Hospodský kvíz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hospodský kvíz s moderátorem
Týmy hrající Hospodský kvíz

Hospodský kvíz je týmová vědomostní soutěž probíhající v hospodách, restauracích, barech či kulturních zařízeních. Koná se pravidelně většinou na týdenní bázi ve večerních hodinách. Kvíz je tvořen otázkami z různých oborů lidské činnosti od historie, zeměpisu, filmu, hudby, kultury či přírodních věd až po logické hádanky, hry se slovy a další tvořivá témata. Soutěžící hrají v týmech proti sobě. Celým večerem soutěžící provádí moderátor, který čte otázky a opravuje odpovědi. Vítězný tým získává cenu v podobě lahve alkoholu, slevy na útratu či poukázky na konzumaci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pub Quiz se začal hrát ve Velké Británii v 70. letech 20. století, hlavně pod hlavičkou společnosti Burns and Porter. Cílem bylo vytvořit lidem zábavu při pravidelných návštěvách restauračních zařízení, hlavně ve dnech s nižší návštěvností a současně nenákladné uvedení na trh. Odtud se dostal v různých variantách do mnoha zemí světa a později také do České republiky.

Historie hospodského kvízu v Česku[editovat | editovat zdroj]

Do Česka se Pub Quiz dostal v několika verzích ve druhém desetiletí 21. století a je považovaný za fenomén pivní kultury.[1] První pokusy uspořádat hospodské kvízy byly lokálního charakteru, kdy jednotlivci pořádali kvízy pro své kamarády a známé. Jedním z nich byl i Tomáš Hloušek, který poznal fenomén pub quizu v Londýně a rozhodl se je uspořádat i v České republice. První Hospodský kvíz se konal 13. července. 2013 v Blansku. Měl úspěch a tak se rozrostl do dalších měst. V listopadu 2015 byla založena firma Hospodský kvíz s.r.o. O něco později začali s podnikáním v této oblasti firmy Pubquiz nebo Chytrý kvíz. Od té doby se různé formy pubquizu rozšířily po celé České republice a narazíte na něj v každém větším městě.

Formát hry[editovat | editovat zdroj]

Hospodský kvíz se koná v pravidelných intervalech, nejčastěji v týdenních cyklech. Nejčastěji začíná mezi sedmou a osmou hodinou večerní.

Ve své nejobvyklejší podobě se kvíz skládá z pěti kol. V každém kole jsou dvě různá témata, celkem je v kvízu deset témat z různých oborů lidské činnosti. Otázky se promítají na plátně či televizi a soutěžících v týmech své odpovědi zapisují na odpovědní archy. Každý tým se musí shodnout právě na jedné odpovědi u každé otázky. Po skončení kola moderátor vybere odpovědi, opraví je, prozradí soutěžícím správné odpovědi a vyhlásí pořadí týmů.

Odpovědní arch, opravený moderátorem

Týmy[editovat | editovat zdroj]

Týmy na Hospodském kvízu jsou tvořeny 2 až 8 členy (horní hranice počtu členů je uzpůsobena kapacitám daného podniku). Týmy jsou nejčastěji tvořeny přáteli či rodinnými příslušníky. Celý tým během večera spolupracuje u svého stolu a snaží se přijít na co nejvíce správných odpovědí a získat tak co nejvíce bodů.

Týmy si na začátku kvízu vymýšlí své jméno, což vede k vzniku humorných pojmenování jako Ježíš táhne na Berlín, Třebechovickopodorebské chlamýdie, Zevní genitál či Beerokrats. Je možné, že se členové jednoho týmu v průběhu let obmění, pravidla to dovolují. Vstupné na kvíz se odvíjí podle počtu členů.

Otázky[editovat | editovat zdroj]

Otázky na hospodských kvízech se dotýkají široké škály lidského vědění. Správné odpovědi jsou hodnoceny jedním bodem. Pokud je správně zodpovězena jen část otázky, je možno udělit i půl bod, pokud to dovoluje zadání otázky. Za špatné odpovědi se body neudělují ani nestrhávají.

Specifickým tipem otázek jsou tzv. doplňovací otázky. Objevují se na konci jednotlivých kol a úkolem týmů je tipnout si nějaké číslo. Který z týmů je nejblíže, získává bod.

Na hospodských kvízech se objevují zpravidla tato témata:

Aktuální události[editovat | editovat zdroj]

Události týkající se uplynulého týdne. Reflektuje dění ve světě i u nás, politiku, společenské dění, bulvár, novinky ze světa kultury či techniky, ale také třeba sportu.

Poslechové téma[editovat | editovat zdroj]

V tomto případě se pouští audio ukázky, nejčastěji hudební. Soutěžící mají poznat interpreta či název písně.

Obrázkové téma[editovat | editovat zdroj]

V tomto typu otázek je zadáním pouze obrázek. Nejčastěji jde o to poznat konkrétní místo, osobu, zvíře, rostlinu nebo událost pouze na základě obrázku.

Hravé téma[editovat | editovat zdroj]

Zde přichází na řadu různé logické hádanky, hrátky se slovy, skládání slov, apod.

Dále jsou zastoupeny otázky z fyziky, chemie, historie, zeměpisu, kultury, sportu, společnosti, gastronomie a filmu. Až na výjimky platí, že soutěžící dopředu neznají témata, které bude kvíz obsahovat.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

  • Ke hře používáte pouze tužku a papír.
  • Během hry je zakázáno používat zařízení s přístupem na internet, stejně tak kalkulačky, encyklopedie, slovníky atd.
  • Na každou otázku máte zhruba minutu. Po konci kola není již možné měnit odevzdané odpovědi.
  • Vyhrává tým s nejvyšším počtem bodů. Pokud je shoda v konečném pořadí, rozhoduje počet bodů bez doplňovacích otázek, případně menší počet členů v týmu.
  • Po sečtení bodů a vyhlášení vítězů přichází poslední tipovací otázka, kde uspěje tým s nejlepším odhadem.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

S rozvojem hospodských kvízů a vznikem jednotlivých firem, které se živí pořádáním hospodských kvízů vzniklo několik druhů různých soutěží, které mají týmy porovnat v delším časovém úseku než jeden večer a s větším vzorkem konkurence než jenom s ostatními týmy v hospodě.

Dlouhodobá soutěž[editovat | editovat zdroj]

Týmy v konkrétním podniku se porovnávají během delšího časového úseku. Typická je dlouhodobá soutěž v rámci jedné sezóny (únor až červen nebo září až prosinec). Tým, který získá za toto období nejvíce bodů, zvítězí.

Mezihospodská liga/Celostátní soutěž[editovat | editovat zdroj]

Tato liga umožňuje srovnání dosažených výsledků v rámci celé republiky během delšího časového úseku, typicky jedné sezóny.[1]

Tematické ligy[editovat | editovat zdroj]

Tuto soutěž provozuje pouze společnost Hospodský kvíz. Všechny otázky jsou rozděleny do 12 tematických lig, např. historická, sportovní, filmová, vědecko-technologická apod. Díky propracovanému systému zpracování odpovědi této firmy každý tým může zjistit, ve kterém oboru lidského vědění je nejlepší.[2]

Mistrovství ČR v Hospodském kvízu[editovat | editovat zdroj]

Radost vítězů z roku 2020

Mistrovství ČR v Hospodském kvízu se koná pravidelně každý rok o letních prázdninách v Pardubicích. Do kongresového sálu obchodního centra se sjede cca 55 týmů, které během jednoho víkendu absolvují 4 kvízy. Na konci je součtem získaných bodů vyhlášen mistr České republiky a je mu předán putovní pohár. V roce 2022 se bude konat již 5. ročník.

Vítězný tým Město původu
2018 Plavci Apokalypsy Olomouc
2019 Fanklub Dády Patrasové Brno
2020 Plavci Apokalypsy Olomouc
2021 All in Blansko

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pro pivo s kamarády můžete mít i inteligentní záminku - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2019-11-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]