Přeskočit na obsah

Hongkongská ústřední knihovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hongkongská ústřední knihovna
StátČínaČína Čína
PolohaHongkong, Čína
Souřadnice
Další informace
Webové stránkywww.hkpl.gov.hk/hkcl/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hongkongská ústřední knihovna (čínsky pchin-jinem Xiānggǎng Zhōngyāng Túshūguǎn, znaky zjednodušené 香港中央图书馆) je největší knihovnou v Hongkongu, vlajkovou knihovnou hongkongského veřejného knihovního systému, je v ní sídlo hongkongské veřejné knihovny a funguje jako národní knihovna v Hongkongu. Budova byla otevřena 17. května 2001 za účelem rozšíření veřejné knihovny, která zabírala dvě patra v budově radnice. Budova knihovny se nachází na křižovatce Moreton Terrace a Causeway Road ve městě Causeway Bay.

Dvanáctipatrová budova s výhledem na přístav Victoria se rozkládá na ploše 9 400 metrů čtverečních a má celkovou podlahovou plochu 33 800 metrů čtverečních. Náklady na výstavbu činily 690 milionů HK $ (88 milionů USD). Sbírky knihovny tvoří pětinu hongkongského veřejného knihovního fondu: 2,3 milionu z 12,1 milionu položek.

V 11. patře knihovny je sídlo vedení hongkongské knihovny.[1][2] Obloukové dveře na hlavní fasádě hongkongské ústřední knihovny symbolizují bránu k poznání, zatímco trojúhelník, čtverec a kruh, které tvoří oblouk, mají další významy. Kruh symbolizuje oblohu, čtverec symbolizuje Zemi a trojúhelník symbolizuje růst poznání. Když byl návrh původně navržen, byl považován za kontroverzní a získal kritiku od městských radních.

Spory o architektonickou podobu

[editovat | editovat zdroj]

Knihovnu navrhl vysoký vládní architekt Ho Chiu Fan. Když byl projekt předložen Radě pro rozvoj města v roce 1995, byli členové rady zklamáni, zejména vzhledem knihovny. Elaine Chung Lai-kwok, od února 1997 vedoucí hongkongského ministerstva městských služeb, čelila silné kritice projektu ze strany městských radních a kulturní komunity. V důsledku toho požádala vedoucího ministerstva architektonických služeb Pau Shiu-huna, aby navrhl projekt nový. Pau oslovil čtyři přední hongkongské soukromé architekty. V červenci 1997 propukl skandál, když předseda městské rady Ronald Leung otevřeně nadával Chungové za jednání bez jeho souhlasu. Kam Nai-wai, předseda volebního výboru rady knihoven, také Chungové vytkl, že porušila postupy a odporovala rozhodnutím rady. Dne 8. srpna 1997 se městská rada rozhodla hlasovat mezi projektem Rocco Yima Sen-Kiho a původním návrhem, což vedlo ke stejnému počtu hlasů pro každý projekt – 21, konečné rozhodnutí učinil předseda rady Leung, který hlasoval pro původní návrh ačkoli Yimův design byl architekty posouzen jako mnohem lepší než původní návrh.[3][4][5]

Ploty od třetího do šestého patra

Po třech sebevraždách v knihovně v roce 2015 byly podél některých zábradlí v rozích pátého a šestého patra instalovány vysoké ploty, aby se zabránilo sebevraždám v budoucnu. V roce 2016 však došlo v knihovně k další sebevraždě. Nyní jsou ploty instalovány od třetího do šestého patra.

Hongkongská ústřední knihovna poskytuje celou řadu knihovnických služeb, včetně referenčních a informačních služeb, dobíjecích terminálů, informačních kiosků a multimediálního informačního systému.

Několik podlaží hongkongské ústřední knihovny má konferenční místnosti, které si lze pronajmout za paušální poplatek na hodinové nebo půlhodinové bázi.[6]

V knihovně je Café Délifrance v přízemí za knihkupectvím. Existují místa k posezení jak uvnitř, tak i venku.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Центральная библиотека Гонконга na ruské Wikipedii.

  1. Hong Kong Public Libraries [online]. Hong Kong Public Libraries Head Office 11/F., 66 Causeway Road, Causeway Bay [cit. 2020-11-20]. Dostupné online. 
  2. Hong Kong Public Libraries [online]. [cit. 2020-11-20]. Dostupné online. 
  3. 馮永基-建人見緻. 揭開「中央圖書館設計爭議」 的來龍去脈 | 馮永基-建人見緻. ET Net [online]. [cit. 2020-11-20]. Dostupné online. 
  4. Architect defends design of neo-classical library. South China Morning Post [online]. Invalid date [cit. 2020-11-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Too late for a landmark library design, says Urbco chief. South China Morning Post [online]. Invalid date [cit. 2020-11-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. 王譯揚, 楊婉婷. 26歲男子中央圖書館內墮樓亡 嚇煞市民. 香港01 [online]. 2016-12-11 [cit. 2020-11-20]. Dostupné online. (čínsky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]