Hluk (okres Uherské Hradiště)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Hluk (město))
Skočit na: Navigace, Hledání
Hluk
Hlucká tvrz

Hlucká tvrz

znak obce Hlukvlajka obce Hlukznakvlajka

status: město
LAU 2 (obec): CZ0722 592170
kraj (NUTS 3): Zlínský (CZ072)
okres (LAU 1): Uherské Hradiště (CZ0722)
obec s rozšířenou působností: Uherské Hradiště
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální území: Hluk
katastrální výměra: 28,39 km²
počet obyvatel: 4 423 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 222 m n. m.
PSČ: 687 25
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa městského úřadu: Hřbitovní 140
68725 Hluk
starosta / starostka: Ing. Martin Křižan
Oficiální web: www.mestohluk.cz
E-mail: mesto@hluk.uh.cz

Hluk
Red pog.svg
Hluk
Zdroje k infoboxu a částem obce

Hluk (německy Hulken) je město v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, 10 km jihovýchodně od Uherského Hradiště na potoce Okluky. V roce 2011 zde žilo 4 440 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1294. Původní název města Hluk vznikl, dle dochovaných pramenů, z latinského slova "hlucium" pro hlučně tekoucí vodu potoka Okluky, který městem protéká. Možná je též souvislost mezi názvem města Hluku a středověké Lucké provincie, jejímž střediskem Hluk možná byl.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek ve Hluku.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Tradice a spolky[editovat | editovat zdroj]

Jízda králů[editovat | editovat zdroj]

Město je proslaveno tradiční jízdou králů, která se koná každé tři roky první víkend v červenci (nejbližší Jízda králů připadá na rok 2017). Tato lidová tradice připomíná historickou událost, kdy král Matyáš Korvín po prohrané bitvě prchal skrze Hluk v ženském přestrojení.

V současnosti je tradice udržována stylem, kdy přes město je na opentlených a ozdobených koních vezen malý chlapec v ženském hluckém kroji v doprovodu krojovaných legrutů. Průvod je doplněn o několik stovek krojovaných občanů města, okolních obcí, zahraničních a domácích folklorních souborů.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

S jízdou králů je také spojen každoroční festival dechových hudeb (pořádán vždy v sobotu v prvním týdnu v červenci) a folklorní festival (pořádán vždy v neděli). v Hluku také působí řada dalších kapel či cimbálových muzik. Mezi nejznámější patří DH Šarovec a DH Kosenka. Dále pak CM Babica, CM Ženičky, CM Šefranica.

Soubory a spolky[editovat | editovat zdroj]

V Hluku působí široké spektrum souborů, spolků, kroužků a dalších zájmových oblastí. Mezi ně kapely a cimbálové muziky patří také folklorní soubory pracující buďto při Základní škole Hluk nebo pracující za podpory města Hluk. Jmenovitě to jsou: ženský pěvecký sbor Ženičky, Mužský pěvecký sbor, Folklorní soubor Okluky, Folklorní soubor Dolňácko a dále pak dětské folklorní soubory od nejmenších to jsou DFS Košuláčci, DFS Žarůžek, DFS Hluboček. Dětské soubory pracují při ZŠ Hluk a slouží jako průprava dětí do dospělého souboru Okluky. Tento soubor byl založen v roce 2014 a patří k nejmladšímu folklornímu souboru v Hluku.

Esperanto[editovat | editovat zdroj]

V roce 1933 byl v Hluku založen klub esperantistů (součást Svazu československých esperantistů), jehož členové udržovali korespondenční kontakty s mluvčími esperanta v mnoha zemích světa a pozvali do Hluku několik významných cestovatelů, kteří přednášeli v esperantu s tlumočením do češtiny před místním publikem (Henrik Seppik přednášel o Laponsku, Erika Seppiková o Estonsku, Joseph R. Scherer z USA o cestě po Přední Indii, černoch Kola Ajayi o Africe). Každoročně se také konaly večírky s bohatým česko-esperantským programem a v roce 1937 byla sehrána divadelní hra Jízdní hlídka s legionářskou tematikou od Františka Langera v esperantském překladu Kavaleria patrolo.[2][3][4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Strojírenství[editovat | editovat zdroj]

Autopal je továrna na výrobu automobilové osvětlovací a klimatizační techniky, vyráběné v nadnárodní společnosti Hanon systems.

Závod v Hluku je nazýván „Závod 3“ který se specializuje na chladicí a klimatizační techniku. Dřívější výroba se zabývala měděnými chladiči pod výrobním označením „Coclica“ (Koklisa) která sem byla přivezena z Mexika a jednalo se zcela o ruční pájení. Dále tu byla výroba Sofica, ta se specializovala na výrobu lisovaných chladičů a topení pro automobilky: Škoda Auto, Opel, Zetor aj. V Dnešní době je tam moderní automatizovaná výroba s označením „CAB“ - Controlled Atmosphere Brazing (což v překladu znamená: Pájení na tvrdo v řízené atmosféře, tady se konkrétně pájí hliník, v dusíkové atmosféře). Ve výrobě „CAB“ se vyrábí hliníkové chladiče pro automobilky: Audi, Citroen, Ford, Jaguar, Mazda aj. A klimatizace pro automobilky: Ford, Citroen, Mazda, Jaguar atd.
Vyrábějí se zde i tepelné výměníky EGR - Exhaust Gas Recirculation (což v překladu znamená: Recirkulace spalin). EGR výměníky pod emisní limity EURO IV a zkušebně EURO V. Výroba EURO V se má naplno rozeběhnout v roce 2010. Výroba je pro automobiky Ford, PSA Peugeot Citroën a BMW. V letech 2013-2015 závod rozšířil svou výrobu, nyní má několik výrobních hal: CAB, Hvězda (Star), Naděje (Hope), EGR, Heat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]
  2. OMELKA, František. Esperanto v Hluku. Moravskoslovenské pomezí. 1938, roč. 3, čís. 6 (Hlucké číslo), s. 7.  
  3. PLAČKOVÁ, Marie. Esperanto v Hluku. Hlucké noviny. 2007, čís. 2, s. 16-17. Dostupné online.  
  4. Gallery: Spolek Hluckých esperantistů

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]