Hotelová škola Teplice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hotelová škola Teplice
Zřizovatel Ústecký kraj
Ředitel Mgr. Jiří Nekuda
Zástupce Mgr. Pavel Vašíček
Dana Walterová
Adresa Smetanovo náměstí 786
Teplice
415 01
Zeměpisné souřadnice 50°39′12″ s. š., 13°50′29″ v. d.
Datum založení 1. září 1972
Oficiální web http://www.hotelovkatp.cz
Obory vzdělávání
hotelnictví a turismus, kuchař-kuchařka, číšník-servírka, cukrář-cukrářka

Hotelová škola v Teplicích je střední škola. Na této škole se vyučují tyto obory: Kuchař, Číšník, Cukrář a Hotelnictví, který je jako jediný čtyřletý. Škola provozuje jídelnu „U Kantora“, dále pak Školní jídelnu „Čsl. dobrovolců“ s denní kapacitou až 1000 jídel. Tato jídelna slouží zejména pro potřeby Gymnázia Teplice, ale i pro další školy v centru města.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Škola zahájila svou činnost dne 1. září 1972 v městě Bílina. Od roku 2006 je tato škola členem Asociace hotelů a restaurací, kdy vedoucí školní jídelny U Kantora je zároveň předsedou severočeské pobočky. Zástupci školy jsou aktivní v profesních asociacích, jako jsou Asociace kuchařů a cukrářů, Česká barmanská asociace, Asociace číšníků ČR a Asociace školních sportovních klubů ČR. Účast v těchto asociacích má velký význam pro další odborný růst celé školy. Dále v roce 2006 přijala škola oficiální název „Hotelová škola“ Na podzim roku 2006 byl zahájen provoz nové jídelny, jež se nazývá "U Kantora" a začátkem roku 2010 byla otevřena nová tělocvična. Ta původní byla přebudována na 4 nové učebny.

Akce školy[editovat | editovat zdroj]

Žáci této školy obsluhují například na Pražském hradě, na Žofíně, v Clarionu, v Obecním domě a v dalších většinou pražských reprezentativních budovách. Nejdůležitější je spolupráce s Pražským hradem, tato tradice trvá od roku 2006 a to hlavně díky manželům Klausovým. V roce 2007 žáci obsluhovali prezidenta Bushe. Dne 26. září 2009 žáci obsluhovali Benedikt XVI., dále pak 20.března 2010 Charles, princ z Walesu a nejdůležitější akcí byla obsluha 8.dubna 2010 při příležitosti podpisu smlouvy New START, kde 30 žáků hotelové školy obsluhovalo amerického prezidenta Barack Obama, ruského prezidenta Dmitrij Medveděv a jejich doprovod.

Fotogalerie - Pražský hrad[editovat | editovat zdroj]

Učební obory[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1972 se vzdělávací nabídka změnila a dnes škola nabízí tyto obory:

Studijní obory
Obor Doba studia Stupeň vzdělání Obor platný od
Kuchař - číšník – Kuchař 3 roky střední vzdělání s výučním listem 1. září 2009
Kuchař - číšník – Číšník 3 roky střední vzdělání s výučním listem 1. září 2009
Cukrář - Cukrář 3 roky střední vzdělání s výučním listem 1. září 2009
Hotelnictví – HOT - Hotelnictví a turismus 4 roky střední vzdělání s maturitní zkouškou 1. září 2008

Praxe[editovat | editovat zdroj]

Součástí praxe jsou odborné stáže v sousedním Sasku, Walesu a nově v Irsku. Hotelová škola má také mnoho partnerů v Ústeckém kraji i mimo něj. Mezi nejznámější patří Grand hotel Pupp, Hotel Vladimír v Ústí nad Labem, Hotel Prince de Ligne a další.

Gastrodny[editovat | editovat zdroj]

Dlouholetou tradici mají Gastrodny, které jsou přehlídkou dovedností žáků a partnerů této školy. Zde je vidět například slavnostní tabule, barmanskou show, vyřezávaní zeleniny a další zajímavé dovednosti.[1][2]

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Součástí výuky jsou odborné kurzy barmanů, someliérů a vyřezávání zeleniny včetně úspěšných účastí na soutěžích. Soutěží se pravidelně účastní i kuchaři a cukráři. Škola vychovala řadu odborníků a mistrů v gastronomických oborech. Přehlídka výsledků ze soutěží se pyšní i tituly mistrů České republiky, dosavadním vrcholem je titul vicemistra světa v barmanských soutěžích. V roce 2008 získal absolvent školy Tomáš Prückner 3. místo na soutěži Baccardi na Kubě.

Zahraniční aktivity[editovat | editovat zdroj]

Ze zahraničních aktivit je dominující spolupráce se školami a 8 hotely v sousedním Sasku. Škola úspěšně spolupracuje se zahraničními partnery v rámci projektů PHARE CBC a LEONARDO DA VINCI. Postupem času škola rozšiřuje možnosti zahraničních stáží i v dalších zemí. Již druhým rokem probíhá spolupráce s University of Wales ve Swansea. V létě roku 2008 započala spolupráce se sítí hotelů Clarion v Irsku.

Mimoškolní aktivity[editovat | editovat zdroj]

V mimoškolní činnosti jsou oblíbené lyžařské a vodácké kurzy. Ve třetím ročníku žáci školy absolvují minimálně týdenní poznávací pobyt v zahraničí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Gastroden 2008
  2. Gastroden 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]