Horní Štěpanice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Horní Štěpanice
kostel Nejsvětější Trojice
Základní informace
Charakter sídla osada
Domů 55
Lokalita
PSČ 514 01
Obec Benecko
Okres Semily
Historická země Čechy
Katastrální území Horní Štěpanice (5,52 km²)
Zeměpisné souřadnice
Horní Štěpanice
Horní Štěpanice
Další údaje
Kód části obce 2151
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horní Štěpanice jsou částí obce Benecko v Krkonoších v okrese Semily v Libereckém kraji.

Horní Štěpanice je též název katastrálního území o výměře 5,52 km2.[1] V katastrálním území Horní Štěpanice leží i Rychlov, Štěpanická Lhota a Zákoutí. Zástavba vsi je od roku 1995 chráněna jako vesnická památková rezervace.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Osada (spolu s Dolními Štěpanicemi) byla založena pravděpodobně v rámci markvartické kolonizace Podkrkonoší, věrohodné historické prameny ale chybí. Za historické datum založení se pokládá rok 1304, kdy byl 28. července předán do užívání štěpanický hrad Janovi z Valdštejna. Jméno osady je odvozeno od jména vůdce kolonizační družiny, vladyky Štěpána (Ščepána).

Štěpanický hrad byl postaven Zdeňkem Markvartem z Hruštice brzy po dokončení hradu Waldenstein v Českém ráji (1280). Štěpanický hrad byl budován jako sídlo Zdeňkova syna Jana (již z Valdštejna). Na Jana též král Václav II. převedl Zdeňkovy výsady a práva. Hrad sloužil jako jedno z hlavních středisek osídlení Podkrkonoší,[zdroj?] za druhé středisko lze považovat oblast Vysocka, kde Valdštejnové na skalním ostrohu na Jizerou vybudovali sesterský hrad Vysoký[zdroj?] (přejmenovaný později na Nístějka)[zdroj?]. Na místě štěpanického hradu se v současné době nacházejí pouze rozvaliny, částečně rekonstruované z prostředků obce Benecko, která za tímto účelem založila nadaci.

Horní Štěpanice jsou zajímavé i zachovalou lidovou architekturou s roubenými chalupami z krčků (zdivo je tvořeno krátkými kuláči, nikoliv typickými dlouhými trámy) a farním kostelem Nejsvětější Trojice.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Územně identifikační registr ČR. Územně identifikační registr ČR [online].[cit. 2012-05-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]