Horský potok (přítok Große Mühl)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horský potok
Steinerne Mühl
Linzerbrücke - Haslach an der Mühl 1.jpg
Základní informace
Délka toku 24 km
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Jihočeský kraj), RakouskoRakousko Rakousko (Horní Rakousy)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Große Mühl
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horský potok je potok (na rakouském území říčka) v povodí Dunaje, pramenící v Česku v okrese Český Krumlov na pravém břehu přehradní nádrže Lipno. Na rakouském území se nazývá Steinerne Mühl. Délka toku je 24 km, z toho na českém území 7 km.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramen je v nadmořské výšce 940 m, na jižním okraji osady Svatý Tomáš, odsud teče jihovýchodním směrem. Hlavními přítoky na českém území jsou Bukový potok a Mlýnský potok. Soutok Horského a Mlýnského potoka se nachází v nadmořské výšce 725 m na státní hranici s Rakouskem. Pod tímto soutokem tvoří Horský potok necelých 300 m státní hranici (nedaleko hraničního přechodu Přední Výtoň/Guglwald) a následně pokračuje jižním směrem do Rakouska. Po asi dvou kilometrech, u osady Gugler, zleva přijímá poslední přítok z Čech - Lhotecký potok/Freibach. Po dalších zhruba osmi kilometrech se za městečkem Helfenberg stáčí k západu a nakonec jižně od městečka Haslach an der Mühl ústí do řeky Große Mühl, levého přítoku Dunaje.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Převážnou část povodí Horského potoka na území Česka tvoří lesy (patří sem jižní část Přírodní památky Svatý Tomáš a podmáčené louky, které jsou chráněné v přírodních rezervacích Niva Horského potoka a Niva Horského potoka II. Tok Horského potoka nebyl v minulosti prakticky uměle upravován.