Horst Rippert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horst Rippert
Narození 24. května 1922
Úmrtí 19. dubna 2013 (ve věku 90 let)
Wiesbaden
Zaměstnavatel ZDF
Příbuzní Ivan Rebroff (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Horst Rippert (24. května 192219. dubna 2013, Wiesbaden) byl nacistický pilot Luftwaffe za 2. světové války, později novinář a sportovní reportér ZDF. V roce 2008 se dostal do pozornosti médií když prohlásil, že je zodpovědný za záhadné zmizení francouzského spisovatele Saint-Exupéryho roku 1944. Horst Rippert je starší bratr zesnulého rusofilně-folkloristicky zaměřeného zpěváka Ivana Rebroffa. [1]

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1941 se Rippert stal pilotem. Působil ve Francii (Avignon, OrangeMarseille). Létal jako bojový pilot na letounu Messerschmitt Bf 109.

V rozhovoru pro noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung Rippert roku 2008 uvedl, že jeho babička byla židovka, přesto však s tím v Luftwaffe nikdy neměl problém. Zaznamenal celkem 28 vítězství a obdržel Rytířský křížNěmecký kříž. Sám byl dvakrát sestřelen. Za války byl povýšen na poručíka. Udělení Rytířského kříže ale není v dobových dokumentech dohledatelné, stejně jako povýšení na poručíka.

Rippert se v roce 2008 přiznal, že 31. července 1944, jihovýchodně od Marseille u pobřeží Středozemního moře, sestřelil letoun Lockheed P-38 Lightning, v němž letěl francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry (mj. autor díla Malý princ). Rippert toho - očividně na rozdíl od všech ostatních provedených sestřelení s následkem smrti pilota - hluboce litoval a řekl: „Kdybych věděl, že uvnitř sedí jeden z mých nejoblíbenějších autorů, nikdy bych nestřílel“. [2] Popsané sestřelení letounu německou stíhačkou však není podloženo dobovými dokumenty.

Po válce Horst Rippert vystudoval a pracoval v Norddeutscher Rundfunk. V roce 1962 odešel do ZDF, kde řadu let dělal sportovního reportéra a komentoval 8 olympijských her. Rippert zemřel v dubnu 2013 ve Wiesbadenu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Horst Rippert na německé Wikipedii.

  1. BBC Music: Ivan Rebroff
  2. Hamburger Morgenpost vom 2. Juni 2008: "Ich habe den Piloten nicht erkennen können"