Horažďovice (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horažďovice
Nádraží v Horažďovicích
Nádraží v Horažďovicích
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Plzeňský
Město Horažďovice
Souřadnice
Horažďovice (nádraží)
Horažďovice (nádraží)
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 736058
Tratě 185
Nadmořská výška 425 m n. m.
V provozu od 1. října 1888
Zabezpečovací zařízení elektromechanické
Dopravních kolejí 3
Nástupišť (hran) 3 (3)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Stanoviště autobusů před staniční budovou
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horažďovice (v minulosti též Horažďovice město) je železniční stanice ve východní části města Horažďovice v okrese Klatovy v Plzeňském kraji nedaleko řeky Otavy. Leží na jednokolejné neelektrizované trati 185. Dále se ve městě nachází starší a vytíženější stanice, Horažďovice předměstí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována společností Českomoravská transverzální dráha (BMTB), jež usilovala o dostavbu traťového koridoru propojujícího již existující železnice v ose od západních Čech po Trenčianskou Teplou. Dne 1. října 1888 byl zahájen pravidelný provoz v úseku z Klatov do stanice Horažďovice Babiny (později Horažďovice předměstí), kde se napojila na trať společnosti Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB) spojující Vídeň, České Budějovice a Plzeň. Vzhled budovy byl vytvořen dle typizovaného architektonického vzoru shodného pro všechna nádraží v majetku BMTB. V areálu nádraží bylo vystavěno též nákladové nádraží či bytové domy pro drážní zaměstnance.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nacházejí se zde tři nekrytá jednostranná úrovňová nástupiště, k příchodu na druhé a třetí nástupiště slouží přechody přes koleje. Ze stanice odbočují vlečky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]