na okrajích vodních nádrží nebo na minerálně chudých prameništích a rašeliništích se stálým vodním režimem. Je to konkurenčně slabá rostlina velmi závislá na speciálních stanovištích (prolákliny na rašelinném podloží), která jsou řazena mezi biotopy soustavy NATURA 2000.[5][6]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá bylina rostoucí v hustých trsech s krátkými oddenkovými výběžky, která mívá přímé nebo mírně křivolaké, olistěné lodyhy vysoké 10 až 50 cm. Listy se souběžnou žilnatinou jsou úzké a drsné, delší přízemní sahají nejvýše do poloviny lodyhy a lodyžní jsou kratší.

Květy s bílým a při odkvétání hnědnoucími plevami mají okvětí tvořeno 9 až 13 štětinkami s chloupky. Květy jsou uspořádány ve vřetenovitých kláscích asi 5 mm dlouhých, které mívají dva plodné květy. V květu jsou dvě tyčinkyprašníky a dvě blizny. Klásky v počtu dva až sedm vytvářejí vrcholové květenství svazeček s nejvyšším podpůrným listenem dlouhým jako květenství. Svazeček bývá jeden až tři a jsou od sebe odstálé. Květy rozkvétají od května do července, opylovány jsou větrem. Plodem jsou světle hnědé, podélně pruhované, asi 3 mm dlouhé, hladké nažky s kratičkou osinou.

Rostlina se rozmnožuje převážně semeny. Ploidie druhu je 2n = 32.[2][3][4][6][7]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Hrotnosemenka bílá je ohrožována hlavně ničením stanovišť, ke kterému dochází odvodňováním vlhkých území, cíleným zalesňováním nebo zarůstáním náletovými dřevinami, splachy hnojiv z polí nebo leteckým hnojením či postřiky. Je proto chráněna vyhláškou „Ministerstva životního prostředí ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. (§1) a v „Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky z roku 2012“ (Grulich) je pokládána za druh silně ohrožený (C2b).[2][3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]
  2. a b c KRÁSA, Petr. BOTANY.cz: Hrotnosemenka bílá [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 17.07.2007 [cit. 2015-12-15]. Dostupné online. 
  3. a b c DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Hrotnosemenka bílá [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 20.12.2009 [cit. 2015-12-15]. Dostupné online. 
  4. a b c Databáze C1 rostlin: Hrotnosemenka bílá [online]. Informační systém ochrany přírody, AOPK ČR, Praha [cit. 2015-12-15]. Dostupné online. 
  5. Biomonitoring: Zrašelinělé půdy s hrotnosemenkou bílou [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha [cit. 2015-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-22. 
  6. a b CIBULKA, Radim. Salvia: Hrotnosemenka bílá [online]. Salvia o. s. – sdružení pro ochranu přírody, Praha 5, rev. 21.11.2013 [cit. 2015-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-18. 
  7. KRAL, Robert. Flora of North America: Rhynchospora alba [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-12-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]