Holubí pošta (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Holubí pošta (román)
Autor Arthur Ransome
Původní název Pigeon Post
Překladatel Štěpán Laner
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Žánry literatura pro děti a dobrodružný román
Vydavatel Jonathan Cape
Datum vydání 1936
Česky vydáno 1947
Předchozí a následující díl
Klub Lysek Nechtěli jsme na moře
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Holubí pošta (1936, Pigeon Post) je šestý díl románového cyklu anglického spisovatele Arthura Ransoma o prázdninových dobrodružstvích dvou dětských sourozeneckých skupin, které se nazývají Vlaštovky a Amazonky, a jejich přátel.

V knize vystupují všichni doposud autorem představení hrdinové: Vlaštovky (John, Zuzana, Titty, Roger a Bridget Walkerovi), Amazonky (Nancy a Peggy Blackettovy) a sourozenci Dick a Dorotka Callumovi. Jedná se však tentokrát o příběh suchozemský. Naši hrdinové opouštějí vodu a vydávají se do hor hledat v opuštěných štolách naleziště zlata, přičemž spojení mezi jejich stanovým táborem a domovem jim zajišťuje holubí pošta. Táboří ve zdánlivě vyschlém kraji, kde se Titty podaří najít vodní pramen s pomocí proutkaření a pro zpracování zlata se snaží postavit vysokou pec. Příběh je i trochu detektivní, protože po vřesovišti se pohybuje podezřelá osoba, o které se nakonec dovídáme ,že je přítelem kapitána Flinta.

Román patří k nejlepším z celého cyklu a Arthur Ransome za něj po zásluze získal jako první anglickou prestižní cenu za dětskou literaturu Carnegie Medal.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]