Přeskočit na obsah

Horská republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Horská republika Severního Kavkazu
Ламанхойн республика
 Ruské impérium 19171921 Horská autonomní sovětská socialistická republika 
Dagestánská ASSR 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Rozloha
cca 430 000 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel
cca 11 milion
Státní útvar
Vznik
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
Ruské impérium Ruské impérium
Následující
Horská autonomní sovětská socialistická republika Horská autonomní sovětská socialistická republika
Dagestánská ASSR Dagestánská ASSR

Horská republika Severního Kavkazu (nebo jen Horská republika či Republika horalů) je název federativní republiky, která existovala v severním Kavkazu v letech 19171921. Republika se rozkládala na většině území bývalých ruských oblastí Těrecké a Dagestánské, tedy dnešního Čečenska, Ingušska, Severní Osetie-Alanie, Kabardska-Balkarska, Dagestánu a části Stavropolského kraje. Hlavním městem Horské republiky byl nejprve Vladikavkaz, poté Nazraň a nakonec Temir-Chan-Šura.

Krátce po Únorové revoluci byl v březnu 1917 vytvořen „Svaz národů Severního Kavkazu“, který zvolil předsednictvo svého výkonného výboru. Předsedou výkonného výboru se stal čečenský nacionalista a antikomunista Tapa Čermojev, který byl zároveň vůdcem národně-osvobozeneckého hnutí severokavkazských národů. 5. srpna 1917 byla přijata Ústava „Nizam“, kterou sepsal ímám Šámil už roku 1847, a Horská republika tak začala existovat. Oficiálně vyhlášena byla až 11. května 1918, když se dala dohromady vláda.

O vznik tohoto státu se nejvíce zasloužil již zmíněný Tapa Čermojev, který se stal premiérem této země, dále Sajjíd Šámil, vnuk ímáma Šámila, šajch Ali-Chadži Akuša, Hajdar Bamat a další. Nezávislost Horské republiky uznalo Turecko, Německo, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán a Kubáň.

Horská republika byla během občanské války v Rusku několikrát napadena bělogvardějci generála Děnikina, který její nezávislost neuznával a stále její území považoval za součást Ruska. Boje s bílými skončily v lednu 1920, když byl Děnikin poražen jednotkami 11. Rudé armády. Obyvatelé Kavkazu zpočátku vítali rudoarmějce jako mírotvorce, ale ti taktéž neuznali jejich nezávislost. V červnu 1920 byla Horská republika okupována Rudou armádou a připojena k sovětskému Rusku. Představitelé této země pak byli nuceni emigrovat (S. Šámil pak v roce 1924 v Německu spoluzakládal a vedl „Výbor pro nezávislost Kavkazu“). V lednu 1921 byla bolševiky zřízena Horská autonomní sovětská socialistická republika jako součást RSFSR.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • J. "Obedinennyi Kavkaz" ("Sjednocený Kavkaz"), No: 1–3 (30–32), München, 1954
  • Levan Z. Urušadze, About the history of the question of unity of the Caucasian Peoples (O historii otázky jednoty kavkazských národů); J. "Amirani", XIII, Montreal,Tbilisi, 2005, stránky 72–87
  • Baddeley J. F.; The Russian Conquest of the Caucasus; Longmans, Green, and Co.; London; 1908
  • Henrey, Mrs Robert; Madeleine Grown Up, J. M. Dent & Sons, London; 1954
  • Caucasian Republic Mission to the Peace Conference Appeal for Help (Mise Kavkazské republiky na mírové konferenci - Žádost o pomoc); pátek 4. dubna 1919; The Morning Post; Londýn.
  • Tapa Čermojev - Obituary The Times; Elti Temihan

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]