Hra na oliheň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hra na oliheň
České logo seriálu
České logo seriálu
Základní informace
Jiný názevSquid Game
Původní název오징어게임 (Odžing-o geim)
Žánryakční
dramatický
thriller
Formátseriál
Námět, scénář a režieHwang Tong-hjok
HrajíI Čong-dže
Pak He-su
Čong Ho-jon
O Jong-su
Ho Song-tche
Anupam Tripathi
Kim Ču-rjong
Wi Ha-džun
Země původuJižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
Jazykkorejština
Počet řad1
Počet dílů9 (seznam dílů)
Obvyklá délka32–63 minut
Produkce a štáb
HudbaČong Če-il
Způsob natáčenímulti-camera
Produkční
společnost
Siren Pictures[1]
DistributorNetflix
Premiérové vysílání
StaniceNetflix
Formát obrazu4K (Ultra HD)
Dolby Vision
Formát zvukuDolby Atmos
Vysíláno17. září 2021 – dosud
Oficiální webové stránky
Hra na oliheň na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hra na oliheň (korejsky 오징어게임, Odžing-o geim) je jihokorejský dramatický televizní seriál, jehož režisérem a scenáristou je Hwang Tong-hjok. Hlavní role ztvárnili I Čong-dže, Pak He-su, Čong Ho-jon, O Jong-su, Ho Song-tche, Anupam Tripathi, Kim Ču-rjong a Wi Ha-džun.[2]

Seriál se točí kolem soutěže, kde 456 hráčů s finančními problémy, riskují své životy, aby si zahráli sérii smrtících dětských her s šancí vyhrát 45,6 miliardy (přes 833 milionů korun). Název je odvozen z podobně pojmenované korejské dětské hry. Hwang přišel s myšlenkou založenou na svých vlastních ekonomických potížích v raném věku, stejně jako na finančních rozdílech mezi obyvateli Jižní Koreje a kapitalismu. Ačkoli příběh původně napsal v roce 2009, nedokázal najít produkční společnost, která by tento nápad financovala, dokud se o něj kolem roku 2019 začal zajímat Netflix jako součást své snahy rozšířit svou zahraniční programovou nabídku.

Seriál měl celosvětovou premiéru dne 17. září 2021 a byl kritiky pozitivně přijat a získal mezinárodní pozornost.[3][4] Jedná se o nejsledovanější seriál na Netflixu, stal se nejsledovanějším pořadem v 94 zemích a během prvních čtyř týdnů od vydání nasbíral přes 1,65 miliardy zhlédnutých hodin, čímž předstihl americký seriál Bridgertonovi. Seriál získal také spoustu ocenění, včetně Zlatého glóbu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo TV filmu pro O Jong-su, Ceny Sdružení filmových a televizních herců za nejlepší mužský herecký výkon v dramatickém seriálu a nejlepší ženský herecký výkon v dramatickém seriálu pro I Čong-dže a Čong Ho-jon, přičemž všichni tři se stali prvními herci korejského původu, kteří v jednotlivých kategoriích zvítězili. První řada obdržela 14 nominací na cenu Emmy, včetně nominace na nejlepší dramatický seriál, čímž se stal prvním seriálem v jiném než anglickém jazyce nominovaném v této kategorii. I Čong-dže zvítězil v kategorii nejlepší herec v dramatickém seriálu, což z něj učinilo prvního asijského herce, který v této kategorii zvítězil za výkon v seriálu v jiném než anglickém jazyce.

V listopadu 2023 byl na Netflixu vydán soutěžní pořad Hra na oliheň: Výzva založený na tomto seriálu. Vydání druhé řady je plánováno na rok 2024.[5]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Song Ki-hun, rozvedený otec a zadlužený gambler, který žije se svou starší matkou, je pozván, aby soutěžil v sérii dětských her v šanci na velkou peněžní výhru. Po přijetí nabídky je odvezen na neznámé místo, kde se ocitne mezi dalšími 455 hráči, kteří jsou v hlubokých finančních problémech. Hráči jsou nuceni nosit zelené teplákové soupravy a jsou neustále pod dohledem maskovaných mužů v růžových kombinézách, přičemž na hry dohlíží Muž v obleku, který nosí černou masku a černou uniformu. Hráči brzy zjistí, že prohra ve hře vede k jejich smrti, přičemž každá smrt přidá 100 milionů wonů k potenciální hlavní ceně 45,6 miliardy wonů. Ki-hun se spojí s ostatními hráči, včetně svého přítele z dětství Čo Sang-ua a severokorejské přeběhlice Kang Se-bjok, aby se pokusili přežít fyzické a psychologické zvraty her.[6][7]

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

I Čong-dže (Song Ki-hun, hráč č. 456)
Čong Ho-jon (Kang Se-bjok, hráč č. 067)

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

 • I Čong-dže jako Song Ki-hun (hráč č. 456),[8] rozvedený šofér závislý na hazardních hrách, který žije se svou matkou a snaží se finančně podporovat svou dceru. Hry se účastní, aby splatil své dluhy a dokázal, že je dostatečně finančně stabilní, aby mohl mít v péči svou dceru, která má odjet s matkou a nevlastním otcem do Spojených států.
 • Pak He-su jako Čo Sang-u (hráč č. 218),[8] bývalý šéf investičního týmu společnosti s cennými papíry. Je bývalý spolužák Ki-huna a studoval na Soulské státní univerzitě. Hry se účastní, aby unikl policii, která ho hledá za okrádání klientů a nahromadění masivních dluhů ze špatných investic.
 • Wi Ha-džun jako Hwang Čun-ho,[9] policejní detektiv, který se do hry vplíží jako strážce, aby našel svého zmizelého bratra.
 • Čong Ho-jon jako Kang Se-bjok (hráč č. 067),[10] severokorejská uprchlice a zlodějka, která má mladšího bratra v dětském domově. Hry se účastní, aby zaplatila zprostředkovateli, který může zachránit její rodiče ze Severní Koreje a koupila jim dům, kde budou společně žít.
 • O Jong-su jako O Il-nam (hráč č. 001),[11] starší muž s nádorem na mozku, který upřednostňuje hraní hry než čekání na smrt ve vnějším světě.
 • Ho Song-tche jako Čang Tok-su (hráč č. 101),[12] gangster, hry se účastní, aby zaplatil své obrovské dluhy z hazardních her.
 • Anupam Tripathi jako Abdul Ali (hráč č. 199),[11] migrující pracovník z Pákistánu, hry se účastní, aby finančně zabezpečil svou rodinu, protože mu šéf několik měsíců odmítá platit mzdu.
 • Kim Ču-rjong jako Han Mi-ňo (hráč č. 212),[13] manipulativní žena, její důvody pro vstup do hry jsou nevysvětlené, ale chválí se, že byla pětkrát obviněna z podvodu.

Vedlejší role[editovat | editovat zdroj]

 • Ju Song-džu jako Pjong-gi (hráč č. 111), lékař, který tajně spolupracuje se skupinou zkorumpovaných strážců v obchodování s orgány mrtvých účastníků výměnou za informace o nadcházejících hrách.
 • I Ju-mi jako Či-jong (hráč č. 240), mladá žena, která byla propuštěna z vězení poté, co zabila svého nevlastního otce.
 • Kim So-hjon jako (hráč č. 244), pastor
 • I Sang-hui jako To Čong-su (hráč č. 017), bývalý sklář
 • Kim Jun-tche jako (hráč č. 069), muž, který do hry vstoupí se svou ženou.
 • I Či-ha jako (hráč č. 070), žena, která do hry vstoupí se svým manželem.
 • Kwak Ča-hjong jako (hráč č. 278), spojenec Tok-sua
 • Christian Lagahit jako (hráč č. 276), muž, který se připojí ke skupině Ki-huna v přetahovaní.
 • Kim Jong-ok jako O Mal-sun, matka Ki-huna
 • Čo A-in jako Song Ka-jong, dcera Ki-huna
 • Kang Mal-gum jako Kang Un-dži, bývalá manželka Ki-huna, matka Ka-jong
 • Pak Hje-džin jako matka Sang-ua
 • Pak Ši-wan jako Kang Čchol, mladší bratr Kang Se-bjok

Hostující role[editovat | editovat zdroj]

 • Gong Yoo jako prodejce, který přesvědčuje lidi ke hře
 • Kong Jul jako Muž v obleku, hlavní dozorce Hry na oliheň.[14]
 • John D Michaels jako VIP #1
 • Daniel C Kennedy jako VIP #2
 • David Lee jako VIP #3
 • Geoffrey Giuliano jako VIP #4
 • Stephane Mot jako VIP #5
 • Michael Davis jako VIP #6

Seznam dílů[editovat | editovat zdroj]

Č. v seriáluČ. v řaděPůvodní názevČeský názevRežieScénářPremiéra na Netflixu
11Red Light, Green Light
무궁화 꽃이 피던 날
Červená, zelená Hwang Tong-hjokHwang Tong-hjok20210917a17. září 2021
22Hell
지옥
Peklo Hwang Tong-hjokHwang Tong-hjok20210917a17. září 2021
33The Man with the Umbrella
우산을 쓴 남자
Muž s deštníkem Hwang Tong-hjokHwang Tong-hjok20210917a17. září 2021
44Stick to the Team
쫄려도 편먹기
Drž se týmu Hwang Tong-hjokHwang Tong-hjok20210917a17. září 2021
55A Fair World
평등한 세상
Férový svět Hwang Tong-hjokHwang Tong-hjok20210917a17. září 2021
66Gganbu
깐부
Kganbu Hwang Tong-hjokHwang Tong-hjok20210917a17. září 2021
77VIPSVIP Hwang Tong-hjokHwang Tong-hjok20210917a17. září 2021
88Front Man
프론트맨
Bílý kůň Hwang Tong-hjokHwang Tong-hjok20210917a17. září 2021
99One Lucky Day
운수좋은날
Jeden šťastný den Hwang Tong-hjokHwang Tong-hjok20210917a17. září 2021

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Tvůrce a režisér seriálu Hwang Tong-hjok

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Kolem roku 2008 se Hwang Tong-hjok neúspěšně pokoušel získat investici pro filmový scénář, který napsal, a on, jeho matka a babička si museli vzít půjčky, aby zůstali nad vodou, ale stále se potýkali s dluhovou, se kterou se obyvatelé po celé zemi potýkali.[15][16] Svůj volný čas trávil v kavárnách Manhwabang (jihokorejské manga kavárny) a četl japonské mangy Battle Royale, Liar Game a Tobaku mokuširoku Kaidži.[17][18][19] Hwang porovnal situaci postav v těchto mangách se svou vlastní současnou situací a uvažoval o myšlence, že by se mohl připojit k takové hře o přežití, aby vyhrál peníze a dostal se z dluhů, což ho vedlo k napsání filmového scénáře o tomto konceptu v průběhu roku 2009.[19] Hwang uvedl: „Vždy jsem chtěl napsat příběh, který by byl alegorií nebo bajkou o moderní kapitalistické společnosti, něco, co by popsalo extrémní soutěživost, tak trochu jako extrémní soutěživost v životě. Chtěl jsem ale použít takové postavy, které jsme my všichni potkali v reálném životě.“[20] Bál se však, že je příběh scénáře „obtížný na pochopení a bizarní“. Hwang uvedl: „Vždy jsem chtěl napsat příběh, který by byl alegorií nebo bajkou o moderní kapitalistické společnosti, něco, co by popsalo extrémní soutěživost, tak trochu jako extrémní soutěživost v životě. Chtěl jsem ale použít takové postavy, které jsme my všichni potkali v reálném životě.“[17] Hwang se pokusil prodat svůj příběh různým korejským produkčním skupinám a hercům, ale bylo mu řečeno, že je to příliš groteskní a nerealistické.[21] Hwang odložil tento scénář a během následujících deseti let úspěšně dokončil tři další filmy.[19]

V desátých letech 21. století Netflix zaznamenal velký nárůst sledovanosti mimo Severní Ameriku a začal investovat do produkce v jiných regionech, včetně Koreje.[22] Ted Sarandos, co-CEO společnosti Netflix, v roce 2018 uvedl, že hledali další úspěchy v zámořských produkcích: „Vzrušující by pro mě bylo, kdyby další Stranger Things pocházely mimo Ameriku. Právě teď, historicky, nic takového rozsahu nepřišlo odjinud než z Hollywoodu.“[23] Netflix v roce 2018 otevřel divizi v Asii, a zatímco stále pracovali mimo dočasně pronajaté kancelářské prostory v Soulu, Hwang je upozornil na svůj scénář. Kim Minyoung, jeden z vedoucích pracovníků Netflixu pro asijské regiony, rozpoznal Hwangův talent z The Fortress a jeho dalších filmů, a když viděl jeho scénář k seriálu Hra na oliheň, věděl, že ho pro tuto službu potřebují. Kim řekl: „Hledali jsme pořady, které se lišily od těch tradičních, a Hra na oliheň byla přesně ono“.[24] Netflix oficiálně oznámil v září 2019, že bude produkovat jeho dílo jako originální seriál.[21][25] Bela Bajaria z Netflixu, vedoucí globálních televizních operací, uvedla: „Věděli jsme, že to bude v Koreji velké, protože měla dobře hodnoceného režiséra s odvážnou vizí“ a že „korejská dramata jsou také velmi úspěšná v Asii.“[24] O svém návratu k projektu Hwang poznamenal: „Je to smutný příběh. Ale důvod, proč jsem se k projektu vrátil, je ten, že svět se za 10 let od té doby proměnil v místo, kde se tyto neuvěřitelné příběhy o přežití tak hodí, a zjistil jsem, že toto je doba, kdy lidé označí tyto příběhy za zajímavé a realistické.“[17] Hwang se dále domníval, že probíhající pandemie covidu-19 ovlivnila ekonomické rozdíly mezi třídami v Jižní Koreji, a řekl, že „všechny tyto body učinily příběh velmi realistickým pro lidi ve srovnání s obdobím před deseti lety“.[21]

S objednávkou Netflixu byl koncept filmu rozšířen na seriál čítající devět epizod. Kim prohlásil, že „je toho mnohem víc, než bylo napsáno ve 120minutovém formátu. Takže jsme spolupracovali, abychom z toho udělali seriál.“[22] Hwang řekl, že byl schopen rozšířit scénář tak, aby se „mohl zaměřit na vztahy mezi lidmi [a] příběhy jednotlivých postav“.[26] Zpočátku Netflix pojmenoval seriál Round Six místo Squid Game, jak navrhoval Hwang; podle viceprezidenta Netflixu pro obsah v Asii věděli, že název „squid game“ bude korejským divákům povědomý z dětské hry, ale „nezarezonovalo by to, protože by to moc lidí nepochopilo“, a rozhodli se použít Six Round, což popsalo povahu soutěže. Jak produkce pokračovala, Hwang prosadil, aby se místo toho používal název Squid Game, o které Kim řekl, že její tajemný název a unikátní vizuální prvky pomohly přitáhnout zvědavé diváky.[25][27] V době, kdy Hwang psal scénář k seriálu, bylo jeho cílem, aby se seriál stal nejsledovanějším pořadem na Netflixu ve Spojených státech alespoň na jeden den.[15] Hwang původně napsal osm epizod, což bylo srovnatelné s jinými pořady Netflixu, ale zjistil, že materiál pro poslední epizodu byl delší, než plánoval, takže byl rozdělen na dvě epizody.[28]

Casting[editovat | editovat zdroj]

Hwang uvedl, že si vybral herce I Čong-dže jako Ki-huna, aby „zničil jeho charismatickou image, kterou ztvárnil v jeho předchozích rolích“.[29] Čong Ho-jon byla požádána svou novou manažerskou společností, aby poslala video na konkurz seriálu, zatímco dokončovala natáčení v Mexiku a připravovala se na New York Fashion Week. Přestože to byl její první herecký konkurz a její očekávání byla nízká, Hwang řekla: „Ve chvíli, kdy jsem viděl její kazetu s konkurzem z New Yorku, okamžitě jsem si pomyslel, ‚tohle je dívka, kterou chceme‘. Můj první dojem z ní byl, že je divoká a volná jako nezkrotný kůň.“[30][31][32] Při obsazení role Aliho Abdula řekl: „Bylo těžké najít v Koreji dobré zahraniční herce.“ Vybral si herce Anupam Tripathi kvůli jeho emocionálním hereckým schopnostem a plynulosti v korejštině.[33] Oba Gong Yoo and I Bjung Hun s Hwangem spolupracovali v jeho předchozích filmech, Silenced a The Fortress, a Hwang oběma nabídl účinkování v malých rolích v seriálu.[34] VIP byli vybrání z nekorejských herců žijících v Asii, v případě Geoffreyho Giuliana, který ztvárnil jednoho z VIP, vedla k jeho obsazení role ve filmu Vlak do Busanu 2.[35]

Kostýmy, design a natáčení[editovat | editovat zdroj]

Produkce a natáčení seriálu probíhaly od června do října 2020, včetně povinné měsíční přestávky kvůli probíhající pandemii covidu-19.[36] Městské scény se natáčely v Tedžonu, přičemž ostrovní scény byly natáčeny na ostrově Seongapdo v Ongjinu.[37]

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Kritické ohlasy[editovat | editovat zdroj]

Pořad získal uznání kritiky.[38] Recenzní server Rotten Tomatoes udělil seriálu na základě 73 recenzí hodnocení 95 %, s průměrným hodnocením 8,10 bodů z 10. Kritický konsenzus webu zní: „Neochvějná brutalita Hry na oliheň není pro slabé povahy, ale ostrý společenský komentář a překvapivě něžné jádro udrží diváky přilepené k obrazovce – i když to sledují mezi prsty.“[39] Na serveru Metacritic obdržel na základě 13 recenzí 69 bodů ze 100, tedy „celkově příznivé recenze“.[40]

Joel Keller z webu Decider se domníval, že koncept pořadu byl kreativní. Když psal o příběhu seriálu, popsal jej jako „těsný příběh, který má potenciál být napjatý a vzrušující“.[41] Pierce Conran z novin South China Morning Post seriál ohodnotil 4,5 hvězdičkami z 5 a napsal: „Celkově je to stále brutálně zábavný seriál korejského Netflixu, který bude pravděpodobně přijímán po celém světě jako jeho předchůdci.“[42]

Vzhledem k popularitě seriálu byl singapurskými národními novinami The Straits Times v prosinci 2021 režisér seriálu Hwang jmenován jako „Asiat roku The Straits Times“.[43]

Přijetí publikem[editovat | editovat zdroj]

Hra na oliheň se stala prvním jihokorejským seriálem, který obsadil první místo žebříčku 10 nejlepších pořadů Netflixu po celém světě, a to až v 90 zemích včetně Česka a Slovenska či Spojených států.[44][45][46]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam ocenění a nominací seriálu Hra na oliheň.

Herec O Jong-su se stal prvním hercem z Jižní Koreji, který získal cenu Zlatý glóbus. Seriál se také stal prvním neanglickým a prvním korejským seriálem, který byl nominován na Cenu Sdružení filmových a televizních herců v kategorii nejlepší obsazení v dramatickém seriálu. Herec I Čong-dže se stal prvním hercem asijského původu, který byl nominován na totéž ocenění a Čong Ho-jon se stala druhou herečkou asijského původu, která byla nominována na totéž ocenění.[47] Vítězstvím obou herců se pořad stal prvním seriálem v jiném než anglickém jazyce, který toto ocenění získal. Seriál také získal 14 nominací na cenu Emmy a stal prvním seriálem v jiném než anglickém jazyce, který byl nominován na nejlepší dramatický seriál.[48][49][50]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Squid Game na anglické Wikipedii.

 1. LEE, Julie. Squid Game invites you to deadly childhood games on September 17. Netflix Media Center [online]. 2021-08-10 [cit. 2021-09-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-08-11. (anglicky) 
 2. PINEDA, Cherry. 'Squid Game: Extra Life' premieres on 'It's Showtime'. Push [online]. [cit. 2021-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Kim Ji-won. 전여빈 나나 류경수 '글리치' 촬영 중단 "보조출연자 코로나 확진"[공식]. Naver [online]. Ten Asia, 2021-07-23 [cit. 2021-09-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-07-25. (korejsky) 
 4. ROBINSON, Jacob. Netflix K-Drama Thriller 'Squid Game' Season 1: Coming to Netflix in September 2021. What's on Netflix [online]. 2021-08-11 [cit. 2021-09-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-08-11. (anglicky) 
 5. ‘Squid Game’ Season 2 to Premiere on Netflix in 2024. Variety [online]. [cit. 2024-02-03]. Dostupné online. 
 6. Squid Game - (Korean Drama, 2020, 오징어게임). HanCinema [online]. [cit. 2021-09-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-08-11. (anglicky) 
 7. Korean series 'Squid Game' gives deadly twist to children's games. ABS-CBN News [online]. 2021-09-15 [cit. 2021-09-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-09-15. (anglicky) 
 8. a b Moon Ji-yeon. [공식] 이정재X박해수, 넷플릭스 '오징어게임' 주연 캐스팅. Naver [online]. Sports Chosun, 2020-03-11 [cit. 2021-09-30]. Dostupné online. (korejsky) 
 9. Jang Ah-reum. [단독] 위하준, 넷플릭스 오리지널 '오징어 게임' 합류...이정재와 호흡. Naver [online]. News1, 2020-06-02 [cit. 2021-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-09-29. (korejsky) 
 10. Kim Hyun-rok. [단독]톱모델 정호연, '오징어게임' 여주인공...본격 연기 데뷔. Naver [online]. SpoTV News, 2020-06-02 [cit. 2021-09-30]. Dostupné online. (korejsky) 
 11. a b Kim Yu-jin. '오징어 게임' 오영수·위하준→허성태·김주령, 목숨 건 '일촉즉발' 서바이벌 참가. Naver [online]. X-sports News, 2021-08-26 [cit. 2021-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-09-29. (korejsky) 
 12. Jang Ah-reum. [단독] 허성태, 넷플릭스 '오징어 게임' 합류...대세 신스틸러 행보ing. Naver [online]. News1, 2020-06-02 [cit. 2021-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-09-29. (korejsky) 
 13. Jeong Hee-yeon. '오징어 게임' 허성태-위하준-김주령-정호연 캐스팅 확정 [공식]. Naver [online]. Sports Donga, 2020-06-17 [cit. 2021-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-09-22. (korejsky) 
 14. 'Squid Game's Cast Features a Mix of Korean Film Powerhouses and Up and Comers. Esquire [online]. 2021-09-23 [cit. 2022-09-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. a b Squid Game’s creator: ‘I’m not that rich. It’s not like Netflix paid me a bonus’. The Guardian [online]. 2021-10-26 [cit. 2022-09-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. ‘Squid Game’ Director on the Show’s Massive Global Success, Its Themes, and a Potential Sequel. Indie Wire [online]. [cit. 2022-09-24]. Dostupné online. 
 17. a b c “오징어게임 시즌2? 힘들어서 당분간은…” 황동혁 감독 인터뷰. Čoson Ilbo [online]. 2021-09-28 [cit. 2021-10-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-09-29. (korejsky) 
 18. 황동혁 감독이 말하는 <오징어 게임>의 관람 포인트. Cine 21 [online]. 2021-09-16 [cit. 2021-10-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-10-02. (korejsky) 
 19. a b c ‘Squid Game’ Creator Hwang Dong-hyuk Talks Season 2, Show’s Deeper Meaning. The Hollywood Reporter [online]. [cit. 2022-09-24]. Dostupné online. 
 20. ‘Squid Game’ Director Hwang Dong-hyuk on Netflix’s Hit Korean Series and Prospects for a Sequel. Variety [online]. 2021-09-24 [cit. 2021-09-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-09-26. (anglicky) 
 21. a b c Netflix’s ‘Squid Game’ Is the Dystopian Hit No One Wanted—Until Everyone Did. Wall Street Journal. 2021-10-02. Dostupné online [cit. 2022-09-24]. ISSN 0099-9660. (anglicky) 
 22. a b Everything to know about 'Squid Game', the surprise Netflix hit series. Fortune [online]. [cit. 2022-09-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 23. Planet Squid Game. Vulture [online]. [cit. 2022-09-24]. Dostupné online. 
 24. a b Netflix exec behind ‘Squid Game’ wants to invest more in the ‘K-Wave’. Fortune [online]. [cit. 2022-09-27]. Dostupné online. (anglicky) 
 25. a b Director Hwang Dong-Hyuk to produce new korean original series, round six. About Netflix [online]. [cit. 2022-09-27]. Dostupné online. (anglicky) 
 26. ‘Squid Game’ Director on the Show’s Massive Global Success, Its Themes, and a Potential Sequel. www.yahoo.com [online]. [cit. 2022-09-27]. Dostupné online. (anglicky) 
 27. ‘Squid Game’: Netflix’s Top Exec in Asia Explains the Show’s Huge Global Appeal. The Hollywood Reporter [online]. [cit. 2022-09-29]. Dostupné online. 
 28. Squid Game Creator Hwang Dong-hyuk Answers All Our Lingering Questions On "Gganbu," Ali, and how he lost six teeth during production. Vulture [online]. [cit. 2022-09-29]. Dostupné online. 
 29. '오징어 게임' 황동혁 감독 "이정재 이미지 망가뜨리고 싶어 캐스팅". 한국일보 [online]. 2021-09-15 [cit. 2022-09-29]. Dostupné online. (korejsky) 
 30. ‘Squid Game’ Director Hwang Dong Hyuk Talks About Gi Hun's Red Hair, Possible Season 2 and Star-studded Cameos. Zapzee [online]. 2021-09-29 [cit. 2022-09-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 31. 조지영. [인터뷰①] 정호연 "뉴욕서 진심 담아 찍은 오디션 영상→캐스팅 후 부담감 몰려와"('오징어게임'). entertain.naver.com [online]. [cit. 2022-09-29]. Dostupné online. (korejsky) 
 32. 태유나. '오징어게임' 정호연 "첫 연기 도전, 심리적 부담 컸죠" [인터뷰②]. entertain.naver.com [online]. [cit. 2022-09-29]. Dostupné online. (korejsky) 
 33. A Shout-Out to Ali, a Character Too Pure for the Dark Humanity in ‘Squid Game’. www.vice.com [online]. [cit. 2022-09-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 34. ‘Squid Game’ Director Hwang Dong Hyuk Talks About Gi Hun's Red Hair, Possible Season 2 and Star-studded Cameos. Zapzee [online]. 2021-09-29 [cit. 2022-10-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 35. ‘They didn’t just pick us up off the street!’ Meet the globally derided Squid Game VIPs. The Guardian [online]. 2021-10-19 [cit. 2022-10-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 36. ‘Squid Game’ Star Anupam Tripathi on Netflix’s Global Phenomenon: ‘This Was Just The Starting Point’. Variety [online]. [cit. 2022-10-26]. Dostupné online. 
 37. 머니투데이. 오징어게임 촬영지 옹진군 '선갑도'…관광은 못 간다고?. 머니투데이 [online]. 2021-10-09 [cit. 2022-10-26]. Dostupné online. (korejsky) 
 38. “Squid Game” faces controversy over English subtitle translations. Salon [online]. 2021-10-05 [cit. 2022-09-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 39. Squid Game: Season 1 (2021) [online]. Rotten Tomatoes [cit. 2021-10-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 40. Squid Game (2021) [online]. Metacritic [cit. 2021-10-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 41. KELLER, Joel. Stream It Or Skip It: ‘Squid Game’ On Netflix, Where People Down On Their Luck Risk Their Lives Playing Deadly Kids’ Games. Decider [online]. [cit. 2022-09-11]. Dostupné online. 
 42. Squid Game: Netflix survival K-drama is wickedly entertaining. South China Morning Post [online]. 2021-09-20 [cit. 2022-09-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 43. Creator of Squid Game is The Straits Times Asian of the Year. The Straits Times [online]. 2021-12-06 [cit. 2022-09-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 44. S. Korean series 'Squid Game' tops U.S. chart on Netflix. Yonhap News Agency [online]. 2021-09-22 [cit. 2021-09-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-09-23. (anglicky) 
 45. 'Squid Game' tops global Netflix chart. The Korea Times [online]. 2021-09-26 [cit. 2021-09-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 46. WONG, Henry. Squid Game: the hellish horrorshow taking the whole world by storm. The Guardian [online]. 2021-09-28 [cit. 2021-09-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 47. ‘CODA,’ ‘Squid Game’ Make SAG Awards Nominations History. The Hollywood Reporter [online]. [cit. 2022-06-28]. Dostupné online. 
 48. Nominacím na ceny Emmy vévodí Boj o moc, bodovala i Hra na oliheň. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz [cit. 2022-08-02]. Dostupné online. 
 49. ‘Squid Game’ Becomes First Non-English-Language Show To Score Main Drama Emmys Nom & Scores Major Acting Nom For Lee Jung-Jae. Deadline [online]. [cit. 2022-08-02]. Dostupné online. 
 50. ‘Squid Game’ Makes Emmys History as First-Ever Non-English Drama Series Nominee. Variety [online]. [cit. 2022-08-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]