Hrachoviště (Brdy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrachoviště
Chybí zde svobodný obrázek
Lokalita
Charakter zaniklá vesnice
Obec Podluhy
Okres Beroun
Kraj Středočeský kraj
Zeměpisné souřadnice
Hrachoviště
Hrachoviště
Další údaje
Zaniklé obce.cz 990
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrachoviště (německy Hrachowischt) je bývalá vesnice ve Středních Brdech, asi 5 km západně od Jinců. Do roku 2015 ležela na území vojenského újezdu Brdy v okrese Příbram, od 1. ledna 2016 leží v katastrálním území Podluhy v Brdech u obce Podluhy v okrese Beroun, na území cvičiště Jince.

Od roku 1967 bylo Hrachoviště též jedním z 37 katastrálních území tvořících území vojenského újezdu Brdy. K 31. lednu 2003 byl počet katastrálních území slučováním snížen na 5, přičemž takto rozšířené katastrální území Hrachoviště mělo rozlohu 52,211255 km². V souvislosti s předpokládaným zrušením újezdu byl k 10. únoru 2014 újezd rozdělen na 27 katastrálních území pojmenovaných podle obcí, ke kterým tyto části po zrušení připadly, čímž názvy zaniklých obcí včetně Hrachoviště z katastrálního názvosloví zcela zmizely, Hrachoviště s okolím bylo začleněno do katastrálního území Podluhy v Brdech.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka pochází z roku 1331. Tehdy Hrachoviště patřilo k blízkému hradu Valdek. Pracovní příležitost měli obyvatelé v dolech na Jedové hoře. V letech 1869–1900 byla vesnice osadou obce Hvozdec, poté byla rozdělena mezi obce Hvozdec a Podluhy. Část patřící pod Podluhy se stala součástí vojenského újezdu Brdy, Hvozdecká část se nakrátko stala ve 30. letech 20. století samostatnou obcí.[1]

V polovině 20. století mělo Hrachoviště 51 obyvatel. Nebyla sem zavedena elektřina. Osud obce přišel ze dne na den. V roce 1952 (není známo přesné datum)[zdroj?] bylo vydáno rozhodnutí, že zde bude cvičit armáda na 3. světovou válku.[zdroj?] Druhý den přijely buldozery a z Hrachoviště zbyla jediná stodola.

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Kolem Hrachoviště je pár luk, kolem nich jsou lesy. Žije zde velice vzácný listonoh letní, který se vyskytuje jen na několika místech v Čechách a jinde v Evropě též není častý. Lze zde najít i další vzácné živočichy, například kuňku žlutobřichou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005. Příprava vydání Balcar, Vladimír; Havel, Radek; Křídlo, Josef; Pavlíková, Marie; Růžková, Jiřina; Šanda, Robert; Škrabal, Josef. Svazek 1. Praha: Český statistický úřad, 2006. 2 svazky (760 s.). Dostupné online. ISBN 80-250-1311-1. S. 175.