Horné Dubové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horné Dubové
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 231 m n. m.
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj Trnavský
Okres Trnava
Tradiční region Dolní Pováží
Horné Dubové
Horné Dubové
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 7,28 km²[1]
Počet obyvatel 377 (31.12.2016)
Hustota zalidnění 51,8 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta Ján Hrčka[2]
Vznik 1262 (první písemná zmínka)
Oficiální web www.hornedubove.sk
Telefonní předvolba 033
PSČ 919 65 (pošta Dolná Krupá)
Označení vozidel TT
NUTS 507059
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horné Dubové je obec na Slovensku v okrese Trnava.

V obci je římskokatolický kostel sv. Martina z roku 1720.

Obec Horné Dubové leží v severní části okresu Trnava. Je vzdálena 19 km od okresního města severním směrem a 3 km od úpatí Malých Karpat severozápadním směrem. Leží v Trnavské pahorkatině, kterou ze západu a ze severu ohraničují Malé Karpaty, ze severovýchodu Považský Inovec a z jihu Podunajská pahorkatina. Nachází se v mělkém údolí Dubovského potoka s nadmořskou výškou 200 - 268 m. Katastr obce má téměř tvar čtverce a jeho celková výměra činí 728 ha. Katastr obce tvoří ploché hřbety pokryté mocnou pokrývkou spraše a kromě lužních porostů v údolí je odlesněn. Pokryv hřbetů jsou černozemní a hnědozemní půdy, v údolí lužní. Kromě zastavěné plochy, objektivně neplodných ploch a 2 ha lesa je veškerá půda zemědělsky využita. Obec leží v teplé klimatické oblasti s mírně suchým podnebím a mírnými zimami. Průměrná dlouhodobá roční teplota představuje 9° C. Dlouhodobý průměr ročního úhrnu srážek je asi 700 mm. Horné Dubové patřilo do Bratislavské župy. Dnes je součástí Trnavského kraje a trnavského okresu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Horné Dubové na slovenské Wikipedii.

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 835 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-07-22 [cit. 2017-01-04]. S. 3. Dostupné online. (slovensky) 
  2. Seznam zvolených starostů obcí, městských částí a primátorů měst ve volbách do orgánů samosprávy obcí [online]. Bratislava: Štatistický úrad Slovenskej republiky, rev. 2014-11-16. Ján Hrčka je v seznamu. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]