Hlavní pošta (Skopje)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hlavní pošta
Pošta vo Skopje, Macedonia.jpg
Základní informace
Sloh brutalismus
Poloha
Adresa Skopje, Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Budova v uliční úrovni.

Hlavní pošta (makedonsky Главна пошта, známá také pod zkratkou PTT/ПТТ) se nachází v severomakedonské metropoli Skopje, v samotném centru města. Brutalistická budova byla vybudována po zemětřesení v roce 1963. Nachází se na břehu Vardaru a je jedním ze symbolů přestavby města v 70. letech 20. století. Komplex tvoří čtyřpatrová budova pošty a k ní přičleněná hlavní hala s kruhovým půdorysem.

Autorem stavby je architekt Janko Konstantinov. Poštovní budova se stala jeho nejvýznamnější prací za celou kariéru architekta. Výšková budova vznikla v letech 19721974. Projekt haly byl schválen v roce 1973 a realizován v letech 19791981.[1] V roce 1975 získal Konstantinov prestižní cenu deníku Borba a o své práci napsal pro několik zahraničních časopisů. Interiér hlavního sálu zdobí abstraktní a stylizované nástěnné malby od Borka Lazeského na téma lidově-osvobozeneckého boje.[2] Kritici objektu poukazují na to, že malby jsou příliš poplatné tehdejší době a komunistickému režimu.

V roce 2013 poničil budovu požár.[3][4] Budova haly byla poté uzavřena a následně bylo rozhodováno rekonstrukci. Má být přebudována na výstavní centrum.[5] Hlavní výšková budova byla částečně zrekonstruována a obložena antickými dekoračními materiály v rámci projektu Skopje 2014.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Hlavní pošta na Wikimedia Commons