Horizont události

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Horizont události
Původní názevEvent Horizon
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyangličtina, latina
Délka95 minut [1]
Žánryhoror, sci-fi, thriller
ScénářPhilip Eisner
RežiePaul W. S. Anderson
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleLaurence Fishburne
Sam Neill
Kathleen Quinlan
Joely Richardson
Richard T. Jones
Jason Isaacs
Sean Pertwee
ProdukceJeremy Bolt
HudbaMichael Kamen
KameraAdrian Biddle
StřihMartin Hunter
Výroba a distribuce
Premiéra15. srpna 1997
Produkční společnostParamount Pictures
DistribuceParamount Pictures
TržbyUSA 26 673 242 $ [1]
OceněníPegasus Bruselského festivalu (1998)
Horizont události na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek pojednává o americkém filmu. Možná hledáte: fyzikální pojem Horizont událostí.

Horizont události (anglicky Event Horizon) je britsko-americký film natočený v roce 1997, jehož režisérem je Paul W. S. Anderson.[2] Jedná se o dílo spadající mezi sci-fi, horor a thriller.

Film líčí osudy posádky záchranné lodi, která se vydává prozkoumat záhadně zmizelou a po sedmi letech se objevivší moderní kosmickou loď Horizont události. Na lodi (Horizont události) dochází ke zvláštním úkazům, členové týmu mají podivné halucinace, v nichž figurují jim blízké osoby.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Laurence Fishburne kapitán Miller
Sam Neill dr. William Weir
Kathleen Quinlan poručík Petersová
Joely Richardson poručík Starcková
Richard T. Jones poručík Cooper
Jack Noseworthy E. Justin
Sean Pertwee poručík Smith
Peter Marinker kapitán John Kilpack
Holley Chant Claire Weirová, manželka Weira
Barclay Wright Denny Peters, syn Petersové
Noah Huntley Edward Corrick
Robert Jezek záchranář

Děj[editovat | editovat zdroj]

Vesmírná loď Horizont události, nejmodernější kosmická loď své doby, se v roce 2040 vydává na experimentální misi. Za Neptunem však záhadně zmizela. V roce 2047 však na Zemi zachytili její signál, ze kterého bylo možné rozluštit jen latinská slova „liberate me“ (česky „zachraňte mě“). Na záchrannou misi je pod velením kapitána Millera poslána loď Lewis and Clark, na jejíž palubě se mimo kapitána nachází ještě poručík Starcková, pilot Smith, mechanik Justin, lékařka Petersová, záchranář Cooper, doktor D. J. a dr. William Weir, konstruktér Horizontu události.

Weir obeznámí posádku, že Horizont události dokázal překonat rychlost světla vytvořením časoprostorové brány a její první mise měla vést k nejbližší hvězdě Proximě Centauri. Jejich úkolem bude zjistit, co se s lodí dělo během sedmi let, kdy byla nezvěstná.

Lewis and Clark dorazí na orbitu Neptunu a objeví zde svůj cíl. První překvapení přinese skenování lodi, která se zdá být biologicky aktivní, ačkoliv na palubě nikdo nepřežil. Po vstupu do lodi posádka objeví stopy masakru. Další podivné události na sebe nenechají dlouho čekat. Během prohlídky se spustí brána a pohltí Justina. Podaří se jej sice zachránit, jeho biologické funkce jsou zachovány, ale upadl do katatonického stavu a nereaguje na podněty. Ostatní členové posádky zažívají podezřelé halucinace, střetávají se s blízkými osobami, které jsou nějakým způsobem postižené. Petersová vidí svého syna Dennyho s nohama pokrytýma krvavými lézemi, vdovec Weir vidí svou ženu Claire bez očí, která jej vábí k sobě a kapitán Miller vidí svého podřízeného Edwarda Corricka, jenž uhořel při jedné misi.

D. J. rozluští originální vzkaz nahraný v palubním deníku, ten zní „liberate tutemet ex inferis“ (česky „zachraňte se před peklem“). Miller a D. J. vydedukují, že loď celých sedm let pobývala mimo známý vesmír v oblasti, ve které vládne chaos a zlo. Zlo je nyní na lodi, respektive je jím samotný kosmický koráb.

Většina posádky je povražděna a posedlý dr. Weir se snaží s lodí vrátit zpět do dimenze zla. Hodlá přinutit ostatní k letu do pekla a sabotuje veškeré záchranné akce. Za cenu vlastního života tomu zabrání kapitán Miller, který při otevření brány odpálí nálože, čímž se oddělí záchranný modul Horizontu události. V něm přežijí tři lidé, zraněný Justin, Starcková a Cooper.

O 72 dní později je modul zachycen záchrannou lodí, která objeví přeživší členy ve stázi. Starcková má po probuzení noční můru, že jedním ze záchranářů je dr. Weir, kterému se nějakým způsobem podařilo proniknout na loď. Cooper ji uklidňuje a jeden ze zasahujících mužů žádá o sedativa. Dveře stázové komory se nečekaně zavírají.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Během závěrečných titulků hraje skladba „Funky Shit“ od britské kapely The Prodigy.
  • V české verzi se film jmenuje „Horizont události“, i když obvyklý překlad sousloví „event horizon“ je horizont událostí (v množném čísle), což je odborný termín pro oblast v okolí černých děr, jejichž význam pro pohon fiktivní kosmické lodi byl ve filmu také zmíněn jako důležitý.
  • Původní verze filmu splňovala rating NC-17, avšak studio vystřihlo cca 40 minut filmu tak, aby splnil mírnější rating R. V tomto sestřihu však film zcela propadl. Původní necenzurovaná verze údajně existuje jen ve velmi špatné kvalitě.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]