Hlavička (nádivka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velikonoční nádivka

Hlavička je lidový název pro velikonoční nádivku, svítek, sekanici nebo sekanou.[1][2] Název vznikl podle masa v nádivce, které často pocházelo z hlavy telete.[3] Jedná se o tradiční velikonoční pokrm, který obsahuje kopřivy a další byliny. V dřívějších dobách se připravovala bez pečiva, základ tvořilo svářené mléko s krupicí.[4] Existuje mnoho variant pokrmu, které se liší použitými surovinami, ale i způsobem přípravy.

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Nádivka se připravuje z vařeného a uzeného masa, pečiva, vajec, másla nebo sádla, koření a zelených bylin. Další suroviny se přidávají podle zvolené varianty. Například sváteční černá nádivka ze staršího chleba obsahuje žampiony a vlašské ořechy.[5] Ze surovin se vytvoří nádivkové těsto, které se poté zapéká.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. IRECEPTÁŘ.CZ. Proč se nádivce říká hlavička - Maso a přílohy. www.ireceptar.cz [online]. [cit. 2016-08-10]. Dostupné online. 
  2. Velikonoční nádivka 3x jinak. Vyzkoušíte klasiku nebo alternativy?. zeny.e15.cz [online]. [cit. 2016-08-10]. Dostupné online. 
  3. Jednoduchý a rychlý recept na velikonoční nádivku. Novinky.cz [online]. BORGIS [cit. 2020-11-28]. Dostupné online. 
  4. Gurmánka  » Velikonoční nádivka. www.gurmanka.cz [online]. [cit. 2016-08-10]. Dostupné online. 
  5. Nádivky, které překročily svůj stín: Velikonoční, ořechová, rychlá s uzeninou. MAKOVÁ PANENKA. 2016-01-28. Dostupné online [cit. 2018-03-04].