Hounsfieldova jednotka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hounsfieldova jednotka je vyjádřením míry absorpce rentgenového záření při počítačové tomografii (CT) a je pojmenovaná po držiteli Nobelovy ceny Godfrey Newbold Hounsfieldovi. Pro vytvoření počítačových zobrazovacích 3D modelů komplexní geometrie a struktury těles získaných z CT se používají hodnoty . lze také chápat jako stupeň barevnosti při rentgenovém snímání voxelů (malé jednotky objemu tělesa nebo objemu živé tkáně) resp. přesněji jako absorpci záření daného voxelu vztaženou k absorpci záření vody.[1]

Například, při CT zpracování snímků kosti má hutná kostní tkáň světlejší barvu, protože má vyšší materiálovou hustotu a absorbuje tedy více rentgenového záření.

Na základě počítačového zpracování , lze zobrazit komplexní geometrii tělesa včetně jeho vnitřních struktur, trhlin, zlomenin, materiálových rozhraní, hustoty materiálu a případně také modulu pružnosti materiálu. Pro výpočet hustoty materiálu a výpočet hodnot modulu pružnosti z hodnot existuje celá řada vztahů.

Existuje také Hounsfieldova stupnice, která se používá u detekce typu tkání, viz následující tabulka

Některé hodnoty
Materiál
vzduch -1000
tuk -50 až -100
voda 0
likvor 5
bílá hmota mozková 30
šedá hmota mozková 34
krev 47
játra 40 až 60
svaly 35 až 75
vazivové tkáně 60-90
chrupavka 80-130
kost 1000-3000

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FRYDRÝŠEK, Karel. Podklady pro výuku předmětu Biomechanika 2. 1. vyd. [s.l.]: Ostravská univerzita a VŠB - TU Ostrava, v tisku. 

Související články[editovat | editovat zdroj]