Horní Štěpanice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horní Štěpanice
kostel Nejsvětější Trojice
kostel Nejsvětější Trojice
Základní informace
Charakter sídla osada
Domů 55
Lokalita
PSČ 514 01
Obec Benecko
Okres Semily
Historická země Čechy
Katastrální území Horní Štěpanice (5,52 km²)
Zeměpisné souřadnice
Horní Štěpanice
Horní Štěpanice
Další údaje
Kód části obce 2151
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horní Štěpanice jsou částí obce Benecko v Krkonoších v okrese Semily v Libereckém kraji.

Horní Štěpanice je též název katastrálního území o výměře 5,52 km2.[1] V katastrálním území Horní Štěpanice leží i Rychlov, Štěpanická Lhota a Zákoutí. Zástavba vsi je od roku 1995 chráněna jako vesnická památková rezervace.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Osada (spolu s Dolními Štěpanicemi) byla založena pravděpodobně v rámci markvartické kolonizace Podkrkonoší, věrohodné historické prameny ale chybí. Za historické datum založení se pokládá rok 1304, kdy byl 28. července předán do užívání štěpanický hrad Janovi z Valdštejna. Jméno osady je odvozeno od jména vůdce kolonizační družiny, vladyky Štěpána (Ščepána).

Štěpanický hrad byl postaven Zdeňkem Markvartem z Hruštice brzy po dokončení hradu Waldenstein v Českém ráji (1280). Štěpanický hrad byl budován jako sídlo Zdeňkova syna Jana (již z Valdštejna). Na Jana též král Václav II. převedl Zdeňkovy výsady a práva. Hrad sloužil jako jedno z hlavních středisek osídlení Podkrkonoší,[zdroj?] za druhé středisko lze považovat oblast Vysocka, kde Valdštejnové na skalním ostrohu na Jizerou vybudovali sesterský hrad Vysoký[zdroj?] (přejmenovaný později na Nístějka)[zdroj?]. Na místě štěpanického hradu se v současné době nacházejí pouze rozvaliny, částečně rekonstruované z prostředků obce Benecko, která za tímto účelem založila nadaci.

Horní Štěpanice jsou zajímavé i zachovalou lidovou architekturou s roubenými chalupami z krčků (zdivo je tvořeno krátkými kuláči, nikoliv typickými dlouhými trámy) a farním kostelem Nejsvětější Trojice.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Územně identifikační registr ČR. Územně identifikační registr ČR [online]. [cit. 2012-05-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]