Klášter Hossios Loukas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Hossios Loukas)
Skočit na: Navigace, Hledání
Kláštery Dafnion, Hossios Loukas a Nea Moni
Světové dědictví UNESCO
Osiosloukas.JPG
Smluvní stát Řecko Řecko
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, iv
Odkaz 537 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1990 (14. zasedání)

Hossios Loukas (řecky Μονή Οσίου Λουκά) je opevněný klášter, jedna z nejvýznamnějších památek byzantské architektury. Nachází se nedaleko města Distomo v reginální jednotce Bojótii v kraji Střední Řecko. Administrativně patří pod obec Distomo-Arachova-Antikyra, obecní jednotku Distomo a komunitu Steirion. Dle sčítání lidu z roku 2011 měl 3 stálé obyvatele[1]. Klášter založil poustevník Lukáš, jehož ostatky jsou v klášteře dodnes uloženy.

Výzdoba[editovat | editovat zdroj]

Klášter je vyzdoben vojenskými motivy. Proroctví svatého Lukese o reconquistě na Krétě připomíná obraz Ježíše na vnější stěně kostela Panagia. Ježíš je zobrazen jako bojovník víry, který pomáhá ve válkách proti Arabům. Katholikon obsahuje nejlépe zachovaný komplex mozaiek z období makedonské renesance. Mezi horními okny jsou umístěny postavy archandělů. Komplex však není kompletní, protože původní obraz Krista Pantokratora chybí.

Světové dědictví[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1990 je klášter Hossios Loukas zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Tvoří jednu památku společně s kláštery Dafnion u Athén a Nea Moni na ostrově Chios[2]. Je největší z těchto tří klášterů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. počet obyvatel dle portálu www.statistics.gr
  2. Monasteries of Daphni, Hosios Loukas and Nea Moni of Chios na stránkách UNESCO

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Hossios Loukas ve Wikimedia Commons