Lačnovské skály

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Horní Lačnovské skály)
Lačnovské skály
Horní Lačnovské skály
Horní Lačnovské skály

StátČeskoČesko Česko
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lačnovské skály (též Trčkovy skály) je nevelká pískovcová skalní oblast na Vizovické vrchovině v blízkosti obce Lačnov v okrese Vsetín. Skály jsou tvořeny třemi sektory, a to Horními, Prostředními a Dolní skalami.

Lokalita[editovat | editovat zdroj]

Lačnovské skály se nacházejí na Vizovické vrchovině v přírodním parku Vizovické vrchy v blízkosti obcí Lačnov a Lidečko. Skládají se ze třech hlavních skalních sektorů, a to Horních Lačnovských skal na severu a Dolních Lačnovských skal na jihu, mezi nimi se nacházejí ještě menší Prostřední Lačnovské skály. Vzdálenost skal je řádově několik stovek metrů. Skály se nachází na trase naučné stezky Vařákovy paseky.

Skály jsou vysoké až 14 m (Dolní; Horní kolem 10 m[1]) a jsou pokryté množstvím voštin.[2]

Lidská činnost[editovat | editovat zdroj]

Mezi lety 1923–1928 skály navštěvoval Josef Valčík (spolupachatel atentátu na Heydricha), který v té době sloužil u lačnovského sedláka a chodil do místní školy.[3] Od 40. let 20. století jsou skály spjaty s rozvojem trampingu v oblasti Valašska; místní skály navštěvovala zejména volnomyšlenkářštější část trampů, kterým vyhovovala odlehlejší poloha skal.[3]

Lačnovské skály jsou hojně navštěvovanou horolezeckou lokalitou,[1] vzhledem k poloze dále od příjezdové cesty a vlaku však méně, než nedaleké Čertovy skály.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Skály jsou dostupné pouze pro pěší. Z Lidečka sem vede modře značená turistická cesta, z Lačnova jsou skály dostupné po trase žluté.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Lačnovské skály - Trčkovy skály [online]. Zajimavosti.beskydy.cz [cit. 2012-05-19]. Dostupné online. 
  2. Lačnovské horní a dolní skály [online]. Web Valašsko - Horní Svacko [cit. 2012-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-11. 
  3. a b VAVŘENOVÁ, Olga. Vařákovy paseky [online]. Česká televize [cit. 2012-05-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]