Hrebienok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hřebínek
Hrebienok
Hrebienok 14.JPG
Poloha
AdresaVysoké Tatry, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrebienok, česky Hřebínek, (maďarsky Tarajka) je turistické středisko umístěné nad Starým Smokovcem na úpatí Slavkovského štítu v nadmořské výšce 1 285 m n. m.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Vznik Hrebienku jako turistického centra souvisí s rozvojem turistiky ve Vysokých Tatrách v druhé polovině 19. století. Starý Smokovec, kterému byl v té době udělen status lázeňského města, přitahoval čím dál větší množství návštěvníků.

Počátky výstavby na Hrebienku jsou provázané s výstavbou Bilíkovy chaty, která stála na jeho severovýchodním úbočí. V roce 1894 byla vybudovaná při turistické stezce cesta se zpevněným povrchem. Na Pozemní lanovou dráhu Starý Smokovec–Hrebienok z roku 1908 navázala výstavba hotelu Hrebienok v roce 1928.

S výstavbou cvičných luk a sjezdovek se začalo okolo roku 1930. V roce 1956 zde byl vybudovaný 750 metrů dlouhý lyžařský vlek na Slavkovskou vyhlídku. K elektrickému osvětlení sáňkařské dráhy došlo v letech 19591960.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnes je Hrebienok významným lyžařským a turistickým centrem. Je výchozím bodem pro výlety do Malé Studené doliny, Velké Studené doliny a na Slavkovský štít. Ze starého Smokovce vede na Hrebienok pozemní lanová dráha, která překonává převýšení 247 metrů. Jízda trvá cca 5 minut.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]