Holumnický hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Holumnický hrad
Holumnický hrad.jpg
Základní informace
Výstavba 15. století
Materiál kámen
Poloha
Adresa okres Kežmarok, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Holumnický hrad
Holumnický hrad

Holumnický hrad nebo (starší) Holumnický zámek je zřícenina na vyvýšenině v obci Holumnica. Byl postaven pravděpodobně na přelomu 15. a 16. století, přičemž později byl několikrát upravován.

Původně to byla opevněná třípodlažní obytná stavba v goticko-renesančním stylu. Měla čtvercový půdorys bez věží. Obvodové zdi měli štěrbinové střílny. Našly se i zbytky renesanční štítkové atiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad si pravděpodobně dala postavit některá z rodin Berzeviczyovcov, Ujházyovcov nebo Görgeyovcov. Přesné záznamy neexistují, vychází se pouze z jiných historických dokumentů. Objekt opustili někdy v 17. století, když si v obci vybudovali pohodlnější a reprezentativnější zámeček. Budova však byla využívána i nadále, ať už jako obytné sídlo některého člena z rodin, nebo jen jako užitková budova - sklad, sýpka apod. Dodnes však nebyl vykonán žádný archeologicko-památkový výzkum, který by tyto informace definitivně upřesnil.[1]

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

Okolí je hustě zarostlé vegetací, která z větší části rozvaliny zakrývá. To nasvědčuje tomu, že se zdi rozpadly už dříve. Na jihovýchodní straně stavby je vyvýšenina, která může ukrývat suť a zbytky zdí. Na čelní stěně jsou vidět stopy po pavlači, z interiérové ​​strany jsou zřetelné niky. Místy jsou na zdech zachovány i omítky.

Okolní hrady[editovat | editovat zdroj]

Červený Kláštor, Kežmarský zámek, Podolínec, Strážky

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b POLLA, Belo. Hrady a kaštiele na východnom Slovensku. Košice: Východoslovenské vydavateľstvo, 1980. 189 s. S. 45. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Holumnický hrad na slovenské Wikipedii.