Hra (The Game)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hra (angl. The Game) je hra založená na myšlenkách, cílem je nemyslet na to, že hru hrajete. Jakékoliv pomyšlení na hru vede k prohře, prohru zároveň hráč musí neprodleně oznámit jinému hráči. Hru lze vyhrát pouze narazením na určitý obrázek (viz. dále). Jediný cíl je snaha co nejdéle na hru nemyslet - tedy neprohrát. Mnoho různých názorů[kdo?] hru označuje jako zbytečnou a nesmyslnou, jiné ji naopak popisují jako zábavnou výzvu. Počet hráčů není určen, teoreticky totiž hraje celý svět, jen o tom někteří hráči nevědí.

Hra[editovat | editovat zdroj]

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Existují tři základní pravidla Hry:

  1. Každý hraje Hru. (Někdy také: "Každý, kdo ví o Hře, hraje Hru." nebo, "Vždy hrajete Hru.") Nikdo nemůže nehrát Hru. Pokud o Hře víte, hrajete ji.
  2. Kdykoliv někdo pomyslí na Hru, prohraje. Po uplynutém intervalu 30 minut však začíná automaticky hrát znovu. (V něterých interpretacích poté, jakmile na ni zapomene.)
  3. Prohra musí být neprodleně oznámena alespoň jednomu spoluhráči nebo zakřičením na veřejném místě (s použitím fráze jako "Prohrál jsem.","I lost the Game" a podobně).
  4. Výhra se musí oznámit stejně jako prohra.

Konec hry[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv konec hry není nijak jinak definován, některé variace hry umožňují dohodnutý interval po posledním oznámení o konci, ve kterém nemůžete prohrát.

Jedna z nejrozšířenějších interpretací konce hry je, že skončí, až anglická královna prohlásí na novoročním projevu, že prohrála.

Hra končí také přečtěním tohoto obrázku:

Právě jste vyhráli Hru, grat

Strategie[editovat | editovat zdroj]

Mnoho hráčů si vyvinulo vlastní strategii jak přinutit ostatní hráče prohrát, například zdůraznění výrazu "Hra / The Game" v rozhovoru či jiném kontextu, psaní skrytých lístečků, grafitti na veřejných místech nebo například napsání vzkazu na bankovky a poslání je do oběhu.

Aditivní pravidla[editovat | editovat zdroj]

Z důvodu rozmožení socialních sítí se v některých kruzích zakazuje oznamování prohry do chatů (především skupinových). Díky trvalosti oznámení do dalších konverzací či vytváření asociací na daný chat je velká pravděpodobnost spuštění nezastavitelných řetězových reakcí proher, které by mohly demotivovat některé hráče v pokračování ve hraní, což by narušovalo hlavní principy hry.

Psychologie[editovat | editovat zdroj]

Hra je založena na psychologickém problému nemyslet na určitý jev či dané téma. Je způsobem tréninku mozku pomocí myšlení nebo naopak nemyšlení "na povel".

Původ[editovat | editovat zdroj]

Původ Hry není jistý. Jedna z teorií je, že ji založili dva muži, kterým ujel poslední vlak a museli čekat na nádraží celou noc, jako zábavu si dali za úkol nemyslet na svůj problém a každý, kdo jako první vlak zmínil, prohrál. Další z variant je, že vznikla v Londýně v roce 1996 čistě za účelem naštvat a otrávit lidi. První zmínka na internetu pochází z roku 2002.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Game (mind game) na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]