Hrad Hermann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hrad Hermann
Poloha
AdresaNarva City, EstonskoEstonsko Estonsko
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památky14002
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hermann vlevo, Ivangorodská pevnost vpravo, mezi nimi hraniční řeka

Hrad Hermann (estonsky: Hermanni linnus) zvaný též Narvský hrad či Narvská pevnost, je středověký hrad v estonském městě Narva. Postaven byl okolo roku 1256 Dány, kteří oblast v té době ovládli. Původně byl dřevěný a sloužil jako pohraniční pevnost na řece Narva (tehdy bránil vpádům Pskova a Novgorodu, dodnes leží na hranici s Ruskem a hned za řekou ční proti Hermannu Ivangorodská pevnost - jsou tak blízko sebe, že nezasvěcení je považují často za jeden celek). Pod ochranou tvrze se z dřívější osady vyvinulo město Narva, které v první polovině 14. století získalo městská práva. Na počátku tohoto století získal hrad kamenné opevnění.[1] Počátkem 14. století bylo na severní straně tvrze zřízeno malé předhradí a v polovině století bylo k západní straně přistavěno velké předhradí, kde se mohli ukrývat občané v případě války (Narva nebyla obehnána hradbami). V roce 1346 prodal dánský král Valdemar IV. severní Estonsko včetně Narvy Livonskému řádu, který budovu podle svých potřeb přestavěl na klášter. Navzdory tomu z větší části zachoval původní půdorys s mohutnými křídly a nádvořím uprostřed. Livonští rytíři přistavěli Hermannovu věž, jež je dodnes vizuální dominantou hradu. Měří 51 metrů.[2] Rusko na to v roce 1492 reagovalo založením pevnosti Ivangorod na protější straně řeky. Řád též obehnal město hradbou (byla zbourána v roce 1777). Ke konci vlády Livonského řádu v 16. století bylo několik hradebních věží upraveno jako speciální dělové věže nebo rondely, z nichž dva jsou k vidění v rekonstruované podobě v rozích západního nádvoří hradu. V letech 1558 až 1704 byl hrad ve švédském držení, poté v ruském. Jako většina Narvy byl téměř úplně zničen za druhé světové války. Po válce chátral, v 70. a 80. letech 20. století prošel rozsáhlou rekonstrukcí.[3] Od té doby je v něm muzeum věnované především dějinám města Narvy. Od roku 1993 stála na nádvoří hradu socha Vladimira Lenina, původně vztyčená v roce 1957 na Peetriho náměstí. Byla to poslední socha Lenina ve veřejném prostoru v pobaltských státech. V prosinci 2022 byla v rámci renovačních prací odstraněna.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Hermannsfeste na německé Wikipedii a Hermann Castle na anglické Wikipedii.

  1. Narva - Hermann Castle. Ancient and medieval architecture [online]. [cit. 2023-07-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Narva Castle. Visitestonia.com [online]. [cit. 2023-07-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Narva Castle - Narva Muuseum. www.narvamuuseum.ee [online]. [cit. 2023-07-14]. Dostupné online. 
  4. Lenin statue leaves courtyard of Narva Museum. ERR [online]. 2022-12-21 [cit. 2023-07-14]. Dostupné online. (anglicky)