Hořepník (rod)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o rodu hořepník (Exacum) z čeledi hořcovité. Možná hledáte: Hořec hořepník (Gentiana pneumonanthe) - druh hořce.
Jak číst taxoboxHořepník
alternativní popis obrázku chybí
Hořepník Exacum bicolor
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hořcotvaré (Gentianales)
Čeleď hořcovité (Gentianaceae)
Rod hořepník (Exacum)
L., 1753
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hořepník[1] (Exacum) je rod rostlin z čeledi hořcovité. Jsou to převážně jednoleté byliny s jednoduchými listy a čtyř nebo pětičetnými květy. Rod zahrnuje asi 64 druhů. Je rozšířen zejména na Madagaskaru a Srí Lance. Hořepník pomezní je pěstován jako pokojová rostlina.

Hořepník Exacum trinervium na kresbě z 19. století

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hořepníky jsou jednoleté nebo řidčeji krátce vytrvalé byliny s lysými větvenými lodyhami. Listy jsou jednoduché, vstřícné. Květy čtyř nebo pětičetné, uspořádané ve vrcholových nebo úžlabních latovitých vrcholících. Kalich je členěný téměř až k bázi. Koruna je kolovitá, s laloky delšími než korunní trubka. Tyčinky jsou přirostlé v korunní trubce. Semeník je srostlý ze 2 plodolistů a obsahuje 2 komůrky. Plodem je mnohasemenná tobolka (plod) pukající 2 chlopněmi.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje asi 64 druhů. Je rozšířen v tropické subsaharské Africe, Arábii, Madagaskaru a tropické a subtropické Asii a Austrálii. Největší počet druhů roste na Madagaskaru (38 endemických druhů) a na Srí Lance a přilehlé oblasti jižní Indie (17 druhů, z toho 14 endemických). V tropické Africe rostou 2 druhy, z toho jeden (E. oldenlandioides) má rozsáhlý areál a druhý je endemitem pohoří Shire v Malawi. V jižní části Arabského poloostrova (včetně souostroví Sokotra) rostou 3 druhy, v Asii od Himálají po jihovýchodní Asii 7 druhů, z toho 1 (E. teragonum) zasahuje až do nejsevernějšího cípu Austrálie.[3][2][4] V Evropě žádný zástupce neroste.


Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Exacum je v rámci čeledi hořcovité řazen do tribu Exaceae. Podle výsledků molekulárních studií jsou nejblíže příbuznými skupinami rody Ornichia a Klackenbergia.[5]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Hořepník pomezní

Hořepník pomezní (Exacum affine) je pěstován jako pokojová rostlina, ve vlhkých tropech a subtropech pak i jako půdopokryvná venkovní rostlina. Byly vypěstovány četné okrasné kultivary. Druh pochází z ostrova Sokotra. Kvete na jaře a v létě a po odkvětu většinou odumírá. Vyžaduje vlhkou ale propustnou půdu a dostatek světla bez přímého slunce.[6][7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. a b HO, Ting-nung; PRINGLE, James S. Flora of China: Exacum [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. YUAN, Yong-Ming. Phylogeny and biogeography of Exacum (Gentianaceae): A disjunctive distribution in the Indian Ocean basin resulted from long distance dispersal and extensive radiation. Systematic Biology. 2005, čís. 54(1). 
  4. Catalogue of the Vascular Plants of Madagascar [online]. Missouri Botanical Garden, 2015. Dostupné online. (anglicky) 
  5. RYBCZYŃSKI, Jan J.; DAVEY, Michael R.; MIKULA, Anna (eds.). The Gentianaceae - Volume 1: Characterization and ecology. [s.l.]: Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 2014. ISBN 978-3-642-54010-3. (anglicky) 
  6. Exacum affine [online]. Missouri Botanical Garden. Dostupné online. (anglicky) 
  7. SEREK, Margrethe; TROLLE, Louisa. Factors affecting quality and post-production life of Exacum affine. Scientia Horticulturae. 2000, čís. 86. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]