Hlavní strana/návrh květen 2018

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lorenzo I. Medicejský
Lorenzo I. Medicejský

Lorenzo I. Medicejský řečený Nádherný se stal faktickým vládcem Florencie po smrti svého otce Petra 2. prosince 1469, tedy před 550 roky. Bylo mu tehdy jen dvacet let, avšak měl již za sebou úspěšné diplomatické cesty po Itálii. Bohatá bankéřská rodina Medicejů v té době ještě vládla nepřímo: vůdce rodu nevystupoval jako monarcha, ale vysoké úřady Florentské republiky obsazoval svými lidmi, kterým za to poskytoval podporu. Lorenzo v tom pokračoval, ale jeho diplomatické úspěchy, velkolepý životní styl a sňatková politika umožnila rodině Medicejů vystoupit na úroveň vladařských dynastií. Na druhou stranu to všechno stálo hodně peněz a Lorenzo nebyl dobrý bankéř, takže pod jeho vedením spěla rodinná banka ke krachu. Zdá se, že později dokonce zpronevěřil peníze z městské pokladny, aby nezbankrotoval.

V roce 1478 se proti Medicejům spikl rod Pazziů, podporovaný papežem Sixtem IV. Spiklenci zaútočili při mši v katedrále, ale podařilo se jim zavraždit jen Lorenzova mladšího bratra Juliána, zatímco lehce zraněný Lorenzo unikl. Papež a neapolský král Ferdinand I. pak napadli Florencii vojensky. Lorenzovi se však podařilo ubránit díky odvážné tajné výpravě lodí do Neapole, kde s pomocí spřátelené šlechtičny Ippolity Marie Sforzové přesvědčil krutého panovníka Ferdinanda, aby uzavřel mír. Získanou prestiž pak Lorenzo využíval, aby jako „jazýček na vahách“ udržel v Itálii mocenskou rovnováhu a klid. Dnes je nejznámější jako podporovatel věd a umění, a tím zosobnění renesančního vladaře. Shromáždil kolem sebe mimořádné lidi: Lorenzovou Florencií prošli humanisté jako Angelo Poliziano, Marsilio Ficino a Pico della Mirandola i umělci jako Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci a Michelangelo Buonarroti. Lorenzo zemřel ve věku 43 let na komplikace rodinné choroby dny. Nedlouho po jeho smrti byli Medicejové dočasně vyhnáni z Florencie a na poloostrově vypukl chaos italských válek.
Stanislaw-jewgrafowitsch-petrow-2016.jpg
  • …důstojník sovětské protivzdušné obrany Stanislav Petrov (na obrázku) zabránil 26. září 1983 vypuknutí globální jaderné války?
  • …zatímco samci laločníků ostrozobých měli zobák tlustý a krátký, zobák samic byl tenký a dlouhý? Podobný pohlavní dimorfismus nebyl pozorován u žádného jiného druhu ptáka.
  • …Vilakazi Street v jihoafrickém Sowetu je jedinou ulicí na světě, kde žili dva laureáti Nobelovy ceny?
  • …prvním olympionikem diskvalifikovaným za doping byl švédský moderní pětibojař Hans-Gunnar Liljenwall, který si v přestávce soutěže zašel na pivo?
Vybraná hlavní témata
Historie • Geografie • Příroda a technika • Doprava • Lidé a společnost • Kultura a umění • Náboženství • Sport
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons
sdílená sbírka médií
logo Wikidata
Wikidata
svobodná databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník
výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje
volně dostupné dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty
sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy
volně dostupné knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy
otevřené zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita
volně dostupné vzdělání
logo Wikidruhy
Wikidruhy
adresář biologických druhů
logo Wikicesty
Wikicesty
otevřený cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki
koordinace projektů Wikimedia
logo MediaWiki
MediaWiki
vývoj softwaru Wiki
21. května – pondělí
Bojovníci Islámského státu v bývalém palestinském uprchlickém táboře Jarmúk na jihu Damašku se vzdali vládním vojskům. Vláda Bašára al-Asada tak poprvé od začátku občanské války získala plnou kontrolu nad hlavním městem země.
Stávající venezuelský prezident Nicolás Maduro obhájil navzdory probíhající humanitární krizi v zemi svůj mandát.
19. května – sobota
Irácké parlamentní volby vyhrála koalice nacionalistického duchovního Muktady Sadra, zatímco koalice stávajícího premiéra Hajdara Abádího skončila na třetím místě.
Na anglickém hradě Windsoru proběhla svatba prince HenryhoMeghan Markleové.
18. května – pátek
kubánské Havaně se zřítil Boeing 737, v němž cestovalo 113 lidí. Nehoda národní společnosti Cubana de Aviación si vyžádala asi 100 mrtvých.
Britský dvojitý agent Sergej Skripal byl propuštěn z nemocnice v Salisbury, kde byl hospitalizován po otravě novičokem.
Všichni chilští biskupové ze 34 zemských diecézí nabídli papeži Františkovi svou rezignaci kvůli krytí sexuálního zneužívání dětí kněžími.
Nejméně 8 lidí bylo zabito pří střelbě na střední škole v texaském městečku Santa Fe poblíž Galvestonu.
15. května – úterý
Vladimir Putin se zúčastnil otevření Krymského mostu přes Kerčský průliv pro silniční dopravu.

František Udržal.jpg