Hrant Dink

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrant Dink
Narození 15. září 1954
Malatya, Turecko
Úmrtí 19. ledna 2007
Istanbul, Turecko
Příčina úmrtí vražda
Národnost Arménská
Povolání Novinář
Znám jako Zakladatel a vydavatel novin Agos
Manžel(ka) Rakel Yagbasan
Děti Delal, Arat, Sera
Funkce šéfredaktor (Agos; 1996–2007)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Hrant Dink (arménsky: Հրանդ Տինք; 15. září 195419. ledna 2007) byl turecký vydavatel, novinář a redaktor arménského původu.

Jako šéfredaktor dvojjazyčných turecko-arménských novin Agos byl prominentním členem arménské menšiny v Turecku. Nejznámější byl pro svou obhajobu Turecko-Arménského usmíření a práv menšin v Turecku. Často kritizoval turecké popírání arménské genocidy a zároveň snahu arménské diaspory o mezinárodní uznání. Byl třikrát obžalován z hanobení Turectví, přičemž mu bylo tureckými nacionalisty mnohokrát vyhrožováno smrtí.

V lednu 2007 byl v Istanbulu zavražděn Ogünem Samastem, sedmnáctiletým tureckým nacionalistou. Došlo k tomu krátce po premiéře dokumentu Screamers, zabývajícím se genocidou. Odpovídal v něm na otázky týkající se popírání arménské genocidy Tureckem v letech 1915 až 1918 a případu obžaloby podle článku 301 z hanobení Turectví. Zatímco Samast byl vzat do vazby, objevily se také fotografie usmívajících se tureckých policistů, kteří pózovali s vrahem před tureckou vlajkou. Fotografie v Turecku způsobily skandál a následné vyšetřování vedoucí ke zbavení zúčastněných policistů funkce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hrant Dink na anglické Wikipedii.