Host adapter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo HBA. O značce oblečení pojednává článek Hood by Air.
Fibre Channel Host Bus Adapter (64bitová karta PCI-X)

Host adapter, host bus adapter (HBA) nebo SCSI host adapter je hardware propojující počítač s jiným síťovým a paměťovým zařízením. Někdy je technicky nesprávně nazýván jako SCSI controller nebo jen SCSI card, protože SCSI je systémové rozhraní a každé zařízení připojené ke sběrnici má svého vlastního „kontrolora“. Logicky je tedy host adaptér pouze SCSI zařízení jako každé jiné. Jeho úkolem je představovat prostředníka mezi SCSI sběrnicí a interní počítačovou I/O sběrnicí.

Od doby, kdy se SCSI stalo „inteligentním“ rozhraním, ve smyslu schopnosti vykonávat mnoho funkcí a komunikovat různými způsoby, mnoho SCSI host adaptérů se soustředilo spíše na speciální funkce a mohou hrát velkou roli ve zvyšování výkonu. V některých případech může být host adaptér důležitým klíčem k dobré implementaci SCSI v počítači, protože nezáleží na tom kolik je ke sběrnici připojených periferií, vše jde totiž přes host adaptér.[1]

Termín HBA se primárně používá jako zařízení propojující SCSI, Fibre Channel nebo SATA. Host adaptér však může propojovat i systémy jako například ATA, Ethernet, FireWire, USB a další.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Host adapter na anglické Wikipedii.

  1. SCSI Host Adapters [online]. [cit. 2011-12-19]. Dostupné online. (anglicky)