Holubí pošta (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Holubí pošta (román)
Pigeon Post cover.jpg
Autor Arthur Ransome
Původní název Pigeon Post
Překladatel Štěpán Laner
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Žánry literatura pro děti a dobrodružný román
Vydavatel Jonathan Cape
Datum vydání 1936
Česky vydáno 1947
Předchozí a následující díl
Klub Lysek Nechtěli jsme na moře
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Holubí pošta (1936, Pigeon Post) je šestý díl románového cyklu anglického spisovatele Arthura Ransoma o prázdninových dobrodružstvích dvou dětských sourozeneckých skupin, které se nazývají Vlaštovky a Amazonky, a jejich přátel.

V knize vystupují všichni doposud autorem představení hrdinové: Vlaštovky (John, Zuzana, Titty, Roger a Bridget Walkerovi), Amazonky (Nancy a Peggy Blackettovy) a sourozenci Dick a Dorotka Callumovi. Jedná se však tentokrát o příběh suchozemský. Naši hrdinové opouštějí vodu a vydávají se do hor hledat v opuštěných štolách naleziště zlata, přičemž spojení mezi jejich stanovým táborem a domovem jim zajišťuje holubí pošta. Táboří ve zdánlivě vyschlém kraji, kde se Titty podaří najít vodní pramen s pomocí proutkaření a pro zpracování zlata se snaží postavit vysokou pec. Příběh je i trochu detektivní, protože po vřesovišti se pohybuje podezřelá osoba, o které se nakonec dovídáme ,že je přítelem kapitána Flinta.

Román patří k nejlepším z celého cyklu a Arthur Ransome za něj po zásluze získal jako první anglickou prestižní cenu za dětskou literaturu Carnegie Medal.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]