Horažďovice předměstí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horažďovice předměstí
Bahnhof Horazdovice predmesti1 2008-07-13.jpg
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Plzeňský
Město Horažďovice
Souřadnice
Horažďovice předměstí
Horažďovice předměstí
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 73865
Tratě 190, 185
V provozu od 1868
Dopravních kolejí 13
Nástupišť (hran) 2 (3)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava autobus
Služby ve stanici Vnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechČekárna pro cestujícíVeřejné parkovištěBufet nebo rychlé občerstvení
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horaždovice předměstí je železniční stanice a dopravní železniční uzel na křížení tratí 190 České Budějovice - Plzeň a 185 Horažďovice předměstí - Klatovy - Domažlice. Úsek hlavní dráhy spojující České Budějovice a Plzeň byl jako součást Dráhy Františka Josefa uveden slavnostně do provozu 1. září 1868.

Hlavní trať míjí město Horažďovice, nádraží Horažďovice předměstí zvané tehdy Horažďovice Babiny, bylo postaveno zhruba dva km severovýchodně od městského jádra.

Místní tradice vypráví, že měšťané odmítli dráhu, aby místní formani a povozníci mohli vydělávat na dopravě osob a zboží z Horažďovic na nádraží Horažďovice Předměstí. Dobové dokumenty to však nedokládají. Důvodem stávajícího trasování železnice byla konfigurace terénu.

Na jaře roku 1945 bylo vlastní nádraží a jeho okolí poškozeno nálety spojeneckých bombardérů. Od roku 1968 je celý úsek hlavní trati elektrifikován. V letech 2015 až 2016 prošlo nádraží Horažďovice předměstí generální rekonstrukcí a modernizací.

Lokální trať č. 185 spojující Horažďovice předměstí a Domažlice byla do plného provozu zapojena roku 1888. Tato trať není elektrifikována a dopravu zajišťují motorové vlaky.

Postupně při nádraží Horažďovice předměstí vyrostla kolonie rodinných domů.

Železniční nehoda[editovat | editovat zdroj]

Dne 4. srpna 2015 došlo ve stanici Horažďovice předměstí k železniční nehodě. Při kolizi dvou rychlíků se zranilo několik desítek cestujících.