Horní Police (poutní areál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poutní areál a kostel Navštívení Panny Marie v Horní Polici
Poutní kostel Navštívení Panny Marie v centru areálu
Poutní kostel Navštívení Panny Marie
v centru areálu
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Liberecký kraj
Okres Česká Lípa
Obec Horní Police
Souřadnice
Horní Police (poutní areál) (Česko)
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát českolipský
Farnost Horní Police
Status farní kostel
Užívání bližší informace o bohoslužbách
Architektonický popis
Výstavba 16891723
Další informace
Adresa Křižíkova 49
471 06 Horní Police
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poutní areál v obci Horní Police v dnešní podobě pochází z 18. století, kdy proběhla přestavba kostela a jeho okolí v barokním slohu. Historie církevních staveb a celého poutního místa v centru obce jsou daleko starší. Areál je chráněn jako kulturní památka České republiky[1] a v roce 2018 byl prohlášen národní kulturní památkou České republiky.

Vznik poutního místa[editovat | editovat zdroj]

Legenda vypráví, že v Horní Polici v roce 1523 vyvrhla řeka Ploučnice na břeh dřevěnou sošku Panny Marie, která se do toku dostala (možná)[2] jako jedna z obětí luterského ikonoklasmu. Obyvatelé Horní Police pak tuto sošku odnesli do původního gotického farního kostela, jehož existence je doložena v roce 1291. K sošce vystavené na hlavním oltáři přicházeli poutníci z okolí a tím se datuje vznik a tradice poutí do Horní Police.[3]

Mater gravida[editovat | editovat zdroj]

Oltář v ambitu
Kostel Navštívení Panny Marie v centru areálu
Pohled do ambitu

„Mater gravida“ neboli „Panna Maria v naději“ či „Těhotná Panna Maria“ jsou názvy pro mariánskou sošku z Horní Police. Je vysoká 75 cm. Není to zdařilé umělecké dílo, řezbář jí vyřezal neúměrně velké ruce.[2] Je na ní znázorněno, že čeká Ježíše Krista, tedy je to ojedinělá socha „těhotné Panny Marie“. Dnes to na sošce vidět není, protože obvykle je „oblečena“ do šatiček. Těchto šatiček existuje několik druhů, které se pravidelně střídají. Později bylo zhotoveno několik kopií sošky. Jedna z nich ze 17. století je nyní před budovou tamního arciděkanství, další na pomníčku z roku 1722 poblíž Ploučnice.[4]

Poutní areál[editovat | editovat zdroj]

Původně zde stával kostelík z doby Berků z Dubé, pro velký zájem věřících (poutě roku 1682 se zúčastnilo 4000 osob) nedostačoval. Tehdejší farář Michael Gabriel Jantsch požádal o pomoc hejtmana panství Jana Jiřího Hentycha a společně se obrátili na vévodu Julia Františka, majitele zákupského panství, kterému Horní Police náležela, se žádostí o rozšíření kostela. Vévoda žádosti vyhověl a původní malý kostelík dal zbořit. Nechal pak zde stavět nový, podstatně větší kostel. Sám se jeho dokončení nedočkal, neboť zemřel roku 1689, ale jeho zbožná dcera vévodkyně Marie Františka Toskánská stavbu podpořila.[5]

Dnešní poutní areál se začal stavět v roce 1689[2] a jeho architektem byl Julius Broggio a byl dokončen jeho synem Octaviem Broggiem v roce 1723 z popudu již zmíněné vévodkyně. Skládá se z trojlodního kostela Navštívení Panny Marie s neobvyklou dispozicí sakristie (půdorys písmena U), trojkřídlého ambitu s kaplemi, hřbitova a trojkřídlé budovy fary s hospodářským příslušenstvím. V budově fary jsou v přízemí zachovány barokní klenby. Vévodkyně nechala v letech 17221725 přistavět dvě postranní lodi chrámu, před něj zvonici, ambity a faru.

V kostele se nalézá jedna zajímavost, která není mimo pohraničí moc vidět – dvojpodlažní kruchta.

Fara byla v roce 1723 povýšena na arciděkanství. Byli zde i čtyři kaplani. Do nového areálu dorazilo v roce 1724 na svátek Navštívení P. Marie kolem 35 000 poutníků a tento počet byl obvyklý i v letech dalších. Tehdejší oslavy, jejímž vyvrchlolením byla třešňová pouť, trvaly až 8 dní. Konaly se podle starého liturgického kalendáře – od 2. července.[6]

Dne 6. prosince 1736 papež Klement XII. udělil polickému arciděkanovi papežským breve právo používat pontifikálie „ad instar Abbatum”. Tímto privilegiem se hornopoličtí duchovní správcové stávají infulovanými arciděkany. A dne 30. ledna 1737 pak papežský dekret zveřejnil v litoměřické diecézi užívání pontifikálií polickým arciděkanem.

Duchovní správcové[editovat | editovat zdroj]

V Horní Polici působil na sklonku 18. století jako arciděkan regionálně velice známý P. Wenzel Hocke, pověstný svým, na kněze poněkud netypickým humorem. Při vstupu do poutního areálu má Hocke, zvaný lidově „Hockewanzel“, celkem nenápadný památníček. Byl postaven na místě, kde arciděkan podlehl mrtvici.[7] V roce 2014, po úmrtí Josefa Stejskala, zatím posledního arciděkana, byl v témže roce jmenován administrátorem farnosti Stanislav Přibyl, generální vikář biskupství litoměřického.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-12-08]. Identifikátor záznamu 124546 : Kostel Navštívení Panny Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b c SMEJKAL, Ladislav. Máchův kraj - Českolipsko. Praha 6: REGIA, 2008. ISBN 978-80-86367-65-1. Kapitola Mariánské poutní místo Horní Police, s. 125. 
  3. JIŘIŠTĚ, Jan. Mariánská úcta na Českolipsku. Bezděz , vlastivědný sborník Českolipska. 2003, roč. 12, s. 103. ISSN 1211-9172. 
  4. Bezděz 2003, str. 109
  5. KONEČNÝ, Vratislav. Kostel v Horní Polici chtěl prý šlechtic vyhodit do vzduchu pomocí svící naplněných střelivem [online]. novinky.cz, 2017-05-18 [cit. 2017-05-19]. Dostupné online. 
  6. Máchův kraj, str. 127
  7. Máchův kraj, str. 133
  8. Michael Pollák. „Kouzelná babička" z fary v Polici oslavila 85 let. Gratulovat přijel i biskup. Českolipský deník [online]. 2015-04-08 [cit. 2015-04-08]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]