Fekální vůz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Hovnocuc)
Skočit na: Navigace, Hledání
Fekální vůz Praga V3S v Řeži

Fekální vůz (lidově hovnocuc nebo také fekál), je vozidlo, které na místech, kde není kanalizace (většinou na vesnicích), odváží splašky z odpadních jímek (žump, septiků neboli senkroven, z něm. Senkgrube).

Fekální vůz je ve své podstatě tlaková nádrž vybavená sacím čerpadlem. Čerpadlo vytváří v nádrži podtlak, čerpaná kapalina je do nádrže vytlačována rozdílem atmosférického tlaku a tlaku v nádrži. K vybavení nádrže patří pojistný ventil, který zabraňuje zborcení nádrže při jejím vyprazdňování.

Nádrž je namontována buď na podvozku nákladního automobilu (v tom případě je čerpadlo poháněno motorem tohoto automobilu), nebo je v provedení přívěs bez vlastního pohonu a v této konfiguraci se většinou tahá za traktorem a čerpadlo je obsluhováno pohonem od traktoru.

Jako hovnocuc lidé označují i příbuzná vozidla, jako jsou sací bagry, ADR (vozidla na přepravu zvlášť znečištěných vod) apod., která se jinak laicky dále nerozlišují.

Předchůdcem byla lejta, což byla (většinou dřevěná) nádrž, tahaná koňmi. Neměla žádné čerpadlo a plnila se ručně s pomocí nádob (vědro, šoufek).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu