Hlohovský zámek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hlohovský zámek
Letecký pohled na Hlohovský zámek
Letecký pohled na Hlohovský zámek
Účel stavby

veřejnosti nepřístupný

Základní informace
Výstavba11. století
Poloha
AdresaPrešovský kraj, Kežmarok, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Hlohovský zámek
Hlohovský zámek
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hlohovský zámek je nejvýznamnější historickou památkou města Hlohovec. Nachází se jižně od Hlohovce, na okraji rozsáhlého stromového parku s francouzskými terasami.

Dějiny hradu[editovat | editovat zdroj]

Hlohovský zámek, pohled z jihovýchodu

Původní středověký hrad byl postaven v 11. století a poprvé se připomíná v tzv. Zoborské listině. V roce 1275 král Ladislav IV. daroval hrad prvnímu feudálnímu vlastníkovi z rodu Abovců. Od té doby, s malými přestávkami, patřil i s okolními pozemky až do roku 1935 mocným feudálním rodům. Na Hlohovském hradě sídlili rody Ujlakiů, Turzů, Forgáčů a Erdődyů. Právě Erdődyové hrad přestavěli na pohodlné panské sídlo a obývali ho až do roku 1935, kdy se do města dostala sovětská vojska. Tehdy byla na zámku zřízena nemocnice pro sovětské vojáky. Po jejich odchodu sídlila v prostorách zámku určitý čas posádka československé armády. Od roku 1945 byli na Hlohovského zámku obývací prostory a učebny výchovného ústavu pro mládež.

V posledních letech na zámku nesídlí nikdo a patří městu Hlohovec. Plán Aristokratického sdružení Slovenska (AZS), koupit zámek a zrestaurovat ho, nevyšel. Dnes chce město chátrající objekt zachránit pod vlastní taktovkou. V říjnu poslanci jednohlasně schválili i pětiprocentní účast města na tomto záměru, což je více než 124 tisíc EUR. Požadovaná částka nezahrnuje opravy celého zámku. Momentálně se počítá s rekonstrukcí asi třetiny interiéru a opravou krovu. Obnovit by se měla i střecha s komíny. V budoucnu by měla památka sloužit veřejnosti. Jedním ze záměrů je například zřízení muzea středověké justice. Do zámku by se měly vrátit i vzácné historické předměty z depozitářů Vlastivědného muzea v Hlohovci a hradu Červený Kameň.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hlohovský zámok na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]