HomePlug

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Standardy Home networking
Běžné jméno IEEE standard
HomePlug
HD-PLC
1901
Wi-Fi 802.11a
802.11b
802.11g
802.11n
802.11ac
Běžné jméno ITU-T doporučení
HomePNA 2.0 G.9951–3
HomePNA 3.1/HomeGrid G.9954
G.hn/HomeGrid G.9960 (PHY)
G.hn/HomeGrid G.9961 (DLL/MAC)
G.hn/HomeGrid G.9962 (Management Plane)
G.hn-mimo G.9963
G.hn/HomeGrid G.9964 (PSD Management)
G.hnta G.9970
G.cx G.9972

HomePlug je rodinné jméno pro různé specifikace přenosu zpráv po elektrické síti. pod označením HomePlug, přičemž každá z nich nabízí jedinečné výkonnostní schopnosti a koexistenci nebo kompatibilitu s dalšími specifikacemi HomePlug.

Některé specifikace HomePlug se zaměřují na širokopásmové aplikace, jako je domácí distribuce nízkorychlostního IPTV, hraní her a internetového obsahu, zatímco jiné se zaměřují na nízkou spotřebu, nízkou propustnost a prodloužené provozní teploty pro aplikace, jako jsou chytré měřiče spotřeby a domácí komunikace mezi elektrickými systémy a spotřebiči. Všechny specifikace HomePlug byly vyvinuty HomePlug Powerline Alliance, která také vlastní ochrannou známku HomePlug.

Dne 18. října 2016 HomePlug Alliance oznámila, že všechny její specifikace budou zveřejněny a že další organizace se budou zabývat budoucími činnostmi týkajícími se zavádění stávajících technologií. V oznámení o dalším vývoji technologií v rámci HomePlug komunity nebyla žádná zmínka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

HomePlug Powerline Alliance byla vytvořena za účelem vývoje standardů a technologií umožňujících komunikovat mezi sebou a internetem přes stávající domácí elektroinstalace. Jednou z největších technických výzev bylo nalezení způsobu, jak snížit citlivost na elektrický šum na elektrických vedeních. HomePlug vyřešil tento problém zvýšením frekvencí komunikačního nosiče tak, že signál je přenášen neutrálním vodičem, který je společný pro všechny fáze.

První specifikace HomePlug, HomePlug 1.0, byla vydána v červnu 2001. Specifikace HomePlug AV (pro audio-video), vydaná v roce 2005, zvýšila špičkové rychlosti fyzických vrstev z přibližně 13 Mbit/s [1] na 200 Mbit/s. Specifikace HomePlug Green PHY byla zveřejněna v červnu 2010 a zaměřuje se na aplikace Smart Energy a Smart Grid jako na interoperabilní "sourozence" HomePlug AV s nižšími náklady, nižší spotřebou energie a sníženou propustností. [2]

V roce 2010 byl schválen IEEE 1901 a HomePlug AV, jako základní technologie pro FFT- OFDM PHY v rámci standardu, byl nyní mezinárodním standardem. HomePlug Powerline Alliance je certifikačním orgánem pro produkty IEEE 1901. Tři hlavní specifikace vydané společností HomePlug (HomePlug AV, HomePlug Green PHY a HomePlug AV2) jsou interoperabilní a kompatibilní. [3]

Od roku 2017 dodává čipové sady HomePlug AV nejméně šest prodejců s podporou IEEE 1901: Broadcom, Qualcomm Atheros, Sigma Designs, Intellon, SPiDCOM a MStar. V roce 2011 specifikaci HomePlug Green PHY přijaly Ford, General Motors, Audi, BMW, Daimler, Porsche a Volkswagen jako normu konektivity pro Plug-In Electrical Vehicle.

Novější verze HomePlugu podporují použití Ethernetu v topologii sběrnice přes OFDM modulaci, která umožňuje koexistenci několika různých datových nosičů ve stejném vodiči. Technologie OFDM HomePlug může také vypnout (maskovat) jakékoli dílčí nosiče, které překrývají dříve přidělené rádiové spektrum v dané zeměpisné oblasti, čímž brání rušení. Například v Severní Americe používá HomePlug AV pouze 917 z 1155 subdodavatelů.[4]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Tvorba sítí přes Powerline obecně znamená realizovat síť pomocí stávajícího elektrického vedení budovy. Pro nabíjení elektrických vozidel standardní nabíječka elektrického vozidla SAE J1772 vyžaduje také, aby HomePlug Green PHY navázal spojení přes elektrické vedení dříve, než vozidlo začne odebírat jakýkoli nabíjecí výkon.

Všechny komerční implementace HomePlug splňují standard šifrování AES-128 specifikovaný pro pokročilé měřicí infrastrukturu americkým FERC . V souladu s tím jsou tato zařízení vhodná k rozmístění jako měřiče užitkovosti mimo regál s příslušným softwarem.

Od konce roku 2012 jsou nejrozšířenějšími zařízeními HomePlug "adaptéry", což jsou samostatné moduly, které se zapojují do zásuvek na zdech (nebo rozvodů [nikoli však přepěťových chráničů] nebo prodlužovacích kabelů) a poskytují jeden nebo více ethernetových portů. V jednoduché domácí síti se internetový směrovač bran připojí přes ethernetový kabel k adaptéru napájení, který se následně připojí k blízké zásuvce napájení. Druhý adaptér, připojený do jakékoli jiné zásuvky v domácnosti, se připojí přes ethernetový kabel k jakémukoli ethernetovému zařízení (např. počítači, tiskárně, IP telefonu, herní stanici). Komunikace mezi směrovačem a ethernetovými zařízeními je pak přenášena přes stávající domácí elektrické vedení. Složitější sítě lze implementovat zapojením dalších adaptérů podle potřeby. Adaptér napájení může být také připojen do rozbočovače nebo spínače tak, aby podporoval více ethernetových zařízení umístěných ve společenské místnosti.

Stále častěji se funkce, které se nacházejí v samostatných adaptérech, začleňují do koncových zařízení, jako jsou střediska pro řízení napájení, adaptéry pro digitální média a bezpečnostní kamery Internetu. Předpokládá se, že síťové funkce powerline budou začleněny do televizorů, set-top boxů, DVR a další spotřební elektroniky, zejména s nástupem globálních standardů sítí, jako je standard IEEE 1901, který byl ratifikován v září 2010. [5]

Několik výrobců prodává zařízení, která obsahují 802.11n standard, HomePlug a čtyři porty připojení přes gigabitový ethernet za méně než 2 200 korun. Několik z nich je ohlášeno na počátek roku 2013 a zahrnují také připojení 802.11ac, jehož kombinaci s HomePlugem prodává Qualcomm Atheros jako svou hybridní síťovou technologii Hy-Fi, implementaci IEEE P1905. To umožňuje, aby zařízení používalo drátový ethernet, powerline nebo bezdrátovou komunikaci, pokud je k dispozici, a poskytovalo tak nadbytečný a spolehlivý failover – o němž se má za to, že je obzvláště důležitý ve spotřebitelských aplikacích, kde nejsou k dispozici žádné odborné znalosti typické pro ladění připojení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku HomePlug na anglické Wikipedii.

  1. M. K. Lee, R. E. Newman, H. A. Latchman, S. Katar and L. Yonge. HomePlug 1.0 Powerline Communication LANs - Protocol Description and Performance Results. INTERNATIONAL JOURNAL OF COMMUNICATION SYSTEMS. Dostupné online. (anglicky) 
  2. „Často kladené otázky“, HomePlug Powerline Alliance, http://www.homeplug.org/about/faqs/ Archivováno 31. 3. 2014 na Wayback Machine (přístupné 22. června 2010).
  3. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 9781466557529. 
  4. KATAR, S.; KRISHNAM, M.; NEWMAN, R.; LATCHMAN, H. Harnessing the potential of powerline communications using the HomePlug AV Standard. RF Design. August 2006, s. 16–26. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-02-19. (anglicky)  Archivováno 19. 2. 2009 na Wayback Machine
  5. Dostupné online.