Hortobágy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní park Hortobágy
Světové dědictví UNESCO
Hortobágy.jpg
Smluvní stát Maďarsko Maďarsko
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv, v
Odkaz 474 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1999 (23. zasedání)

Národní park Hortobágy (maďarsky Hortobágyi Nemzeti Park) je největší a nejstarší národní park v Maďarsku. Byl založen v roce 1973 a zaujímá plochu 820 km².

Od roku 1999 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Národní park Hortobágy je největší maďarské chráněné území. Leží na východě Maďarska mezi městy Miskolc a Debrecín. Jeho hlavní součástí je step při toku řeky Tisy.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Národní park Hortobágy je domovem několika ohrožených druhů živočichů. V mokřadech a vodních stanovištích bylo zjištěno více než 330 druhů ptáků. V remízcích a stromořadích hnízdí poštolka rudonohá (Falco vespertinus), raroh velký (Falco cherrug), orel královský (Aquila heliaca), káně bělochvostá (Buteo rufinus). Nezalesněné biotopy obývá drop velký (Otis tarda), křepelka polní (Coturnix coturnix), koroptev polní (Perdix perdix), dytík úhorní (Burhinus oedicnemus), ouhorlík stepní (Glareola pratincola), skřivánek krátkoprstý (Calandrella brachydactyla). Ze savců sysel obecný (Citellus citellus). Během jarních a podzimních tahů vedle dalších druhů zastavuje kvůli odpočinku i jeřáb popelavý (Grus grus).

Z hospodářských zvířat zde správa národního parku chová maďarské ovce – racky a maďarského stepního skota. Obě plemena patří ke genovým rezervám Maďarska.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Národný park Hortobágy na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]