Holger Nielsen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Holger Louis Nielsen
Osobní informace
Datum narození18. prosince 1866
Místo narozeníKodaň
Datum úmrtí26. ledna 1955 (ve věku 88 let)
Místo úmrtíHellerup
ObčanstvíDánskoDánsko Dánsko
Sportovní informace
Sportšerm, střelba, atletika
Disciplínašerm šavlí, střelba pistolí, hod diskem
TýmKøbenhavns IF
Účast na LOHLOH 1896
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Šerm na LOH
stříbro 1896 Athény libovolná pistole 30 m
bronz 1896 Athény rychlopalná pistole 25 m
bronz 1896 Athény šavle jednotlivci
Ukázka Nielsenovy metody resuscitace

Holger Louis Nielsen (18. prosince 1866, Kodaň26. ledna 1955, Hellerup) byl dánský sportovní šermíř a střelec, držitel tří olympijských medailí z Letních olympijských her 1896 v Athénách, průkopník házené a novátor metody resuscitace.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Holger Nielsen se narodil v Kodani 18. prosince 1866. Toužil se stát lékařem, ale finanční prostředky rodičů byly nedostatečné, a tak se v roce 1881 dostal do vojenské školy, po jejím absolvování byl převelen k dělostřelectvu a jmenován seržantem. Věnoval se gymnastickým cvičením, šermu a cvikům se zbraněmi, v roce 1887 vykonal učitelskou zkoušku, kterou doplnilo pedagogické studium tělovýchovy na vojenské škole, posléze byl na Sorøské vojenské akademii po dvě léta asistentem učitele tělocviku. Poté se vrátil k výcviku důstojníků a 1891 byl jmenován poručíkem. Ve stejném roce se oženil s Julií Klæbelovou . Další Nielsenova kariéra už probíhala mimo armádu, v letech 18911914 vyučoval tělesná cvičení na střední škole v Ordrupu, od roku 1919 po 25 let byl inspektorem pro sport v komuně Gentofte. Vystřídal řadu dalších funkcí ve tělovýchově a sportu, nejvýznamnější byla jeho funkce předsedy Dánské federace plavecké a záchranné služby (19101920), kterou pomohl v roce 1907 založit.

Holger Nielsen na olympijských hrách 1896[editovat | editovat zdroj]

Na 1. olympijských hrách v Athénách se Holger Nielsen přihlásil do šesti disciplín ve třech sportech. Největší šance se mu přisuzovaly v šermu šavlí. Do soutěže se přihlásilo 9. dubna 5 šermířů, z toho byli tři Řekové, jeden Rakušan a Holger. Favoritem byl Rakušan Adolf Schmal, dvě první kola vyhrál, to druhé nad Nielsenem 3:1. Pak se však do athénského Zappeionu dostavila celá královská rodina včetně krále a prince. Pořadatelé se rozhodli, že dosavadní výsledky zruší, aby mohli vzácní hosté vidět soutěž celou. Nejvíc na tro doplatil Schmal, který pak s jediným vítězstvím skončil bez medaile. Nielsen ovšem nezačal dobře, prohrál s Tilemachem Karakalosem 2:3, pak porazil dalšího Řeka Georgia Iatridise 3:1 a s olympijským vítězem Ioannisem Georgiadisem prohrál 2:3. O bronzovou medaili se v přímém souboji utkal se Schmalem a vyhrál 3:2.[1]

Největší úspěch přinesla Nielsenovi střelba z libovolné pistole. Mezi pěti střelci dominoval Sumner Paine z USA se 442 body, Nielsen získal dost překvapivě stříbrnou medaili s 285 body. Na střelbu z rychlopalné pistole se bratři Paineovi dostavili s pistolí o nedovolené ráži a byli vyloučeni. Poté zůstali v soutěži pouze čtyři střelci, Řekové Ioannis Frangoudis a Georgios Orphanidis se tentokrát dostali před Nielsena, na něhož zbyla medaile bronzová; jeho výkon není znám. Čtvrtý závodník z Velké Británie závod nedokončil.[2]

Na střelbu z vojenské pistole na 25 m se přihlásilo 16 sportovců ze čtyř zemí. Bratři John a Sumner Paineovi z USA byli bez konkurence, Nielsen skončil v této disciplíně na 5. místě, výsledek jeho střelby historie nedochovala. Nielsenovi se vůbec nepovedl začátek střelby z vojenské pušky na 200 m a po dvou sériích ze soutěže odstoupil. Stejně tak neuspěl ani v hodu diskem, jeho výkon ani celkové pořadí neznáme, skončil mezi 5. – 11. místem.

Vznik házené[editovat | editovat zdroj]

Na konci 19. století se stalo Dánsko kolébkou nové kolektivní hry – házené. Určitou podobu s budoucím sportem měla hra, kterou v roce 1897 se skupinou svých studentů zkoušel Rasmus Nicolai Ernst na školách v Nyborgu. Pro vznik házené však měla rozhodující vliv příhoda, která se odehrála na reálném gymnáziu v Ordrupu. Ta měla dost malé hřiště na fotbal a ředitel školy měl ještě obavy o to, aby žáci nepoškodili měkký míč. Nielsen se studenty začal vymýšlet pravidla pro hru, v níž by se pro pohyb míče místo nohou používaly ruce. Hru si studenti oblíbili a Nielsen vydal v roce 1906 první pravidla nové hry - „Průvodce házenou“. Je takřka jisté, že se Ernst s Nielsenem vůbec neznali. Již v roce 1907 se uskutečnil v dánském Helsingøru zápas mezi školami v Ordrupu a Helsingøru, kde Ernst vyučoval od roku 1905, Ordrup zvítězil 21:0.

Novátorství v resuscitaci[editovat | editovat zdroj]

Nielsen byl také v roce 1932 průkopníkem nové metody resuscitace utonulých (viz obrázek). Tato metoda byla lékaři uznána v roce 1951 a používala se do doby, než byla překonána dýcháním z úst do úst (dle doporučení z roku 1958).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Holger Louis Nielsen na dánské Wikipedii.