Hortobágy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní park Hortobágy
Hortobágyi Nemzeti Park
IUCN kategorie II (Národní park)

Studny v parku
Hortobágy
Hortobágy
Umístění Maďarsko Maďarsko
Souřadnice 47°36′0″ s. š., 21°6′0″ v. d.
Rozloha 820 km²
Založeno 1973
Světové dědictví UNESCO
Rok zařazení 1999 (23. zasedání)
Kritérium iv, v
Odkaz 474
Oficiální web

Národní park Hortobágy (maďarsky Hortobágyi Nemzeti Park) je největší a nejstarší národní park v Maďarsku. Leží na východě Maďarska mezi městy Miskolc a Debrecín. Jeho hlavní součástí je step (pusta) při toku řeky Tisy. Byl založen v roce 1973, zaujímá plochu 801,35 km²[1] a jeho podstatná část (748 km²) je od roku 1999 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Průměrná nadmořská výška parku je 90 m n. m. Kromě kulturní krajiny pusty jsou předmětem ochrany i mokřady, rybníky, rašeliniště a část jezera Tisza-tó.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Národní park Hortobágy je domovem několika ohrožených druhů živočichů. V mokřadech a vodních stanovištích bylo zjištěno více než 330 druhů ptáků. V remízcích a stromořadích hnízdí poštolka rudonohá (Falco vespertinus), raroh velký (Falco cherrug), orel královský (Aquila heliaca), káně bělochvostá (Buteo rufinus). Nezalesněné biotopy obývá drop velký (Otis tarda), křepelka polní (Coturnix coturnix), koroptev polní (Perdix perdix), dytík úhorní (Burhinus oedicnemus), ouhorlík stepní (Glareola pratincola), skřivánek krátkoprstý (Calandrella brachydactyla). Během jarních a podzimních tahů vedle dalších druhů zastavuje kvůli odpočinku i jeřáb popelavý (Grus grus).

Ze savců zde žije sysel obecný (Citellus citellus). Jako hospodářská zvířata tady správa národního parku chová maďarské ovce – racky – a maďarského stepního skota. Obě plemena patří ke genovým rezervám Maďarska.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Národný park Hortobágy na slovenské Wikipedii.

  1. Hortobágyi Nemzeti Park [online]. Magyar Nemzeti Parkok, [cit. 2016-10-23]. Dostupné online. (maďarsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]