Hlubocké obory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Evropsky významná lokalita a ptačí oblast
Hlubocké obory
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Pohled na Vltavu, v popředí zděné pilířky původního oplocení Staré obory
Pohled na Vltavu, v popředí zděné pilířky původního oplocení Staré obory
Základní informace
Nadm. výška376–572 m n. m.
Rozloha3260,6 ha
Poloha
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Hlubocké obory
Hlubocké obory
Další informace
KódCZ0314126
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hlubocké obory patří do soustavy NATURA 2000 jako evropsky významná lokalita a jako ptačí oblast.[1][2] Na levém břehu Vltavy je Stará obora, na pravém břehu Poněšická obora.

Evropsky významná lokalita[editovat | editovat zdroj]

Evropsky významná lokalita (EVL) Hlubocké obory CZ0314126 byla vyhlášena nařízením vlády č. 318/2013 Sb. Má rozlohu 3260,6 ha. Rozkládá se v katastrálních územích Dobřejovice u Hosína, Hluboká nad Vltavou, Munice, Olešník, Poněšice, Purkarec, Vitín, Vlkov u Drahotěšic.

Je zde výskyt evropsky významných druhů:

Přírodní rezervace[editovat | editovat zdroj]

Přírodní památky[editovat | editovat zdroj]

Ptačí oblast[editovat | editovat zdroj]

Ptačí oblast Hlubocké obory byla vyhlášena nařízením vlády č. 609/2004 Sb. Rozkládá se v katastrálních územích Dobřejovice u Hosína, Hluboká nad Vltavou, Poněšice a Vlkov u Drahotěšic.

Předmětem ochrany ptačí oblasti jsou populace:

a jejich biotopy.[2]

Významně jsou zde zastoupeny tyto druhy ptáků:

Historie území[editovat | editovat zdroj]

Před vznikem obor byla tato oblast osídlena a na zalesněném území obor je zachována řada raně středověkých a pravěkých mohylových pohřebišť s celkým počtem asi 1000 mohyl.[4] Ve Staré oboře v lokalitě Baba se nachází zbytky oppida. Na kopci Hradec nad Libochovkou v Poněšické oboře je pravěké hradiště.

Přístupnost[editovat | editovat zdroj]

Údolí Vltavy pod zaniklým hradištěm Baba

Téměř celé území EVL je pro veřejnost nepřístupné.[5] Ptačí oblast však zahrnuje širší území, včetně údolí Vltavy. Mezi Starou a Poněšickou oborou se táhne severojižním směrem kaňon Vltavy. Tento kaňon řeka prorazila během zániku jezera v Českobudějovické pánvi. Kaňon je několik set metrů široký a přibližně sto metrů hluboký. V roce 1991 byla dobudována vodní nádrž Hněvkovice a dnes je výška hladiny řeky Vltavy v těchto místech přibližně 377 m n. m. Několik desítek metrů vysoké skalní útvary se nacházejí na levém břehu v oblasti Baby a Karvanic a na pravém břehu v oblasti Jeleního skoku. Vedení hranice obor respektuje skutečnost, že skály nebo velmi prudké svahy jsou pro chov zvěře nevhodné.Nevyhovující vedení evropsky významné cyklotrasy EV7 (spojuje sever Skandinávie s jihem Itálie) severně od Hluboké nad Vltavou se toto město rozhodlo vyřešit vybudováním speciální komunikace procházející kaňonem Vltavy mezi oborami. Řešily se různé záměry; například vedení po pravém břehu (kritika pro narušení mechových porostů), vedení v oblasti Baby okolo plotu Staré obory (kritika pro narušení dubohabřin), zmenšení výměry obory v oblasti Baby a vedení trasy v místě bývalého plotu obory (kritika pro narušení zbytků oppida), vedení po stávajících lesních komunikacích skrz Starou oboru (zablokováno pro obavy z negativních dopadů na oboru). Po zárukách maximálního stavu nadržení Hněvkovické přehrady Hluboká nakonec odsouhlasila finančně náročné řešení vedení trasy po speciálně zbudovaném náspu v místě zatopené příbřežní cesty obcházející skalní masiv Baby. Naučná cyklistická stezka s 12 informačními panely (součást cyklotrasy 1059).[6] byla otevřena 8. června 2010. Cyklistická stezka vede kolem přírodní rezervace Karvanice, kde dne 22. června 2020 byla oficiálně otevřena zajištěná cesta (via ferrata).[7] Poblíž cyklistické stezky je zřícenina Hrádek u Purkarce, na který vede červeně značená turistická trasa.[8]

Přes Poněšickou oboru vede cyklotrasa 1057 a žlutě značená turistická trasa z Poněšic do stanice Chotýčany na železniční trati Praha – České Budějovice.[8]

Po pravém břehu Vltavy vede silnice č. III/1472.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Příloha č. 199 k nařízení vlády č. 318/2013 Sb. [online]. [cit. 2019-10-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-10-07. 
  2. a b Nařízení vlády, kterým se vymezuje Ptačí oblast Hlubocké obory [online]. [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. 
  3. Ptačí oblast Hlubocké obory [online]. [cit. 2020-10-02]. Dostupné online. 
  4. Vitín. www.archeologickyatlas.cz [online]. [cit. 2021-04-29]. Dostupné online. 
  5. Česká myslivost / Czech Game Management. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-11-30]. Dostupné online. 
  6. Cyklostezka Hluboká nad Vltavou - Karlův hrádek – Purkarec - popis cyklotrasy, mapa, fotky. Výlety a zábava s dětmi [online]. [cit. 2021-04-06]. Dostupné online. 
  7. VLTAVOU, Město Hluboká nad. Ferrata Hluboká. www.hluboka.cz [online]. [cit. 2021-04-29]. Dostupné online. 
  8. a b Mapy.cz. Mapy.cz [online]. [cit. 2022-10-20]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]