Hlavní strana/návrh květen 2018

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spartakova smrt, Hermann Vogel (1882)

Spartakovo povstání bylo největší povstání otroků ve starověku, které ohrozilo samu existenci mocné Římské říše. Rebelie začala roku 73 př. n. l., když gladiátor Spartakus, původem z Thrákie, zorganizoval v gladiátorské škole v Capui vzpouru, která sice byla prozrazena, ale skupině asi 70 gladiátorů se podařilo uniknout. Skryli se na hoře Vesuvu, několikrát porazili římské oddíly a získali jejich zbraně. Postupně se k nim přidávali další otroci, pastevci i svobodní rolníci, až jich bylo přes 120 000. Se Spartakovým cílem odvést otroky z Itálie severní cestou část z nich nesouhlasila a pod vedením Gala Crixa se roku 72 př. n. l. oddělila. Krátce nato však byla poražena při hoře GarganoApulii. Spartakovo vojsko, proti němuž se následně římská armáda obrátila, však zvítězilo v několika bitvách v severní Itálii. Přestože nyní měli otroci cestu přes Alpy volnou, pustili se na jih a obsadili město Thúrii, které učinili svou základnou, ale nepodařilo se jim přeplavit na Sicílii.

Mezitím se římským velitelem stal Marcus Licinius Crassus, který zavedl disciplínu, postavil nové legie a Spartakovy přívržence uzavřel na Bruttijském poloostrově na jihu Itálie. Jim se sice podařilo dostat z obklíčení (71 př. n. l.), ale od Spartaka se odštěpily oddíly pod vedením Gannika a Casta, které byly Římem poraženy. Samotné Spartakovo vojsko bylo nakonec poraženo v Apulii na řece Silarus, kde zemřelo asi 40 až 60 tisíc vzbouřenců i sám Spartakus. Poslední povstaleckou skupinu v severní Itálii zničil Pompeius, který se právě vracel z Hispánie. 6 000 poražených otroků dal Crassus ukřižovat podél cesty Via Appia. Spartakovo povstání bylo v průběhu dějin vnímáno jako symbol boje proti otroctví a nespravedlnosti. Stalo se námětem mnoha kulturních děl, od obrazů a soch přes knihy, divadelní hry a balet až po filmy a seriály.
American 757 on final approach at St Maarten Airport.jpg
  • pláž Maho (na obrázku) na karibském ostrově Saint Martin sousedí s přistávací drahou místního letiště?
  • …výraz „průšvih“ odkazuje na aféru z roku 1914, kdy byl poslanec Karel Šviha označen za spolupracovníka tajné policie?
  • …první evropská zmínka o využití magnetů k navigaci lodí se nachází v díle středověkého encyklopedisty Alexandra Neckama?
  • …hudebník Moby pojmenoval svou autobiografickou knihu Porcelain podle své stejnojmenné písně?
20. října – úterý
Flag of Israel.svgFlag of the United Arab Emirates.svg Izrael uzavřel řadu smluv se Spojenými arabskými emiráty, mezi nimi dohodu o bezvízovém styku, první dohodu svého druhu s arabským státem.
19. října – pondělí
Flag of Europe.svg Většina států Evropské unie zaznamenala výrazný nárůst epidemie covidu-19, tyto země proto vyhlásily různá opatření omezující možné šíření viru.
18. října – neděle
Flag of Armenia.svgFlag of Azerbaijan.svg ArménieÁzerbájdžán se vzájemně obvinily z porušování sobotního příměří v bojích o Náhorní Karabach.
17. října – sobota
Flag of New Zealand.svg Novozélandská strana práce premiérky Jacindy Ardernové zvítězila v parlamentních volbách.
16. října – pátek
Flag of France.svg Útočník na předměstí Paříže uřízl hlavu středoškolskému učiteli dějepisu, který žákům při vyučování ukazoval karikatury muslimského proroka Mohameda.
12. října – pondělí
Flag of Sweden.svg Cenu Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela získali Paul Milgrom a Robert Wilson za vylepšení teorie aukcí.
Flag of Tajikistan.svg Podle předběžných výsledků zvítězil v prezidentských volbách v Tádžikistánu dosavadní prezident Emómalí-ji Rahmón.
Trafalgar1.jpg
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – sdílená sbírka médií
logo Wikidata
Wikidata – svobodná databáze údajů
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – volně dostupné dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – volně dostupné knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – otevřené zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – volně dostupné vzdělávání
logo Wikidruhy
Wikidruhy – adresář biologických druhů
logo Wikicesty
Wikicesty – otevřený cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů Wikimedia
logo MediaWiki
MediaWiki – vývoj softwaru Wiki