Hoegaarden (pivovar)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hoegaarden
Brewery Hoegaarden.jpg
Základní údaje
Datum založení1966
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Produktypivo
Mateřská společnostInBev Belgium
MajitelAnheuser-Busch InBev
Identifikátory
Oficiální webhoegaarden.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hoegaarden
PivovarBelgie InBev
Druh pivaPšeničné
Od roku1966
Obsah alk.4,9 % (Hoegaarden)
5 % (Das)
6,5 % (Speciale)
8,7 % (Grand Cru)
8,5 % (Verboden Vrucht)
3,0 nebo 0,0 % (Rosée)
3,0 nebo 0,0 % (Citron)

Hoegaarden je belgický pivovar založený v roce 1966 Pierrem Celisem v Hoegaardenu, vyrábějící pšeničné pivo. Po požáru v roce 1988 byl prodán pivovaru InBev, sídlícímu nedaleko Leuvenu. Pierre Celis se odstěhoval do Spojených států, kde v Austinu založil pivovar Celis.

Pivo[editovat | editovat zdroj]

Obec Hoegaarden byla známá svým pšeničným pivem už od středověku, v roce 1955 ale poslední místní pivovar zavřel, a tak se o deset let později mlékař Celis rozhodl obnovit tradici a založil ve svém domě v podkroví vlastní pivovar.

Celis užíval tradiční přísady, vodu, kvasnice, pšenici, chmel, koriandr a pomerančovou kůru z Curaçaa. Kvůli rostoucí výrobě Celis v roce 1980 koupil místní továrnu na nealkoholické nápoje, kterou předělal na pivovar.

V roce 2005 bylo rozhodnuto, že se výroba přesune do většího pivovaru firmy InBev v Jupille. Přesun se však nikdy neuskutečnil, jednak kvůli nespokojenosti místních obyvatel ze ztráty tradiční značky a největšího zaměstnavatele a jednak z obavy nad změnou kvality piva.

Tradice[editovat | editovat zdroj]

První Hoegaarden dne se má podle tradice pít „ne na víc než tři doušky“. Není důležité, kolik piva se vypije v prvních dvou doušcích, jen když se třetím dopije.

Česko[editovat | editovat zdroj]

Do Česka přiváží značku Hoegaarden Witbier Pivovary Staropramen. V roce 2017 k němu přibyla i verze Rosée ve 20 litrových sudech a speciální šampusové lahvi o objemu 0,7 litru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]