Hotelová škola Teplice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hotelová škola Teplice
Hotelová škola Teplice budova.jpg
Zřizovatel Ústecký kraj
Ředitel Mgr. Jiří Nekuda
Zástupce Mgr. Pavel Vašíček
Dana Walterová
Adresa Smetanovo náměstí 786
Teplice
415 01
Zeměpisné souřadnice
Datum založení 1. září 1972
Oficiální web http://www.hotelovkatp.cz
Obory vzdělávání
hotelnictví a turismus, kuchař-kuchařka, číšník-servírka, cukrář-cukrářka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hotelová škola v Teplicích je střední škola. Na této škole se vyučují tyto obory: Kuchař, Číšník, Cukrář a Hotelnictví, který je jako jediný čtyřletý. Škola provozuje jídelnu „U Kantora“, dále pak Školní jídelnu „Čsl. dobrovolců“ s denní kapacitou až 1000 jídel. Tato jídelna slouží zejména pro potřeby Gymnázia Teplice, ale i pro další školy v centru města.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Škola zahájila svou činnost dne 1. září 1972 v městě Bílina. Od roku 2006 je tato škola členem Asociace hotelů a restaurací, kdy vedoucí školní jídelny U Kantora je zároveň předsedou severočeské pobočky. Zástupci školy jsou aktivní v profesních asociacích, jako jsou Asociace kuchařů a cukrářů, Česká barmanská asociace, Asociace číšníků ČR a Asociace školních sportovních klubů ČR. Účast v těchto asociacích má velký význam pro další odborný růst celé školy. Dále v roce 2006 přijala škola oficiální název „Hotelová škola“ Na podzim roku 2006 byl zahájen provoz nové jídelny, jež se nazývá "U Kantora" a začátkem roku 2010 byla otevřena nová tělocvična. Ta původní byla přebudována na 4 nové učebny.

Akce školy[editovat | editovat zdroj]

Žáci této školy obsluhují například na Pražském hradě, na Žofíně, v Clarionu, v Obecním domě a v dalších většinou pražských reprezentativních budovách. Nejdůležitější je spolupráce s Pražským hradem, tato tradice trvá od roku 2006 a to hlavně díky manželům Klausovým. V roce 2007 žáci obsluhovali prezidenta Bushe. Dne 26. září 2009 žáci obsluhovali Benedikt XVI., dále pak 20. března 2010 Charles, princ z Walesu a nejdůležitější akcí byla obsluha 8. dubna 2010 při příležitosti podpisu smlouvy New START, kde 30 žáků hotelové školy obsluhovalo amerického prezidenta Barack Obama, ruského prezidenta Dmitrij Medveděv a jejich doprovod.

Fotogalerie - Pražský hrad[editovat | editovat zdroj]

Učební obory[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1972 se vzdělávací nabídka změnila a dnes škola nabízí tyto obory: nyní nově i obor sociální činnosti, který je tříletý.

Studijní obory
Obor Doba studia Stupeň vzdělání Obor platný od
Kuchař - číšník – Kuchař 3 roky střední vzdělání s výučním listem 1. září 2009
Kuchař - číšník – Číšník 3 roky střední vzdělání s výučním listem 1. září 2009
Cukrář - Cukrář 3 roky střední vzdělání s výučním listem 1. září 2009
Hotelnictví – HOT - Hotelnictví a turismus 4 roky střední vzdělání s maturitní zkouškou 1. září 2008

Praxe[editovat | editovat zdroj]

Součástí praxe jsou odborné stáže v sousedním Sasku, Walesu a nově v Irsku. Hotelová škola má také mnoho partnerů v Ústeckém kraji i mimo něj. Mezi nejznámější patří Grand hotel Pupp, Hotel Vladimír v Ústí nad Labem, Hotel Prince de Ligne a další.

Gastrodny[editovat | editovat zdroj]

Dlouholetou tradici mají Gastrodny, které jsou přehlídkou dovedností žáků a partnerů této školy. Zde je vidět například slavnostní tabule, barmanskou show, vyřezávaní zeleniny a další zajímavé dovednosti.[1][2]

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Součástí výuky jsou odborné kurzy barmanů, someliérů a vyřezávání zeleniny včetně úspěšných účastí na soutěžích. Soutěží se pravidelně účastní i kuchaři a cukráři. Škola vychovala řadu odborníků a mistrů v gastronomických oborech. Přehlídka výsledků ze soutěží se pyšní i tituly mistrů České republiky, dosavadním vrcholem je titul vicemistra světa v barmanských soutěžích. V roce 2008 získal absolvent školy Tomáš Prückner 3. místo na soutěži Baccardi na Kubě.

Zahraniční aktivity[editovat | editovat zdroj]

Ze zahraničních aktivit je dominující spolupráce se školami a 8 hotely v sousedním Sasku. Škola úspěšně spolupracuje se zahraničními partnery v rámci projektů PHARE CBC a LEONARDO DA VINCI. Postupem času škola rozšiřuje možnosti zahraničních stáží i v dalších zemí. Již druhým rokem probíhá spolupráce s University of Wales ve Swansea. V létě roku 2008 započala spolupráce se sítí hotelů Clarion v Irsku.

Mimoškolní aktivity[editovat | editovat zdroj]

V mimoškolní činnosti jsou oblíbené lyžařské a vodácké kurzy. Ve třetím ročníku žáci školy absolvují minimálně týdenní poznávací pobyt v zahraničí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Gastroden 2008
  2. Gastroden 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]