Honorverse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Honorverse – vesmír ságy o Honor Harringtonové. Fandovská mapa.

Honorverse je imaginární vesmír stvořený americkým sci-fi spisovatelem Davidem Weberem. Název vznikl podle hlavní hrdinky ságy, která se v tomto vesmíru odehrává, Honor Harringtonové. Z této ságy a na ni navazujících sbírek povídek je odvozena též řada komiksů.

Setting[editovat | editovat zdroj]

Děj se odehrává ve 20. století P.D. (po Diaspoře, tzn. zahájení vesmírné kolonizace), tj. 41. století po Kristu. V té době je lidmi osídlen bezpočet planet; souboje hvězdoletů umožňují mnoho lstí díky maskování, matení nepřátelských senzorů, balistickým manévrům a technologiím vynalezeným v průběhu série.

Mocnosti[editovat | editovat zdroj]

 • Hvězdné království Mantichora je soustava s důrazem na svobodu a spravedlivé zákony, kde o moc soupeří šlechta s královnou Alžbětou III. a demokraticky volenou sněmovnou. Bohatství a moc soustavy plyne z blízké křižovatky červích děr.
 • Rozlehlá a rozpínavá republika Haven je hlavním protivníkem během prvních jedenácti dílů hlavní série. Vyznačuje se množstvím neproduktivních dávkařů, sociálními nepokoji a častými pokusy o politický převrat.
 • Grayson je planeta křesťanských tradicionalistů, které zocelilo tisíc let boje se smrtící přírodou. Po vojenské a technologické pomoci od Mantichory se vypracuje na jejího nejúčinnějšího spojence.
 • Solární svaz je tvořen nejstaršími osídlenými světy blízko Staré Země. Zdánlivě je neporazitelný pro svoji vyspělost a průmysl, ovšem pod povrchem se skrývá arogance a nepoctivost nevolených vládnoucích byrokratů.
 • Planeta Mesa je nechvalně proslulá jako líheň genetických otroků; navíc hrstka zasvěcených plánuje meziplanetární převrat.
 • Ve Slezsku, významném odbytišti mantichorského průmyslu, je díky korupci a slabosti ústřední vlády běžné pirátství a vzbouřené soustavy.

Honor Harringtonová[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Honor Harringtonová.

Důstojník mantichorského válečného loďstva. Proslulá odvahou, smyslem pro odpovědnost a nadáním v bojové taktice.


Stromové kočky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Stromová kočka.

Jeden z původních druhů v mantichorské soustavě. Jsou empatické, telepatické a inteligentnější, než se lidem jeví. Některé uzavírají s „dvounožci“ celoživotní svazek („adopci“).

Knihy z Honorverse[editovat | editovat zdroj]

Hlavní série o Honor Harringtonové[editovat | editovat zdroj]

Mantichorský komandér Honor Harringtonová upadne v nemilost mocných, a tak je její křižník odvelen na vyčerpávající hlídku. Snaží se inspirovat demotivovanou posádku a zarazit pašování; přitom na planetě třínohých drogově závislých domorodců narazí na indicie o rozsáhlém organizovaném zločinu.
Kapitán Harringtonová se účastní diplomatické mise, která má Graysoňany přesvědčit k vojenskému spojenectví; spolupráci však z obou stran komplikují kulturní bariéry, např. že mantichorské ženy smí sloužit v armádě a politice. Honořin stromový kocour Nimitz odhalí atentát na hlavu státu a její lodě se obětují při ochraně planety proti přesile Masaďanů, které Haven vyzbrojil moderní technologií. Za to je jmenována místodržící jednoho z graysonských panství
 • 3. Krátká vítězná válka, Polaris 2001, ISBN 80-85911-84-1 (The Short Victorious War, 1994)
Rozvědky obou stran se snaží zjistit rozmístění a plány protivníka, zatímco Haven plánuje sérii provokací a poté i otevřenou válku s Mantichorou. Hraběnka Harringtonová slouží jako kapitán vlajkové lodě kontradmirálovi, jehož eskadra střeží základnu proti mohutné flotile s pomocí nově vynalezené nadsvětelné komunikace a gondol naplněných střelami. Brutální Výbor začíná s přípravami na svržení nezodpovědné vlády Havenu.
Honor si mezi zkorumpovanou mantichorskou šlechtou nadělala svojí odvahou mnoho nepřátel; ti se pokoušejí ji zmanipulovat k duelu starozemskými pistolemi, aby ji zabili nebo alespoň zneuctili a prosadili vyloučení z armády.
Honor vládne svému panství na Graysonu a snaží se konstrukcí kopulí prospět ekonomice i zdraví obyvatel. Jedna se však zřítí na skupinu dětí. Honor netuší, že se k planetě blíží nepřátelský svaz a že se proti ní spikli konzervativní Graysoňané, kteří ji nenávidí jakožto symbol probíhajících společenských reforem. Dle tradice žádají rozsouzení šermířským soubojem.
Honor ve Slezsku hlídkuje proti pirátům s podřadnou posádkou, z níž někteří kromě šikany plánují i sabotáž a vraždu. Rovněž havenské lodě tam přiletěly Mantichoře škodit, ovšem Honor si svým jednáním s nepřáteli získá vzájemnou úctu.
Komodor Harringtonová obětuje loď, aby dala zbytku konvoje naději na únik z léčky. Tak padne do havenského zajetí, kde trpí ponižováním a deprivací. Její posádka se pokouší přelstít věznitele a uprchnout.
Honor a její tým se snaží zabránit předčasnému odhalení svých plánů na Peklu, nejstřeženější vězeňské planetě Havenu. Mezitím Výbor zmírní brutální policejní dohled nad armádou a schopná nová ministryně McQueenová se pokusí masívním protiútokem rozvrátit morálku mantichorské veřejnosti, soudržnost protihavenské aliance a její strategickou iniciativu ve válce.
Vévodkyně Harringtonová učí na důstojnické akademii a zjišťuje, zda by se stromové kočky dokázaly naučit znakovou řeč a tak s lidmi komunikovat obousměrně. Mantichora se pokouší o průlom ve vleklé válce s Havenem obřími loděmi, které nesou drobné útočné čluny nebo revoluční dalekonosné střely.
Admirál Harringtonová je předním kritikem vojenské politiky nově zvolené vlády; za to čelí pomlouvačné kampani a je odvelena čelit eskalujícím provokacím od Andermanů, odvěkých rivalů Mantichory o vliv v rozvráceném Slezsku.
Pokusy o mírová jednání s Havenem jsou komplikovány záhadnými atentáty, do nichž mohou vnést světlo stromové kočky. Honor velí riskantním náletům na průmyslovou infrastrukturu havenských planet; přitom probíhá hektický technologický závod o vojenskou převahu.

Od dvanáctého dílu se objevují noví nepřátelé; děj je rozšířen na značnou část galaxie a navazuje i na subsérie Ostrov Saganami a Cena hříchu.

Mantichora je ohrožena ničivými zbraněmi, které žádná známá technologie nedokáže zachytit. Havenští senátoři proti vůli prezidentky podmiňují ukončení války nepřijatelnými ústupky.
Arogantní vůdci Solárního svazu řeší napětí s mantichorskou říší trestnou výpravou, která má vynutit kapitulaci císařovny Alžběty; málokdo ve Svazu se odváží upozornit na indicie o možné mantichorské technologické převaze. Mantichora se snaží mohutnou průmyslovou základnu Svazu poškodit blokováním mezihvězdné přepravy a červích děr.
 • 14. Uncompromising Honor, 2018

Další romány ze světa Honor Harringtonové[editovat | editovat zdroj]

Subsérie Cena hříchu (Wages of Sin)[editovat | editovat zdroj]

Děj se týká planety Pochodeň, která se stala útočištěm uprchlých genetických otroků, kteří si za královnu zvolí Zilwického adoptivní dceru Berry. Špióni Zilwici, Cachat a Alžbětina snacha Ruth získají informace o spiknutích proti Mantichoře, které opakovaně zasáhnou do hlavní série.

Subsérie Ostrov Saganami (Saganami Island)[editovat | editovat zdroj]

Nově objevená červí díra spojuje Mantichorskou křižovatku s hvězdokupou Talbott, která je šikanou nucena stát se součástí Solárního svazu. Většina planet si odhlasuje připojení k Mantichoře, což Svaz nehodlá připustit.

Subsérie Stephanie Harringtonová[editovat | editovat zdroj]

Příběhy zaměřené na stromové kočky.

 • A Beautiful Friendship, 2011
 • Fire Season, 2012
 • Treecat Wars, 2012

Subsérie Vzestup Mantichory (Manticore Ascendant)[editovat | editovat zdroj]

Čtyři staletí před Honor se kolonie Mantichora mění ve hvězdnou mocnost.

Subsérie Technické příručky (The Honorverse Companion)[editovat | editovat zdroj]

 • House of Steel, 2013

Sbírky povídek z téhož světa (Honor Harrington anthologies, HHA)[editovat | editovat zdroj]

1. Víc než čest, Polaris 2003, ISBN 80-7332-028-2 (More than Honor, 1998)

 • David Weber: Nádherné přátelství

U lovišť klanu Jasné vody přistanou neznámé dvounohé bytosti s ničivými zbraněmi a budují si obydlí z jakéhosi nedřeva. Jeden ze zvědů je tak oslněn duševní aurou mladé bytosti, že ji z lásky ochrání před obří šelmou s nasazením života. Pěvkyně pamětí pak vedou spor, zda se před dvounožci nadále ukrývat. (Povídka líčí první adopci člověka stromovou kočkou během kolonizace mantichorské soustavy.)

Expedice pátrá na odlehlé planetě po vyhynulé vyspělé rase.
Admirál McQueenová se rozhoduje, zda bombardováním civilního sídliště zachránit Výbor před pokusem o puč.
 • David Weber: Vesmír Honor Harringtonové
Přehled dějin a reálií světa Honorverse.

2. Světy Honor Harringtonové, Polaris 2004, ISBN 80-7332-051-7 (Worlds of Honor, 1999)

Stromové kočky hledají, jak se dorozumět s dvounožci a uvědomit je o zločinu, díky němuž kočkám hrozí smrt hladem.
 • David Weber: Čím se platí za sny?
Tři století před Honor se stromové kočky snaží zachránit dědičku trůnu před atentátem; koruna se pak zasadí o jejich práva a ochranu.
Alžběta III. se stává královnou, ale politické ohledy jí ztěžují zákonné potrestání otcových vrahů.
 • David Weber: Svízelná cesta domů
Mladá Honor pod neschopným velitelem zachraňuje oběti sesuvu laviny.
Mantichora a Haven vedou zástupnou válku na strategické planetě obývané dvěma zaostalými civilizacemi.

3. Měnitelka světů, Polaris 2006, ISBN 80-7332-070-3 (Changer of Worlds, 2001)

 • David Weber: Kadet Harringtonová
Na kadetské plavbě, která uzavírá studium důstojnické akademie, Honor zažije šikanu a ukáže své nadání v boji lodě proti lodi.
 • David Weber: Měnitelka světů
Stromové kočky rokují, jak reagovat na válku svých dvounožců s Havenem.
Spiknutí svede dohromady mantichorského špiona Zilwického s havenským agentem Cachatem.
 • David Weber: Soumrak
Ministryně McQueenová se pokusí svrhnout havenský Výbor.

4. Ve službách Meče, Polaris 2007, ISBN 80-7332-093-2 (The Service of the Sword, 2003)

 • Jane Lindskoldová: Země zaslíbená
Odvážný pokus skupiny žen o útěk z planety Masada ovládané sektou surových fanatiků.
 • Timothy Zahn: Jednou ranou
Rozvědka se snaží potvrdit zprávy o nové technologii, která probíjí štíty mantichorských lodí.
 • John Rigo a Victor Mitchell: Loď jménem Francis
 • John Ringo: Zaletíme si do Prahy
 • Eric Flint: Fanatik
Činy Cachata po svržení Výboru.
 • David Weber: Ve službách Meče
Kadetská plavba první graysonské ženy-důstojnice skončí vyčerpávající pozemní přestřelkou.

5. Ukuti v ohni, Polaris 2013, ISBN 978-80-7332-205-2 (In Fire Forged, 2011)

 • Jane Lindskoldová: Bezcitní
Mantichorský princ pátrá po únoscích Ruth, dceři Judith (Graysoňanky uprchlé z Masady).
 • Timothy Zahn: Válečný akt
Obchodník, který prodává Havenu technologii, se zaplete do sítě vlastních podvodů.
 • David Weber: Smím prosit
Honor může osvobodit genetické otroky jen porušením rozkazů a diplomatickým incidentem.
 • Andy Presby: Úvod do konstrukce pancéřování moderních hvězdoletů
Pojednání fiktivního mantichorského vědce DiLutoria o historickém vývoji a fyzikální podstatě válečných laserů a pancířů.

Beginnings, 2013

Chronologické pořadí knih[editovat | editovat zdroj]

stav k 31. 8. 2014

Začátek (letopočet v Honorverse) Konec (letopočet v Honorverse) Kniha / Povídka Autor Originál České vydání
250 P.D. (2352 A.D.) 250 P.D. "By the Book" Charles E. Gannon 2. srpen 2013 (By the BookBeginnings, antologie: HHA6) v češtině dosud nevyšlo
1518 P.D. 1519 P.D. "Nádherné přátelství" David Weber 1. leden 1998 (A Beautiful FriendshipMore than Honor, antologie: HHA1) 2003, sbírka povídek Víc než čest
1518 P.D. 1521 P.D. A Beautiful Friendship (román) David Weber říjen 2011 (A Beautiful Friendship) v češtině dosud nevyšlo
1520 P.D. 1520 P.D. "Zatoulánek" Linda Evansová únor 1999 (The StrayWorlds of Honor, antologie: HHA2) 2004, sbírka povídek Světy Honor Harringtonové
1522 P.D. 1522 P.D. Fire Season (román) David Weber & Jane Lindskoldová říjen 2012 (Fire Season) v češtině dosud nevyšlo
1522 P.D. 1522 P.D. Treecat Wars (román) David Weber & Jane Lindskoldová říjen 2013 (Treecat Wars) v češtině dosud nevyšlo
1543 P.D. 1543 P.D. "A Call To Arms" Timothy Zahn 2. srpen 2013 (A Call To ArmsBeginnings, antologie: HHA6) v češtině dosud nevyšlo
cca 1652 P.D. cca 1652 P.D. "Čím se platí za sny?" David Weber únor 1999 (What Price Dreams?Worlds of Honor antologie: HHA2) 2004, sbírka povídek Světy Honor Harringtonové
1842 P.D. 1842 P.D. "Beauty and the Beast" David Weber 2. srpen 2013 (Beauty and the BeastBeginnings, antologíe: HHA6) v češtině dosud nevyšlo
1872 P.D. 1872 P.D. "The Best Laid Plans" David Weber 2. srpen 2013 (The Best Laid PlansBeginnings, antologie: HHA6) v češtině dosud nevyšlo
cca 1880 P.D. cca 1880 P.D. "Kadet Harringtonová" David Weber 27. únor 2001 (Ms. Midshipwoman HarringtonChanger of Worlds, antologie: HHA3) 2006, sbírka povídek Měnitelka světů
cca 1883 P.D. cca 1883 P.D. "Královnin gambit" Jane Lindskoldová únor 1999 (Queen's GambitWorlds of Honor, antologie: HHA2) 2004, sbírka povídek Světy Honor Harringtonové
cca 1890 P.D. cca 1890 P.D. "Svízelná cesta domů" David Weber únor 1999 (The Hard Way HomeWorlds of Honor, antologie: HHA2) 2004, sbírka povídek Světy Honor Harringtonové
cca 1892 P.D. cca 1892 P.D. "Země zaslíbená" Jane Lindskoldová 25. březen 2003 (Promised LandThe Service of the Sword, antologie: HHA4) 2007, sbírka povídek Ve službách Meče
1895 P.D. 1895 P.D. "Bezcitní" Jane Linskold 1. únor 2011 (RuthlessIn Fire Forged, antologie: HHA5) 2013, sbírka povídek Ukuti v ohni
1899 P.D. 1899 P.D. "Smím prosit?" David Weber 1. únor 2011 (Lets DanceIn Fire Forged, antologie: HHA5) 2013, sbírka povídek Ukuti v ohni
1900 P.D. (3. březen) cca 1901 P.D. (leden) Stanice Bazilišek (román: HH1) David Weber říjen 1994 (On Basilisk Station) 2000
1902 P.D. 1902 P.D. "Jednou ranou" Timothy Zahn 25. březen 2003 (With One StoneThe Service of the Sword, antologie: HHA4) 2007, sbírka povídek Ve službách Meče
cca 1903 P.D. (duben) cca 1903 P.D. (květen) Čest královny (román: HH2) David Weber červen 1993 (The Honor of the Queen) 2000
cca 1904 P.D. cca 1905 P.D. (květen) Krátká vítězná válka (román: HH3) David Weber říjen 1994 (The Short Victorious War) 2001
cca 1905 P.D. (červen) cca 1906 P.D. Pole potupy (román: HH4) David Weber 1994 říjen (Field of Dishonor) 2001
? ? "Velký výlet" David Drake 1. leden 1998 (A Grand TourMore than Honor, antologie: HHA1) 2003, sbírka povídek Víc než čest
1906 P.D. (cca září) 1906 P.D. "Přepad" Roland J. Green únor 1999 (Deck Load StrikeWorlds of Honor, antologie: HHA2) 2004, sbírka povídek Světy Honor Harringtonové
? cca 1907 P.D. (srpen) V exilu (román: HH5} David Weber září 1995 (Flag in Exile) 2002
? ? "Loď jménem Francis" John Ringo & Victor Mitchell 25. březen 2003 (A Ship Named FrancisThe Service of the Sword, antologie: HHA4) 2007, sbírka povídek Ve službách Meče
cca 1908 P.D. (září) cca 1910 P.D. (březen) Mezi piráty {román: HH6) David Weber 1. červen 1997 (Honor Among Enemies) 2003
cca 1910 P.D. cca 1910 P.D. "Měnitelka světů" David Weber 27. únor, 2001 (Changer of WorldsChanger of Worlds, antologie: HHA3) 2006, sbírka povídek Měnitelka světů
cca 1911 P.D. (červenec) cca 1911 P.D. (červenec) "Výbuch šrapnelu" S.M. Stirling 1. leden 1998 (A Whiff of GrapeshotMore than Honor, antologie: HHA1) 2003, sbírka povídek Víc než čest
cca 1911 P.D. cca 1911 P.D. (prosinec) V rukou nepřítele (román: HH7) David Weber srpen 1997 (In Enemy Hands) 2004
c. 1912 P.D. (únor) c. 1913 P.D. (prosinec) Ozvěny cti (román: HH8) David Weber říjen 1998 (Echoes of Honor) 2004
1913 P.D. 1913 P.D. "Zaletíme si do Prahy" John Ringo 25. březen, 2003 (Let's Go to PragueThe Service of the Sword, antologie: HHA4) 2007, sbírka povídek Ve službách Meče
cca 1913 P.D. (prosinec) cca 1915 P.D. (květen) Popel vítězství (román: HH9) David Weber 1. březen 2000 ('Ashes of Victory) 2005
cca 1914 P.D. cca 1914 P.D. "Válečný akt" Timothy Zahn 1. únor 2011 (An Act of WarIn Fire Forged, antologie: HHA5) 2013, sbírka povídek Ukuti v ohni
1914 P.D. 1914 P.D. "Až se Vysočina propadne" Eric Flint 27. únor 2001 (From the HighlandsChanger of Worlds, antologie: HHA3) 2006, sbírka povídek Měnitelka světů
cca 1914 P.D. (prosinec) cca 1914 P.D. (prosinec) "Soumrak" David Weber 27. únor 2001 (NightfallChanger of Worlds, antologie: HHA3) 2006, sbírka povídek Měnitelka světů
cca 1915 P.D. (květen) cca 1915 P.D. (květen) "Fanatik" Eric Flint 25. březen 2003 (FanaticThe Service of the Sword, antologie: HHA4) 2007, sbírka povídek Ve službách Meče
cca 1918 P.D. (červen) cca 1918 P.D. (srpen) "Ve službách Meče" David Weber 25. březen 2003 (The Service of the SwordThe Service of the Sword, antologie: HHA4) 2007, sbírka povídek Ve službách Meče
cca 1917 P.D. cca 1917 P.D. Koruna otroků (román: WS01) David Weber 26. srpna 2003 (Crown of Slaves) 2008
cca 1918 P.D. cca 1920 P.D. Válka cti (román: HH10) David Weber 31. srpen 2002 (War of Honor) 2006
cca 1920 P.D. (červen) cca 1921 P.D. (červenec) Ve stínu Saganamiho (román SI1) David Weber 26. říjen 2004 (The Shadow of Saganami) 2009
c. 1920 P.D. (červenec) c. 1921 P.D. (srpen) Za každou cenu (román: HH11) David Weber 25. říjen 2005 (At All Costs) 2009
1919 P.D. (listopad) 1922 P.D. (duben) Pochodeň svobody (román: WS02) David Weber 6. listopad 2009 (Torch of Freedom) 2011
c. 1920 P.D. (prosinec) c. 1921 P.D. (prosinec) Úder ze stínů (román: SI2) David Weber 3. březen 2009 (Storm from the Shadows) 2012
1921 P.D. (prosinec) 1922 P.D. (květen) Honořina mise {román: HH12} David Weber 29. červen 2010 (Mission of Honor) 2013
1921 P.D. (prosinec) 1921 P.D. (Březen) "Obligated Service" Joelle Presby 2. srpen 2013 (Obligated ServiceBeginnings, antologie: HHA6) v češtině dosud nevyšlo
1922 P.D. (březen) 1922 P.D. (srpen) Sílící bouře (román: HH13) David Weber 1. březen 2012 (A Rising thunder) 2014
1922 P.D. (únor) 1922 P.D. (srpen) Stín svobody (román: SI3) David Weber 5. březen 2013 (Shadow of Freedom) 2015
1922 P.D. (květen) 1922 P.D. (říjen) Cauldron of Ghosts (román: WS03) Eric Flint 15. březen 2014 (Cauldron of Ghosts) v češtině dosud nevyšlo

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]