Holotrop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Holotrop správně holotropní je výraz pro mimořádný stav vědomí, kdy člověk může upadnout do stavu kómatu.

Tento stav vědomí lze nazvat vymístěním vědomí s těla. Lékaři se setkávají s tímto stavem u pacientů prožívající stav blízké smrti, nazývaný též Lazarův syndrom.[1]

Uživatelé drog používají tento termín pro stav ztráty vědomí po použití marihuany, kdy holotropní stav je mylně považován za ukazatel kvality drogy.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé použil pojem holotropní (ang. holotropic) ve významu „zcelující” či „směřující k celistvosti“ prof. MUDr. Stanislav Grof Ph.D.[1] , který pracoval v Marylanském středisku psychiatrického výzkumu v USA. Věnoval se výzkumu lidského vědomí a to zejména jeho mimořádným stavům, vyvolaných například požitím psychotropních látek, jako je LSD. Experimentování s těmito látkami bylo v USA koncem 60. let zakázáno, jelikož se s ním pojila spousta rizik. Stanislav Grof se snažil najít neškodnou a přesto účinnou metodu přinášející holotropní (tj. zcelující) zážitky, jaké někdy přinášelo i užití psychotropních látek. Tuto metodu našel a nazval ji holotropní dýchání.

V 80. a 90. letech v Československu se zážitkům stavu blízké smrti zabýval doc. MUDr Miloš Vojtěchovský CSc.[1]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Holotropní stav vědomí může nastat při těchto situacích.

  • Holotropní terapie - holotropní dýchání
  • Uživání halucinogenních a psychotropních látek při použití většího než malého množství látky.

Příznaky[editovat | editovat zdroj]

Projevuje se zatměním před očima (daná osoba vidí bílo a nebo naopak černo), prudkým snížením krevního tlaku, někdy doprovázeným pískáním v uších po konzumaci většího než malého množství drog. Nemusí jít ani o převratné množství, prostě to zrovna v danou chvíli tělu nesedlo a proto se dostavil tento účinek. Může se stát, že někdo dostane holotropa i po pár šlucích, ale jiný den by ho neskolilo vykouření ani několika takových jointů. V lepších případech tento stav brzy odezní, v horším případě může daná osoba ztratit kontrolu nad sebe samou a omdlít.

Vzhledem k tomu, že stav brzy odezní není holotrop nebezpečný. Nebezpečné ale může být dané omdlení a upadnutí na zem, kdy může dojít k poranění hlavy nebo v některých závažných případech i smrtí.

První pomoc[editovat | editovat zdroj]

Postiženého je nejlepší co nejrychleji posadit a dát mu napít vody. Dotyčný musí přečkat tento stav a po pár minutách (maximálně do 10-15 minut) by měl být opět v pohodě. Pokud dojde k omdlení, je velmi důležité zkontrolovat srdeční tep a zda-li dotyčný dýchá. Pokud se komplikace zhorší, je nutné neprodleně zavolat rychlou záchranou službu na tel. čísle 155, kde vám i po telefonu poradí, jak v dané situaci nejlépe postupovat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c WÁGNER, Karel. Jasnovidnost a zážitky stavů blízké smrti (I) [online]. 2014-10-30 [cit. 2018-08-15]. Dostupné online. 
  2. KORYNTOVÁ, Gabriela. Sananim - Drogová poradna. www.drogovaporadna.cz [online]. [cit. 2018-08-10]. Dostupné online. (česky)